۲۱ آذر ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۷
کد خبر: ۷۳۹۷۶
محققان بانک میکروارگانیسم‌های مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی موفق به جداسازی و شناسایی کامل یک گونه جدید از جنس مارینوباکتر (Marinobacter) شدند.

به گزارش پایداری ملی به نقل از روابط عمومی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران وابسته به جهاددانشگاهی، کشور ایران به دلیل داشتن اقلیم‌های متفاوت، از نظر دستیابی به سویه‌های ارزشمند میکربی دارای پتانسیل فراوانی می‌باشد. میکروارگانیسم‌های نمک دوست که زیرمجموعه‌ای از میکروارگانیسم‌های افراطی پسند یا اکسترموفیل محسوب می‌شوند، از میکروارگانیسم‌هایی هستند که به علت ویژگی‌های فیزیولوژیک دارای کاربرد‌های بیوتکنولوژیک فراوانی می‌باشند و در صنایع مختلف می‌توانند مورد بهره برداری قرار بگیرند.

در پژوهشی که توسط خانم شکوفه رفیعیان و همکارانشان؛ بدنبال بررسی که بر روی جمعیت میکربی نمک دوست دریاچه‌ی اینچه برون واقع در استان گلستان انجام پذیرفت، سویه‌ی جدیدی از جنس Marinobacter و خانواده Marinobacteraceae کشف گردید که پس از مطالعات پلی فازیک به عنوان گونه‌ی جدید Marinobacter iranensis به جامعه‌ی علمی معرفی شد.

گفتنی است، این سویه که معرفی آن در ژورنال IJSEM به چاپ رسیده است، در کاتالوگ بانک میکروارگانیسم‌ ها با شماره‌ دسترسی IBRC-M ۱۱۰۲۳ ثبت و قابل ارائه به محققان است.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر