۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۴
کد خبر: ۷۲۷۰۷
محققان وکتور‌های ویروسی مصنوعی (AVV) ابداع کرده اند که می‌تواند وارد سلول‌های انسان شود، ژن درمانی انجام دهد و بیماری‌ها را ایمن و ارزان درمان کند.

به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری مهر، اینترستینگ انجینرینگ، وکتور‌های مصنوعی مانند ویروس‌های واقعی هستند، اما به جای انتشار بیماری، درمان بافت ها، ترمیم مولکول‌ها و اصلاح ژن‌ها را انجام می‌دهند. آن‌ها از مواد نانو قابل شخصی سازی، مولکول‌های زیستی درمانی و باکتریوفاژ T ۴ (ویروسی که چند نوع باکتری و حتی باکتری مقاوم به دارو را از بین می‌برد)، ساخته شده اند.

ونیگالا رائو یکی از محققان پروژه و پروفسور زیست شناسی در CUA در بیانیه‌ای نوشته است: ما نشان دادیم راهی برای توسعه ژن درمانی مبتنی بر باکتریوفاژ‌های موثر و ایمن با پتانسیل بی نهایت برای اختلالات ژنتیکی، دیابت و سرطان وجود دارد.

مولفان پژوهش از باکتریوفاژ T ۴ به عنوان پلتفرمی برای پروژه وکتور ویروس مصنوعی استفاده کردند. آن‌ها مواد ژنتیکی اصلی را از پوسته پروتئینی جدا کردند و در مرحله بعد با استفاده از کریسپر پوسته را با دی ان‌ای خارجی و مولکول‌های زیستی دیگر پر کردند.

پوسته پروتئینی در مرحله بعد با لیپید پوشانده شد. رائو و همکارانش در تحقیق جدید ادعا می‌کنند AVV مانند ویروس به راحتی وارد یک سلول انسانی می‌شود. او در این باره می‌گوید: این گامی مهم در جهت گسترش ژن درمانی فعلی است و فضایی نوین برای درمان‌های آینده ایجاد می‌کند.

جالب آنکه باکتریوفاژ‌های مشابه دیگری نیز وجود دارند، اما محققان تصمیم گرفتند از T ۴ برای ایجاد وکتور ویروس مصنوعی استفاده کنند، زیرا پوسته ثابت، یک سطح خارجی بزرگ با ۱۰۲۵ مولکول غیرحیاتی و حجم داخلی زیادی دارد و می‌تواند تا ۱۷۱ kbp دی ان‌ای و هزار مولکول را در خود جای دهد.

به طور کلی پلتفرم T ۴ به وکتور ویروس مصنوعی کمک می‌کند مانند نانوذرات با ظرفیت بالا و قابلیت ارائه مقدار زیادی مولکول درمانی به طور یکباره عمل کند. محققان همچنین وکتور ویروس‌های مصنوعی در محیط آزمایشگاهی را برای انتقال دیستروفین (بزرگترین ژن در ژنوم انسان) به سلول‌ها منتقل کردد که این آزمایش موفقیت آمیز بود.

به گفته محققان وکتور‌های ژن درمانی فعلی دیگر هم اکنون در فاز آزمایشی قرار دارند.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر