۲۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۱
کد خبر: ۷۲۰۲۴
رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران:
رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران گفت: ما در حال ساخت ماهواره‌ای به نام "آیات" هستیم که این ماهواره برای پیش‌بینی زلزله است. اینطور به نظر می‌رسد که ساخت ماهواره برای پیش‌بینی زلزله سخت باشد، اما با حمایت‌های دکتر محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم؛ کار‌های علمی که منجر به حل مشکلات می‌شوند، شکوفا می‌شوند.

به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری ایسنا، دکتر حسن زمانیان در نشست مدیران حقوقی دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری که صبح امروز ۲۳ بهمن ماه در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در حال برگزاری است، گفت: سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران برای نخستین بار در کشور به فعالیت‌های ماهواره‌ای ورود کرد. متخصصانی که در این پژوهشگاه مشغول به کار بودند، به سازمان‌ها و مجموعه‌های دیگر رفتند و در حال فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، سیر تکاملی در تولید دانش را طی کرده است، توضیح داد: ما توانستیم ماهواره "مصباح" را بسازیم. فعالیت‌ها محدود به ساخت این ماهواره نیست و همچنان ادامه دارد.

زمانیان درباره دیگر دستاورد‌های سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، گفت: ما توانسته‌ایم دستگاه بیماران دیالیزی را بسازیم و آن را صادر کنیم. در جلسه‌ای که حدود ۲ هفته قبل با هلال احمر ایران برگزار کردیم، از ما خواستند دستگاه دیالیز " فرزنیوس" را که ساخت آلمان است، بومی‌سازی کنیم؛ ما پس از ۵ نسل دستگاه دیالیز به دنبال این هستیم که دستگاه دیالیز پرتابل بسازیم تا دیگر نیازی به حضور بیماران در بیمارستان‌ها نباشد.

وی تصریح کرد: پس از اینکه دکتر زلفی‌گل به عنوان وزیر علوم منصوب شد، معاونت فناوری و نوآوری را در وزارت علوم ایجاد کرد و اجرای دو طرح را به من محول کرد. نخستین طرح، در خصوص جشنواره خوارزمی است که در دو شاخه جوانان و بین‌المللی برگزار می‌شود. وزیر علوم از من خواستند که شاخه جدیدی با عنوان "فناوری و نوآوری" اضافه شود. این جشنواره در ۹ اسفند برگزار خواهد شد.

زمانیان درباره طرح دوم وزیر علوم، توضیح داد:طرح دوم مربوط به ایجاد پارک علم و فناوری بین‌المللی جمهوری اسلامی است. ساختمان و اساس‌نامه آن تنظیم شده است. این پارک می‌تواند محل مناسبی برای تبادلات علمی باشد.

وی گفت: سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی که از نظر اهمیت در جایگاه معاونت وزیر بود، در دوره‌های قبلی دچار تنزل جایگاه شده بود، اما در دوره کنونی به سطح قبلی خود بازگشته است.

رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران خاطر نشان کرد: شورای حکیمان را تشکیل داده‌ایم که ۲۳ طرح کلان و مسئله‌محور در این شورا احصا شده است تا با انجام آن‌ها بتوانیم بتوانیم آینده پژوهشی کشور را راهبری کنیم. مسیر و امتداد پژوهش‌های کشور و پژوهش‌های مسئله‌محور را تا سال ۲۰۵۰ محاسبه کرده‌ایم. بررسی‌ها حاکی از آن است که رفع تغییرات اقلیمی در کانون توجه قرار گرفته است. ما با توجه به معیار‌های جهانی، یک نقشه علمی تعریف کرده‌ایم.

به گزارش ایسنا، نشست مدیران حقوقی دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری امروز (۲۳ بهمن) با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، محمد دهقان، معاون حقوقی رئیس‌جمهوری؛ حکمتعلی مظفری، رئیس دیوان عدالت اداری در محل سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در حال برگزاری است.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر