۱۶ تير ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۷
کد خبر: ۷۵۰۷۶
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تکمیل و ساخت چهار مرکز درمانی و فوریتهای پزشکی در نقاط صفر مرزی خبر داد.

به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری مهر، بهرام عین اللهی، در حاشیه چهل و یکمین همایش سراسری رؤسای مراکز اورژانس، گفت: حذف نقاطی که در جاده‌ها سبب فوت می‌شد توسط وزارت راه و شهرسازی مورد توجه قرار گرفت و کارهای بزرگی در این زمینه انجام شد.

وی اظهار کرد: جاده‌ها و مناطق مختلف کشور، تنوع زیستی شامل کویر، کوهستان و قله دارد و به هر صورتی بود، پایگاه‌های اورژانس در مناطق مختلف کشور ایجاد شد.

وزیر بهداشت گفت: در مناطق شهری کشور نیز در بخش اورژانس شاهد ارتقا بودیم به طوری‌که راه اندازی و خرید ۲۴۶ موتورلانس در مناطق پرترافیک اقدامات مؤثری داشتند.

وی اضافه کرد: ۸۷ درصد بیمارانی که اورژانس برای اقدامات اولیه بالای سر آنان حضور پیدا می‌کند نیاز به بیمارستان ندارند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: وقتی موتور لانس مجهز در دسترس باشد با توجه به سرعتی که در رسیدن به محل دارد می‌تواند بسیاری از درمان‌ها را انجام دهد و در صورت نیاز به بیمارستان، آمبولانس اعزام شود.

وی یادآور شد: در طول فعالیت دولت سیزدهم اقدامات مؤثری همراه با پیشرفت‌های قابل توجه داشتیم.

عین اللهی اضافه کرد: در روستاهای صعب العبور، ماماهای متبحری داریم و اقدامات اولیه حیاتی توسط مراکز اورژانس انجام می‌شود.

وی یادآور شد: در طول فعالیت دولت سیزدهم ۱۰ ستاد مرکز اورژانس ساخته شده که در هر ثانیه فعالیت‌های سمعی بصری و مانیتورینگ رصد را انجام می‌دهند که در دانشگاه‌ها این مهم در حال تکمیل شدن است.

عین اللهی از تکمیل و ساخت چهار مرکز درمانی و فوریت‌های پزشکی در نقاط صفر مرزی خبر داد و افزود: یکی از نکات قابل توجه در این زمینه برگزاری مراسم ویژه از جمله اربعین است که با توجه به فصل گرما وجود پایگاه‌های مرزی و بیمارستان‌ها مهم است.

وی گفت: بنابراین بیمارستان شهید قاسم سلیمانی در شلمچه، بیمارستانی در مهران و یک بیمارستان هم امسال در مرز خسروی بهره برداری شد که بسیاری خدمات را به بیمارانی که گرما زده می‌شوند، ارائه دادند.

وزیر بهداشت، ضمن قدردانی از فرماندهی اورژانس به دلیل اقدامات مؤثر در این زمینه گفت: در سال گذشته حتی یک مورد مرگ در اثر گرمازدگی نداشتیم و در دهه آخر صفر نیز در خراسان رضوی خدمات خوبی انجام شد.

وی اضافه کرد: اولین شناور دریایی اورژانس در جنوب افتتاح شد و امیدواریم این مراکز توسعه یابد.

وزیر بهداشت افزود: همچنین با توجه به اهمیتی که بالگردها در امداد رسانی دارند مراکز تعمیر و نگهداری بالگردها در تهران راه اندازی شده و اعتباری برای اورژانس در قانون بودجه تصویب شده است.

وی از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه اورژانس را راه اندازی پایگاه اورژانس بانوان عنوان کرد و گفت: این پایگاه با هدف ارائه خدمات بهتر به بانوان در نظر گرفته شده که فعلاً در شهرهای بزرگ فعالیت دارد.

عین اللهی یادآور شد: سه هزار و ۵۴۰ نفر در سه سال اخیر در اورژانس استخدام شده اند، اگرچه هنوز هم کمبود نیرو داریم ولی سعی می‌کنیم این کمبودها در مجوزهای آینده تأمین شود.

وزیر بهداشت، از شناسایی چهار هزار و ۵۰۰ نقطه کور تلفن همراه در کشور خبر داد و افزود: همچنین کارت معاینه طبی هوشمند صادر و ۲۲۰ پایگاه آموزشی راه اندازی شده تا آموزش‌ها به روز باشد.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر