۰۸ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۵۷
کد خبر: ۷۴۸۰۵
رییس مرکز پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات جوی سازمان هواشناسی از تداوم بارندگی‌ها تا روز جمعه خبر داد و گفت: تخریب محصولات کشاورزی در پی تشدید رگباری بارش‌ها پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری مهر، صادق ضیاییان رئیس مرکز پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات جوی سازمان هواشناسی در گفتگو با خبرنگار مهر با تشریح وضعیت جوی امشب کشور، گفت: امروز دوشنبه، بارش پراکنده، رگبار باران همراه با رعدوبرق و وزش باد شدید در ارتفاعات البرز شرقی، برخی مناطق خراسان شمالی، مناطق کوهستانی گلستان، برخی مناطق اردبیل، شمال آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی پیش‌بینی شده است.

رئیس مرکز پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات جوی سازمان هواشناسی در ادامه تاکید کرد: فردا سه‌شنبه علاوه بر مناطق ذکرشده بارش‌ها ارتفاعات البرز مرکزی را در برمی‌گیرد و برای روز‌های چهارشنبه و پنجشنبه در ارتفاعات البرز مرکزی و برخی مناطق شمال غرب کشور رگبار و رعدوبرق روی می‌دهد.

وی افزود: روز جمعه در بیشتر مناطق کشور جو آرامی برقرار است و طی ۵ روز آینده برای مناطقی از شمال شرق و شرق کشور به‌ویژه نوار شرقی و زابل وزش باد شدید و خیزش گردوخاک پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان تصریح کرد: همچنین از روز سه‌شنبه نیز در نیمه غربی کشور و دامنه‌های جنوبی البرز و از پنجشنبه در نیمه شرقی کشور روند افزایش دما آغاز می‌شود و امروز دریای خزر، خلیج فارس و روز‌های سه‌شنبه و چهارشنبه خلیج فارس و تنگه هرمز مواج است.

وی از هشدار زرد هواشناسی برای تداوم سامانه بارشی تا روز پنجشنبه ادامه داد: امروز نیمه شمالی آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و شمال استان‌های خراسان رضوی و سمنان و فردا سه‌شنبه، نیمه شمالی آذربایجان شرقی، نیمه جنوبی اردبیل و ارتفاعات مازندران و برای روز چهارشنبه استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل و ارتفاعات استان‌های زنجان، قزوین، البرز، تهران، مازندران و شمال غرب سمنان رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گردوخاک، در نقاط مستعد بارش تگرگ پیش بینی می‌شود.

ضیاییان با اشاره به وضعیت جوی روز پنجشنبه، گفت: استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، شمال کردستان و ارتفاعات استان‌های قزوین، البرز، تهران، سمنان، مازندران و گیلان نیز رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گردوخاک، در نقاط مستعد بارش تگرگ انتظار می‌رود.

رئیس مرکز پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات جوی نسبت به اثرات مخاطره این هشدار، تاکید کرد: احتمال اختلال در ناوگان حمل‌ونقل، احتمال آب‌گرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال مه و کاهش دید، احتمال تگرگ، وزش باد نسبتاً شدید، لغزندگی به‌ویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی دور از انتظار نیست.

وی توصیه کرد: شهروندان نسبت به در سفر‌های بین‌شهری، سفر با هواپیما‌های سبک، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌رو‌ها و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی احتیاط‌های لازم داشته باشند.

این مسؤول در پایان خاطرنشان کرد: وضعیت جوی استان تهران طی روز‌های پنج شنبه و جمعه آسمان صاف تا کمی ابری، در بعضی ساعات همراه با افزایش ابر، گاهی افزایش باد و در ارتفاعات بارش پراکنده دور از انتظار نیست و از فردا تا روز جمعه روند افزایش نسبی دما در سطح استان پیش‌بینی می‌شود.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر