۰۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۰۱
کد خبر: ۷۴۷۷۵
رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان این که، کمتر از ۱۰ روز دیگر یکی از سایت‌های پرتودهی محصولات کشاورزی در کشور افتتاح می‌شود، گفت: برای افزایش کیفیت تولید، کاهش ضایعات غذایی، و مبارزه با آفت ها، پرتودهی محصولات کشاورزی بر اساس برنامه‌های از پیش تعریف شده انجام خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پایداری ملی به نقل از خبرگزاری ایرنا، محمد اسلامی در جلسه هماهنگی راه اندازی مرکز گسترش کشاورزی هسته‌ای در ساری افزود: برای راه اندازی مرکز پرتودهی محصولات کشاورزی در کشور ۱۲ قطب تعریف شد که مازندران از جمله این قطب‌ها محسوب می‌شود.

این مقام مسوول تصریح کرد: در مازندران با تولید بیش از ۶ میلیون تن محصولات کشاورزی راه اندازی مرکز پرتودهی یک ضرورت است.

وی با بیان این که مبارزه با مگس مدیترانه‌ای در ۱۴۰ هکتار از اراضی مرکبات دشت ناز مازندران با استفاده از فناوری هسته‌ای انجام شد، خاطرنشان کرد: اجرای این طرح در باغ مرکبات مازندران ۹۲ درصد نتیجه مثبت داشت که آمار قابل توجهی است.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: پرتودهی محصولات کشاورزی آفت‌ها و سموم را از بین خواهد برد که اگر در این حوزه فعالیت نشود دولت باید در بخش درمان هزینه کند.

اسلامی با بیان این نکته که در کمتر از ۱۰ روز دیگر یکی از سایت‌های پرتودهی در کشور افتتاح خواهد شد، ادامه داد: تا اواسط مهرماه سال جاری افتتاح سایت‌های پرتودهی در کشور به هشت سایت خواهد رسید.

وی گفت: از مجموع ۱۳۰ میلیون تن محصولات کشاورزی تولیدی در کشور ۴۰ میلیون تن آن ضایع می‌شود که با پرتودهی آمار ضایعات به مراتب کاهش خواهد یافت.

اسلامی: کمتر از ۱۰ روز دیگر یکی از سایت‌های پرتودهی محصولات کشاورزی کشور افتتاح می‌شود

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به این که مبارزه با آفت‌های اراضی شالیزاری و همچنین جلوگیری از آفت برنج سفید یکی از مزیت‌های پرتودهی محسوب می‌شود، ادامه داد: پرتودهی عمر نگهداری محصولات کشاورزی را افزایش خواهد داد.

این مقام مسوول تصریح کرد: در دولت سیزدهم سند جامع راهبردی برای سازمان انرژی هسته‌ای تهیه شد و بر اساس یک افق ۲۰ ساله برنامه‌های فناوری هسته‌ای پیش خواهد رفت و پرتودهی محصولات کشاورزی در این سند تعریف شده است.

توسعه کشاورزی مازندران یکی از برنامه‌های جدی دولت سیزدهم است که در این بین برنجکاری یکی از مهم‌ترین فعالیت کشاورزی در مازندران و منبع مهم درآمد کشاورزان استان است و با تولید بیش از یک میلیون تن، ۴۲ درصد برنج مورد نیاز کشور از این استان تامین می‌شود.

همچنین طبق آمار‌های رسمی، مجموع باغ‌های مرکبات مازندران ۱۱۲ هزار هکتار است که از این میزان ۱۱۰ هزار هکتار ارقام بارده هستند. همچنین از مجموع باغات مرکبات مازندران ۸۰ هزار هکتار زیر کشت ارقام مختلف پرتقال، ۳۰ هزار هکتار ارقام مختلف نارنگی و بقیه زیر کشت محصولاتی از جمله نارنج و لیمو قرار دارند.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر