۱۸ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۹:۵۰
کد خبر: ۷۴۴۷۰
متخصصان و فناوران یک شرکت دانش‌بنیان موفق شدند سامانه‌های اعلام هوشمند حریق را با استفاده از مجموعه کاملی از حسگرها و کنترل‌کننده‌های الکترونیکی طراحی، تولید و تجاری‌سازی کنند.

به گزارش پایداری ملی به نقل از ایسنا، یوسف ناصری، مدیرعامل این شرکت فناور با اشاره به بومی‌سازی و تولید سسیستم‌های اعلام حریق هوشمند و دقیق، اظهار کرد: هدف اصلی‌ خود در این شرکت دانش‌بنیان را بر مبنای تولید علم و توسعه فناوری در حوزه سیستم‌های اعلام حریق در کشور قرار دادیم و فناوران در بخش‌های مختلف این شرکت، به طور مستقل و هم‌راستا با هم در جهت توسعه فناوری و ارتقای عملکرد سامانه‌های اعلام حریق فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به فعالیت آزمایشگاه حریق این مجموعه، تصریح کرد: پس از تولید محصولات دانش‌بنیان حوزه اعلام حریق، از آن‌جایی‌که آزمایشگاه مرجع در زمینه سیستم‌های اعلام حریق، تست تجهیزات و ارزیابی استاندارد آنها در کشور وجود نداشت، با راه‌اندازی اولین آزمایشگاه سیستم‌های اعلام حریق و به عنوان همکار اداره استاندارد، شرایط دریافت استاندارد و تولید با کیفیت برای این نوع از محصولات را در کشور فراهم کردیم.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان به برخی از تجهیزات اعلام و شناسایی حریق تولیدشده در این شرکت اشاره کرد و گفت: تلاش کردیم تا با پژوهش‌های علمی، تحقیق و توسعه فناوری سامانه‌های اعلام حریق، زنجیره فناوری و در نهایت سبد محصولات کارآمد در این فرآیند را تکمیل کنیم. از جمله محصولاتی که توسط متخصصان این شرکت دانش‌بنیان در چرخه محصولات اعلام حریق ساخت داخل قرار دارد، می‌توان به انواع تجهیزات «کانوکشنال» و «آدرس‌پذیر» اشاره کرد. هر دو نوع این سیستم‌ها کاربردهای وسیعی دارند، شامل طیف متنوعی از تجهیزات و سیستم‌های الکترونیکی هستند.

ناصری با اشاره به توانمندی در طراحی و ساخت تمامی بخش‌ها و تجهیزات سامانه اعلام حریق آدرس‌پذیر، گفت: اعلام حریق آدرس‌پذیر با استفاده از مجموعه کاملی از حسگرها و کنترل‌کننده‌های الکترونیکی، وضعیت دقیقی را از مکان و نحوه آتش‌سوزی ارائه می‌کند. قابلیت جمع‌آوری داده‌ها، ارسال آنها به سامانه مرکزی و تحلیل داده‌ها در بازه زمانی بسیار کوتاه، امکان واکنش دقیق و اطفای اثربخش‌تر حریق را فراهم می‌کند که تمامی تجهیزات از جمله حسگرها، شناساگرها و تجهیزات مرتبط این سامانه اکنون در کشور و توسط این شرکت دانش‌بنیان بومی‌سازی شده است.

این فعال حوزه دانش‌بنیان، همچنین با اشاره به تولید ساخت داخل تجهیزات تست سیستم‌های اعلام حریق مطابق با استانداردهای ملی و بین‌المللی، اظهار کرد: تجهیزاتی مانند تونل دود و میز لرزش با طراحی و مهندسی تیم تحقیق و توسعه شرکت و با استفاده از بهترین قطعات طراحی و ساخته شده‌اند.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، وی افزود: از تجهیزات مهم دیگر این آزمایشگاه تجهیزات مربوط به تست آشکارسازهای گاز مونوکسید کربن و متان است که با توجه به اهمیت این آشکارسازها در حفظ جان مصرف‌کنندگان، این تجهیزات با بالاترین دقت و فناوری روزآمد ساخته شده‌اند. اتاق آتش آزمایشگاه به عنوان بخش اصلی آزمایشگاه با استفاده از فناوری تشخیص دود و تست آشکارسازها در شرایط واقعی آتش، به کار برده می‌شود.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر