۰۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۹
کد خبر: ۷۳۰۲۵
رییس سازمان حفاظت محیط زیست:
معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، با بیان اینکه استکبار جهانی به دنبال ایجاد تنش و اختلاف افکنی بین کشورهای منطقه با تکیه بر مشکلات محیط زیستی است، گفت: محیط زیست یک موضوع پدافند غیرعامل است.

به گزارش پایداری ملی،  علی سلاجقه در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری مشترک بین سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان پدافند غیرعامل که صبح امروز برگزار شد، با بیان اینکه امروز کشورهای توسعه یافته به اهمیت حفظ محیط زیست پی برده اند و برای آن مشغول برنامه ریزی هستند، اظهار کرد: این کشورها در عین حال خط کش های خود را برای کشورهای در حال توسعه طراحی و تنظیم کرده اند و هدف آنها این است که بر اساس منافع خود، کشورهای دیگر را محدود و محصور نمایند.

وی با اشاره به ظرفیت های گسترده محیط زیست، گفت: ما واجد سرمایه عظیم ملی و مذهبی در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی هستیم اما از آن استفاده نکرده ایم. کلیدواژه های محیط زیستی بسیاری در قرآن کریم وجود دارد ولی ما نتوانسته ایم آن را به دنیا عرضه کنیم و کار به جایی رسیده است که امروز دشمن برای ما واژه سازی می کند.

معاون رییس جمهور، تصریح کرد: ما جزو ۳ کشوری در جهان هستیم که در قانون اساسی خود یک اصل مترقی محیط زیستی داریم که حفاظت از محیط زیست را وظیفه آحاد جامعه تلقی می کند.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست، خاطرنشان کرد: ما در سازمان حفاظت محیط زیست مکلفیم که آموزش های محیط زیستی را بر اساس واقعیات کشور و جهان ارایه کنیم.

سلاجقه در ادامه با ارایه مصادیقی از تروریسم محیط زیستی، گفت: استکبار جهانی به دنبال ایجاد تنش و اختلاف افکنی بین کشورهای منطقه با تکیه بر مشکلات محیط زیستی است.

وی با بیان اینکه از دید ما، محیط زیست یک موضوع پدافند غیرعامل است، عنوان کرد: ما و سازمان پدافند غیرعامل باید در کنار هم قرار بگیریم و با ایجاد یک هم افزایی، تهدیدهای محیط زیستی کشور را به فرصت تبدیل کنیم و اقتصادی شکوفا مبتنی بر توسعه پایدار و ارتقای شاخص های محیط زیستی به وجود آوریم.

معاون رییس جمهور با اشاره به اولویت پیشگیری نسبت به درمان، گفت: حفاظت از محیط زیست هم همان بحث پیشگیری است که از خیلی از معضلات و چالش ها پیشگیری می کند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست، موضوع تغییرات اقلیمی را یکی از بزرگترین چالش های محیط زیستی در دنیای امروز توصیف کرد که همه ارکان حیات را تحت تاثیر قرار داده است.

وی در پایان تاکید کرد: با وجود آنکه سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه محیط زیست از جامعیت کافی برخوردار است اما ارزیابی های ما نشان می دهد که متاسفانه دستگاه های مختلف به تکالیف مصرح خود در این سیاست ها به طور کامل عمل نکرده اند.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر