۰۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۳۵
کد خبر: ۷۳۰۱۸
لوله‌گذاری محور دروازه قرآن و تعریض پل سلمان فارسی دو پروژه اخیر شهرداری شیراز برای ساماندهی ترافیک موجود در بلوار هفت‌تنان و ورودی شیراز از دروازه قرآن ضمن پیشگیری از وقوع حوادث تلخی، چون سیل فروردین ۹۸ است که موجب ترافیک سنگین در این محور‌ها شده است.

به گزارش پایداری ملی به نقل از فارس، هنوز خاطره تلخ سیل دروازه قرآن در فروردین‌ماه ۹۸ را فراموش نکرده‌ایم، رخداد تلخی که به دلیل بی‌تدبیری مسئولان وقت در مدیریت نکردن محور بالای دروازه قرآن و ورود یکباره آب در سراشیبی این محور با ۱۰ دقیقه بارش شدید، علاوه بر خسارات مالی بسیار و غرق شدن چندین خودرو، جان ۲۱ هموطن را نیز گرفت.

اتفاقی که در ۱۰ دقیقه زندگی افراد بسیاری را از این رو به آن رو کرد، خودروهایشان را بلعید و خانه‌هایشان را خراب کرد.

پس از این واقعه تلخ چند پروژه در این محور اجرایی شد که یکی از آن‌ها لوله‌گذاری محور است که این روز‌ها توسط شهرداری شیراز در حال انجام است.

اگرچه به واسطه پیشگیری از تکرار وقوع این حادثه تلخ و همچنین ترافیک بلوار هفت‌تنان ضرورت اجرای پروژه‌های لوله‌گذاری و همچنین تعریض پل سلمان فارسی احساس می‌شود، اما اجرای این دو پروژه به طور همزمان سبب شده است به دلیل مسدود شدن ورودی شیراز از سمت دروازه قرآن این روز‌ها ترافیک عجیبی شهروندان را با مشکل مواجه کند.

بدون شک اجرای این پروژه‌ها به جهت رفع حوادثی، چون سیل از سمت دروازه قرآن و همچنین رفع گره ترافیکی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، اما به نظر می‌رسد مدیریت در زمان‌بندی اجرای این پروژه‌ها می‌توانست کمتر مردم را به دردسر بیندازد.

از دیگر سو پروژه تعریض کردن پل سلمان به دلیل انتقال خط آب از سد درودزن به شیراز برای رفع مشکل کم‌آبی در این کلانشهر و توسعه شبکه آبرسانی ضروری است که بهتر بود در زمان دیگری انجام می‌شد.

در راستای اجرای پروژه‌های یاد شده تقاطع چهل‌مقام - هفت‌تنان تا میدان دروازه قرآن و ورودی شیراز از بلوار هفت‌تنان از یکشنبه یکم مردادماه به مدت ۱۵ روز مسدود شد و در این بازه زمانی ورود به شهر شیراز تنها از طریق بلوار آیت‌الله ربانی امکان پذیر است.

معاونت حمل و نقل شهرداری شیراز با اشاره به اینکه اجرای این پروژه مصوبه شورای ترافیک استان فارس را دارد، گفت: در مدت زمان اجرای پروژه ذکر شده ۲ عملیات لوله‌گذاری، دفع و هدایت آب‌های سطحی به رودخانه خشک یا خرم‌رود و عملیات توسعه شبکه آبرسانی شهری از سد درودزن انجام خواهد گرفت.

هادی شهدوست شیرازی با بیان اینکه هدایت آب‌های سطحی در زمان بارندگی، کنترل سیلاب و ارتقای سطح کیفی و ایمنی معابر از اهداف اعلام شده در پروژه اول و تقویت و ارتقای سیستم آبرسانی شهری از اهداف پروژه دوم اعلام شده است که به صورت همزمان اجرا می‌شود، اظهار داشت: فاز یک پروژه فوق در مدت اعلام شده انجام خواهد گرفت و زمان آغاز این عملیات در فاز دوم متعاقباً اعلام می‌شود.

۲۰ تیم پلیس ترافیک دروازه قرآن را کنترل می‌کنند

در راستای اجرای این طرح و ایجاد ترافیک در این محور، رئیس پلیس راهور شیراز از به‌کارگیری ۲۰ تیم پلیس راهنمایی و رانندگی برای کنترل ترافیک دروازه قرآن شیراز خبر داد و خواستار همکاری شهروندان با پلیس تا پایان اجرای این طرح عمرانی شد.

حمید کریمی درباره حجم ترافیک سنگین در مسیر دروازه قرآن شیراز از همکاری ۲۰ تیم پلیس راهور برای کنترل ترافیک این مسیر و خیابان‌های منتهی خبر داد و اظهار داشت: یک تیم خودرویی برای جلوگیری از ورود ماشین‌های سنگین در محدوده دروازه قرآن از مسیر پل شهیدان اوجی حضور دارند تا حجم ترافیک شهری کاهش یابد.

وی همچنین از حضور یک تیم گشت خودرویی دیگر از ورودی شیراز از پل شهید اسکندری برای جلوگیری از کامیون‌ها که موجب اخلال در ترافیک شهری نشوند هم خبر داد و افزود: مابقی تیم‌ها در محدوده مسیر دروازه قرآن شیراز و خیابان‌های حافظ، ابوکلام، اطلسی، حافظیه، چهارراه ادبیات و پل هجرت حضور دارند.

کریمی با بیان اینکه لاین مخالف را مسیر خروجی برای شهروندان قرار داده‌ایم، گفت: مسیر‌های جایگزین برای تردد شهروندان به این شرح است:

مسیر نخست: کسانی که قصد تردد از بلوار امام رضا به محدوده شرق شیراز دارند باید دوربرگردان بلوار آیت الله ربانی شیرازی را دور بزنند به سمت دروازه قرآن و وارد خیابان حافظ شوند؛ از خیابان نفت ادامه مسیر دهند به بلوار هفت تنان و ادامه مسیر.

مسیر دوم: همچنین کسانی که از محدوده مرکزی بولوار هجرت قصد سفر به محدوده بلوار هفت تنان از شرق شیراز را دارند از مسیر‌های ساحلی علی ابن حمزه، ساحلی راهنمایی و رانندگی استفاده کنند و در نهایت زیر پل کابلی ولیعصر را دور بزنند و ادامه مسیر.

مسیر سوم: از میدان اطلسی_ چهارراه حافظیه_ تقاطع ادبیات_ بلوار گلستان و در نهایت میدان نصر (کلبه).

مسیر چهارم: با توجه به انسداد ساحلی زیرگذر سلمان فارسی، شهروندان می‌توانند وارد خیابان سفر (پشت ترمینال کاراندیش) شوند و یا اینکه در بلوار گلستان_ میدان کلبه و ادامه مسیر دهند.

رئیس پلیس راهور شیراز با قدردانی از صبر و شکیبایی شهروندان، خواستار همکاری شهروندان با پلیس تا پایان اجرای این طرح عمرانی شد و بیان کرد: پروژه‌های تعریض پل سلمان فارسی و عملیات لوله‌گذاری و هدایت آب‌های سطحی در تقاطع چهل‌مقام-هفت‌تنان تا میدان قرآن به دستور شهردار کلان‌شهر شیراز به‌طور شبانه‌روزی در سه نوبت کاری در حال اجراست.

این در حالی است که ترافیک در این محور همچنان سنگین بوده و ضروری است که با تاکید بر سه شیفت کاری، عملیات هرچه سریع‌تر به اتمام برسد.

شهردار شیراز در بازدید شبانه از پروژه: اجرای پروژه تعریض پل سلمان فارسی ضروری است

محمدحسن اسدی در بازدید شبانه از این دو پروژه با بیان اینکه پروژه سلمان از نظر حجم ممکن است پروژه حجیمی نباشد، اما اجرای آن بسیار ضرورت داشت، اظهار کرد: تاکنون در مراحل اجرایی عملیات این پروژه، سازمان عمران و بازآفرینی فضای شهری رکورد بسیار خوبی در مراحل اجرا داشته است.

وی با قدردانی از دست‌اندرکاران و عوامل اجرایی پروژه، کارگران و کلیه پیمانکاران، بازدید از این پروژه را به همراه معاونین و مدیران شهری شهرداری به‌عنوان یک وظیفه برشمرد.

همراهی شهروندان به‌دلیل سرعت بالای اجرای پروژه

اسدی گفت: این پروژه در تردد شهروندان و مسافران قدری زحمت ایجاد کرده است، اما به‌دلیل بالا بودن اجرای سرعت کار همراهی بسیار خوبی را از سوی شهروندان شاهد بوده و قدردان مردم شیراز هستیم.

شهردار شیراز با اشاره به راه‌اندازی نوبت شب در پروژه‌های عمرانی، گفت: راه اندازی نوبت شب در اجرای بسیاری از عملیات پروژه‌های عمرانی سطح شهر قابل مشاهده است.

او با ابراز امیدواری از بهره‌برداری زودتر از موعد پروژه تعریض پل سلمان فارسی، اضافه کرد: برآورد ما آن است تا بیستم مردادماه جاری حجم ترافیک را از کنار گذر‌ها عبور داده تا شهروندان کمتر در زحمت باشند.

این مقام مسؤول حوزه شهری بیان کرد: تلاش خواهیم کرد با رعایت مسائل ایمنی، فنی و کیفیت کار در کنار گذر جنوبی ظرف دو روز آینده و در کنار گذر شمالی طی ۱۰ روز آتی، تردد شهروندان تسهیل شود.

وی همچنین در دومین بازدید شبانه به همراه اعضای شورای ترافیک از این پروژه به‌عنوان یک پروژع زیربنایی در گلوگاه محور دروازه قرآن بازدید کرد.

این مقام ارشد مدیریت شهری شیراز در بازدید از این پروژه متوسط مقیاس که اهمیت بسزایی برای مدیریتی شهری دارد، پلیس راهور را یکی از مهم‌ترین نقش‌آفرینان اجرای پروژه مهم شهری دانست و از پلیس راهور و شورای ترافیک استان در همراهی با مدیریت شهری قدردانی کرد.

شهردار کلان‌شهر شیراز که ارزش این پروژه را ۷۰۰ میلیارد ریال ذکر کرد و گفت: تأثیر ترافیک این محور به نقاطی در شهر می‌رسد و از این لحاظ تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم تا هرچه زودتر به بهره‌برداری برسد.

نائب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز نیز با تقدیر از همه دست‌اندرکاران این پروژه مهم و همدلی برای اجرای آن، به حادثه سیل ۱۳۹۸ اشاره و تصریح کرد: طی تدابیر مدیریتی این لوله‌گذاری در حال انجام است.

محمدتقی تذروی با بیان اینکه هر پروژه عمرانی که در حال انجام است سختی و مزاحمت‌هایی دارد، از همراهی و شکیبایی مردم در اجرای این پروژه تقدیر و تصریح کرد: مدیریت شهری تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا با فعالیت شبانه‌روزی، بار مشکلات در این پروژه کاسته شود.

گفتنی است طول کلی پروژه ۱۴۳۰ متر است که در طول مسیر پروژه لوله‌های بتنی با سایز ۱۶۰۰ به‌صورت دوبل و در مقطعی دیگر لوله‌های سایز ۲ هزار، در عمق حدود ۶ متر کار می‌شود.

کنار گذر جنوبی سلمان فارسی از امروز هفتم مرداد ماه بازگشایی خواهد شد

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز در تازه‌ترین خبر‌ها عنوان کرد: با توجه به پایان یافتن عملیات عمرانی در کنار گذر ضلع جنوبی پل سلمان فارسی (مسیر شرق به غرب)، از شنبه هفتم مرداد ماه ۱۴۰۲ امکان تردد در این مسیر برای شهروندان فراهم است.

هادی شه دوست شیرازی ضمن تشکر از صبر و شکیبایی شهروندان شیرازی در مدت اجرای پروژه تعریض پل سلمان فارسی افزود: پروژه مذکور با هدف تسهیل عبور و مرور و رفع یک گره ترافیکی در بلوار سلمان فارسی و در نهایت رفاه حال شهروندان اجرایی شده است.

شه دوست شیرازی یادآور شد: ضلع شمالی کنار گذر سلمان فارسی نیز که به دلیل این عملیات عمرانی مسدود گردیده است تا یک هفته آینده بازگشایی خواهد شد.

به گزارش فارس، اجرای پروژه‌های متعدد در سطح کلانشهر شیراز و نبود هیچ پروژه تعطیلی در این کلانشهر نویدبخش روز‌های خوبی است که بدون شک با مدیریت صحیح و زمان‌بندی درست می‌تواند با کمترین زحمت برای مردم به ثمر بنشیند و تردد روانی را در سطح شهر رقم بزند.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر