۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۹
کد خبر: ۷۱۹۴۰
در حالی که قرار بود حمله به کارگاه وزارت دفاع در اصفهان، منجر به تولید قدرت نظامی و رسانه‌ای برای دشمنانی، چون رژیم صهیونیستی شود، استفاده از تاکتیک‌های صحیح پدافندی و رسانه‌ای، این سناریو را خنثی کرد.

به گزارش پایداری ملی به نقل از مشرق، شامگاه روز شنبه هشتم بهمن در حالی که مردم و رسانه‌های کشورمان به دنبال اطلاع از آخرین وضعیت هموطنان ساکن شهر خوی پس از زلزله ۵.۹ ریشتری این شهرستان بودند، در حوالی ساعت ۲۳:۳۰ دقیقه، چند پرنده کوچک بدون سرنشین یا ریزپرنده موسوم به کوادکوپتر، اقدام به اجرای یک حمله کور علیه یکی از مجتمع‌های کارگاهی وزارت دفاع در شهر اصفهان کردند.

خوشبختانه با عملکرد مناسب بخش پدافند عامل و غیرعامل اجرا شده در این مجموعه، خسارت خاصی به مرکز مورد نظر وارد نشده و اقدام به موقع و سریع در اطلاع رسانی از سوی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و انعکاس تصاویر رسانه‌های داخلی از محل وقوع حمله ناموفق، پروژه دشمن هم در بخش عملیاتی و هم پشتیبانی رسانه‌ای با شکست بزرگی همراه شد، اما بررسی برخی زوایا و جزییات طراحی صورت گرفته برای وارد کردن خسارت به یک بخش نظامی در کشور و ماهیگیری مفصل از آن، اهمیت خاص خود را دارد. یکی از نکات بارزی که در این خط رسانه‌ای و عملیات روانی وجود دارد، انتخاب زمان مناسب برای آن است به طوریکه عمدتا چنین عملیات روانی از سوی صهیونیست‌ها در ساعات نیمه شب صورت می‌گیرد تا رسانه‌های داخلی و مردم کشورمان، دسترسی محدودتری به منابع خبری برای پیگیری اصل ماجرا داشته باشند.

گام به گام با سناریو عملیات روانی حادثه اصفهان

در اولین گام پس از اجرای این سناریو شکست خورده، بازو‌های رسانه‌ای و تبلیغاتی این عملیات، وارد عمل شده و تلاش کردند در چند جبهه، تاثیر لازم را روی افکار عمومی کشورمان بگذارند تا حداقل بخشی از شکست شاخه اجرایی، پوشش داده شود. در اولین گام، تصاویر مربوط به شکار موفق یکی از این پرنده‌های مهاجم و سقوط بخشی از آن روی سوله کارگاهی، به عنوان اصابت دقیق و انفجار در یکی از مراکز پهپادی یا موشکی کشورمان، در شبکه‌های اجتماعی منتشر و ادعا شد خسارت سنگینی به این مجموعه وارد شده است.

پیام‌های مهم «پدافند عامل و غیرعامل» حادثه اصفهان به دوست و دشمن

لحظه انفجار محموله نصب شده روی کوادکوپتر مهاجم که به طرز قابل تأملی از زاویه مناسب فیلمبرداری شده است

باید توجه داشت که در سال‌های اخیر در بسیاری از کشورها، استفاده از کوادکوپتر‌ها فراگیر شده و به علت حجم بالای قاچاق این تجهیزات به داخل کشور و عدم رجیستری این نوع پرنده‌های قاچاق، استفاده از آن -آنهم در تاریکی شب- با سهولت همراه بوده و طبیعتا یک عملیات خاص با طراحی پیچیده محسوب نمی‌شود چراکه از هر کوچه و خیابان در محدوده برد این ریزپرنده ها، می‌توان آن‌ها را به سمت محل مورد نظر پرواز داد و نه نیاز به باند و مکان خاصی است و نه آموزش و نیروی انسانی ماهر.

از این حیث برخی کشور‌ها یا رژیم‌های مدعی که امکان تحقق حمله هوایی به خاک کشور‌های دیگر را ندارند و اجرای چنین عملیاتی، برای آن‌ها هزینه بالا و ریسک بسیار به دنبال دارد، از افراد مزدور بهره برده و با ارسال مبلغی امکان تهیه کوادکوپتر و مواد منفجره را برایشان فراهم و مختصات یک نقطه خاص را به آن‌ها می‌دهند تا به آن مکان خسارتی به آن وارد کنند.

پیام‌های مهم «پدافند عامل و غیرعامل» حادثه اصفهان به دوست و دشمن

توییت یکی از چهره‌های کم سواد و تندرو ضدانقلاب در شب شکست عملیات در اصفهان.

اما هنگامی که مجریان و آمران متوجه شدند این عملیات با تصاویر واقعی، موفقیت روانی به همراه نداشته، سریعا با استفاده از تصاویر دروغین مربوط به آتش سوزی‌های گذشته و حریق ناشی از حادثه در کارخانه تولید روغن موتور در شهرک سلیمی آذرشهر واقع در آذربایجان شرقی، تلاش کردند اینگونه القا کنند که یک حادثه بزرگ و آتش سوزی گسترده در مرکز وابسته به وزارت دفاع آنهم در عمق کشور رخ داده و پس از آن، سیل تحلیل‌های مأیوسانه و تحقیرآمیز از سوی اکانت‌های آلبانی نشین و ربات‌های فارسی زبان، به راه افتاد. این عملیات روانی، با فاز دیگری مبنی بر گستردگی حملات به مراکز صنعتی وابسته به وزارت دفاع تکمیل شد و مناطق مختلفی همچون کرج، همدان، تبریز و مانند آن به فهرست این عملیات خیالی، اضافه شدند.

اف ۳۵‌های اسرائیل وارد می‌شوند!

اگر رصدی متداول درباره شایعات و شنیده‌هایی که پیرامون خرابکاری یا وقوع حادثه در هر بخش صنعتی یا نظامی کشورمان، در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های فارسی زبان داشته باشید، متوجه خواهید شد پای ثابت این تحلیل‌ها و اطلاعات کذب، حمله رژیم صهیونیستی با جنگنده اف ۳۵ به خاک کشورمان آنهم عمق چند صدکیلومتری جمهوری اسلامی است. در رتبه بعدی نیز سخن از جنگنده‌ها بویژه اف-۲۲‌های امریکایی به میان می‌آید.

نکته جالب در این خصوص آن است که در اکثر مواقع، نام چند کارشناس ثابت سیاسی مستقر در آمریکا به عنوان شروع کننده موج تبلیغ اف-۳۵ و اف-۲۲ به میان می‌آید که کوچکترین دانش یا اطلاعاتی در زمینه نظامی بویژه عرصه هوایی نداشته، اما به عنوان کاسب اف-۳۵ در میان کاربران شناخته می‌شوند و بلافاصله بعد از این ادعا، برخی کارشناسان حوزه‌های دیگر حتی اقتصادی و مسکن و بورس به عنوان ادامه دهنده این دروغ، به روند شیوع این شایعه کمک می‌کنند. این در حالی است که رژیم صهیونیستی حتی در حملات به خاک کشورهایی، چون لبنان یا سوریه نیز، جرات استفاده از اف-۳۵ در آسمان این کشور‌ها را ندارد چراکه می‌داند هرگونه آسیب به آن، تمام اعتبار و سود صد‌ها میلیارد دلاری آمریکا از فروش این هواپیما به کشور‌های مختلف را نابود خواهد کرد.

ضمن آنکه از نظر برد عملیاتی نیز اف-۳۵ یا سایر جنگنده‌های اسرائیلی، بدون انجام سوختگیری در آسمان کشور‌های همسایه ایران، امکان اجرای عملیات در خاک کشورمان را ندارند و با تجهیز یگان‌های وابسته به قرارگاه پدافند هوایی، هرگونه پرواز جنگنده‌ها و بویژه هواپیما‌های سوخت رسان، از مبدا رصد شده و عملا به دلیل همین پیچیدگی‌های فنی و درصد پایین شانس اجرای عملیات و بازگشت به مبدأ، هیچگاه رژیم صهیونیستی یا آمریکا به سراغ چنین تاکتیکی نرفته اند، اما در فضای مجازی، شنیدن چنین واقعیت‌هایی به نفع حامیان حمله به خاک کشورمان نیست.

هماهنگی پدافند عامل و غیرعامل در مهار حمله ریزپرنده‌ها

با توجه به وقوع عملیات‌های کور به کمک ریزپرنده‌ها در کشور‌های مختلف جهان از جمله ایران در سال‌های گذشته، برای متولیات امر مشخص شد امکان تکرار برخورد کوادکوپتر‌های حامل مواد منفجره همانند اتفاقی که اخیرا در اصفهان رخ داد، وجود دارد و طبیعتا نیاز به اجرای سلسله‌ای از دستورالعمل‌های پدافند غیرعامل و عامل برای مهار خسارت‌های ناشی از هر اقدام، بیش از گذشته احساس می‌شد. صد البته، نهاد‌های انتظامی و امنیتی نیز بررسی مسیر، شناسایی عوامل انسانی و انهدام شبکه‌های مزدور در اینگونه عملیات‌ها را در دستور کار داشته و پیش از این نیز، نمونه‌هایی از تیم‌های خرابکار که قصد اجرای ماموریت با کمک ریزپرنده‌ها را داشته اند، شناسایی و دستگیر شده اند.

پیام‌های مهم «پدافند عامل و غیرعامل» حادثه اصفهان به دوست و دشمن

در این مورد خاص و مورد توجه نیز، پیش بینی‌ها و تمهیدات پدافندی صورت گرفته از مدت‌ها قبل، موجب شد از ۳ ریزپرنده مهاجم، یکی از آن‌ها مورد اصابت پدافند هوایی مجتمع (پدافند مستقیم) و دو فروند دیگر آن‌ها در تله‌های پدافندی گرفتار شوند. به همین خاطر، این تهاجم ناموفق علاوه بر آنکه خوشبختانه تلفات جانی نداشته، صرفا باعث شد آسیب جزیی به سقف کارگاه وارد شود و عملا در تجهیزات و ماموریت‌های مجموعه خللی ایجاد نشده است.

طبق توضیحات وزارت دفاع و تصاویر منتشره، در این حمله از سه فروند ریزپرنده از نوع کوادکوپتر پیشرفته مجهز به بمبلت استفاده شده، اما عوامل حفاظت پیرامونی مجموعه، بلافاصله پس از شنیدن صدای کوادکوپتر‌ها با تجهیزات در اختیار از جمله سلاح و سامانه‌های جنگ الکترونیک اقدام به مقابله با این پرنده‌ها کرده و موفق به ساقط کردن یک فروند از آن‌ها می‌شوند. فروند دوم از این کوادکوپترها، با جمینگ موفق لینک ارتباط GPS خود را از دست می‌دهد و همین موضوع منجر به سقوط آن و برخوردش با سقف سوله می‌شود (فیلم منتشر شده از لحظه اصابت مربوط به این کوادکوپتر است)، فروند سوم نیز پس از سقوط به علت جمینگ موفق در اختیار نیرو‌های حفاظتی قرار گرفته است.

پیام‌های مهم «پدافند عامل و غیرعامل» حادثه اصفهان به دوست و دشمن

تغییرات مبتنی بر پدافند غیرعامل در سقف سوله که جلوی ورود خسارت به کارگاه را گرفته- خسارت اندک در محل برخورد کوادکوپتر ساقط شده نیز مشخص است

لذا می‌توان گفت یکی از نکات جالب و قابل توجه که در حمله اخیر به کارگاه صنعتی وابسته به وزارت دفاع عیان شد، تکمیل شدن پدافند چند لایه و دفع صد درصدی حمله است که با توجه به تغییراتی که در سقف سوله کارگاه و استفاده از اقلامی، چون توری‌های مناسب فلزی صورت گرفته، موجب شده تمام تلاش و برنامه ریزی دشمنان برای به نتیجه رساندن این حمله، بی اثر شود. این نسخه موثر، نشان داد متخصصان بخش دفاعی با شناخت مناسب از تهدیدات، ابزار‌های لازم پدافند عامل شامل سامانه‌های فیزیکی و پدافند غیرعامل شامل تاکتیک‌های کاهس چشمگیر خسارت هر نوع حمله را به خوبی فراهم کرده اند.

با این اوصاف می‌توان با فرض صحت و اطمینان از نقش آفرینی اسرائیل، گفت که پس از مدت‌ها شاخ و شانه کشیدن و تهدیدات مقامات ارشد رژیم صهیونیستی بویژه نتانیاهو، نهایتا سه کوادکوپتر تجاری و نه حتی پهپاد نظامی - چه برسد به جنگنده‌های با سرنشین- به کارگاهی روی زمین و نه تأسیسات راهبردی با پروتکل‌های امنیتی و حفاظتی پیچیده، حمله کرده و در این ماموریت نیز با فضاحت شکست می‌خورند، اما به علت فشار‌های داخلی و وضعیت شکننده اجتماعی و سیاسی، از رسانه‌های اسرائیلی تا برخی مقامات جوگیر اوکراینی، با افتخار از نقش خود در آن سخن می‌گویند تا شاید مرهمی بر شکست‌های متعدد هفته‌های اخیر باشد!

با این حال، همانند سال‌های گذشته، هنوز هیچ هواگرد متخاصمی حتی اف-۳۵ و اف-۲۲‌های دشمن، جرات عبور از مرز‌های کشورمان و اجرای عملیات نداشته و کوادکوپتر‌های کوچک، برای این تحقیرشدگان نقش "بانکر باستر" (بمب‌های سنگرشکن ویژه که اسرائیل و آمریکا بار‌ها کشورمان را تهدید به استفاده از آن علیه تاسیسات نظامی و هسته‌ای کرده اند) را ایفا کرده است و‌ای بسا هنوز هم نقش مزدوران؛ چه در نقش هدایت کننده این ریزپرنده‌ها و چه در نقش مبلغ قدرت نظامی و عملیاتی دشمنان ایران؛ موثرتر از صد‌ها جنگنده و پهپاد غول پیکر باشد.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر