۳۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۱
کد خبر: ۷۰۶۵۰
روسیه خواستار شد
سفارت روسیه در واشنگتن از دولت آمریکا خواست که به دخالت در امور داخلی دیگر کشور‌ها پایان دهد و تسلیحات شیمیایی خود را نابود کند.

به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری فارس، اتهام‌زنی جدید آمریکا علیه روسیه درخصوص مسموم‌کردن یکی از چهره‌های معارض کرملین، با واکنش سفارت مسکو در واشنگتن همراه شد.

سفارت روسیه طی بیانیه‌ای از دولت آمریکا خواست که به دخالت در امور داخلی دیگر کشور‌ها پایان دهد و تسلیحات شیمیایی خود را نابود کند.

به نوشته وبگاه «ریانووستی»، در این بیانیه آمده است: «ادعا‌ها مبنی بر وجود سلاح‌های شیمیایی در روسیه نادرست است. واشنگتن به خوبی می‌داند که کشور ما در سال ۲۰۱۷ ذخایر عوامل جنگ شیمیایی را به طور کامل از بین برد».

این سفارتخانه با اشاره به نابودی تمام ذخایر تسلیحات شیمیایی روسیه، گفت: «این مسئله به‌طور رسمی توسط سازمان منع سلاح‌های شیمیایی نیز تایید شده است».

در ادامه این بیانیه تاکید شده است: «ایالات متحده تنها کشوری است که هنوز زرادخانه شیمیایی خود را نابود نکرده است. ما از واشنگتن می‌خواهیم که از طفره‌رفتن از اجرای تعهدات حقوقی بین‌المللی خود دست بردارد و در امور داخلی روسیه مداخله نکند».

«الکسی ناوالنی» مخالف غرب‌گرای دولت روسیه روز ۱۷ ژانویه ۲۰۲۱ هنگام بازگشت از آلمان به روسیه بازداشت شد. او پس از مسمومیت با گاز اعصاب نوویچوک، به مدت ۵ ماه برای درمان در آلمان حضور داشت. کشور‌های غربی روسیه را به استفاده از گاز شیمیایی علیه ناوالنی متهم کرد، ادعایی که از سوی روسیه قویا رد شده است.

پیشتر، دادگاهی در روسیه گروه وابسته به ناوالنی را «افراط‌گرا» شناخت و تمام اعضای آن را از شرکت در انتخابات پارلمانی روسیه محروم کرد.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر