۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰
کد خبر: ۵۲۹۸۸
استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه در 4 ماهه سال جاری یک هزار هکتار از جنگل‌ها و مراتع استان براثر آتش‌سوزی از بین رفت، گفت: این آمار نگران کننده است.

به گزارش پایداری ملی، یازدهمین جلسه ستاد ملی برنامه مدیریت بوم سازگان زاگرس پیش از ظهر امروز با حضور آقایی رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع، کلانتری استاندار و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

حسین کلانتری استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این نشست با اشاره به اینکه باید برای طرح بوم‌سازگان برنامه جامع داشته باشیم، گفت: این طرح برای پایش جنگل‌ها نیاز است که با استفاده از آن مشخص شود به چه میزان نیرو برای حفاظت از جنگل‌ها و مراتع احتیاج داریم.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه بدنبال ایجاد پایگاه هوایی هستیم، افزود: در چهار ماه سال جاری یک هزار از جنگل‌ها و مراتع استان براثر آتش‌سوزی از بین رفته که این آمار نگران کننده است.

وی با اشاره به ارائه راهکارهای قانونی جهت استفاده از ظرفیت سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور در نگهداری از منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد گفت: اکثر استان‌های زاگرس‌نشین با مشکلات آتش‌سوزی در منابع طبیعی و آبخیزداری مواجه هستند.

مقام ارشد اجرایی کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: اکثر اراضی استان شیب‌دار هستند که بارش باران و سیلاب‌ها موجب فرسایش خاک می‌شود، از سوی دیگر بارش‌های در طول سال باعث زیاد شدن پوشش گیاهی شده و این امر مراتع را با کوچکترین جرقه‌ای آماده آتش‌سوزی می‌کند.

کلانتری با بیان اینکه منابع و نیروهای استانی با ماموریت ما همخوانی ندارد، و در زمینه منابع هزینه‌ای دچار مشکل هستیم، گفت: 40 هزار هکتار از اراضی چرام، کهگیلویه، بهمئی و گچساران در خطر بیابانی شدن و خشکسالی هستند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در پایان این نشست ابراز امیدواری کرد برگزاری چنین برنامه‌ها و نشستی حوزه زاگرس را از مشکلاتی که جنگل‌ها و مراتع را تهدید می‌کند نجات دهد.

منبع: فارس
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر