۱۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۰
کد خبر: ۵۱۱۷۵
اجرای سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ به عنوان طرح پدافند غیرعامل ، موجب حل مشکل تامین آب شرب جمعیت بیش از 4 میلیونی استان اصفهان می شود.
به گزارش پایداری ملی، هاشم امینی با اشاره به ضرورت اجرای سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ گفت: سامانه دوم آبرسانی اصفهان یک مطالبه خاص است و برای تکمیل آن سه هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی افزود: حتی اگر سد زاینده رود هم سرریز کند، ظرفیت سامانه اول آبرسانی اصفهان جوابگوی تامین آب شرب مردم نیست.

امینی با بیان اینکه واژه سازگاری با کم آبی به خصوص در اقلیم های خشک و نیمه خشک در وزارت نیرو مورد توجه قرار گرفته است، اظهار کرد: خوشبختانه ما در اصفهان با همکاری رسانه ها برای تحقق این امر فرهنگ سازی خوبی انجام داده ایم.

وی با بیان اینکه در سال 97 در بخش خانگی 6.8 درصد نسبت به سال 96 مدیریت مصرف داشتیم، افزود: دربخش غیرخانگی 7.1 درصد کاهش مصرف داشتیم و در مجموع در حوزه شرب در بخش خانگی و غیرخانگی 6.9 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش مصرف داشته ایم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با اشاره به شرایط سخت آبی در تابستان سال گذشته، گفت: خوشبختانه به دنبال بارش های امسال، وضعیت ذخیره سد زاینده رود خوب است و مطابق آخرین آمار سد زاینده رود بیش از 800 میلیون مترمکعب آبگیری شده این درحالیست که  هنوز در برخی از نقاط  شهر افت فشار آب داریم.

رفع افت فشار آب با اتمام سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ
وی به دلیل افت فشار و بعضا قطعی آب در برخی طبقات اشاره کرد و افزود: این موضوع به دلیل عدم اتمام  پروژه سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ است، در حالی که اجرای این سامانه باید در سال 86 تکمیل و تحویل شرکت آب و فاضلاب اصفهان می شد، اما به دلایل اداری و صدور برخی مجوزها ،این پروژه مهم هنوز به اتمام نرسیده. همچنین باید توجه داشت که این طرح به عنوان طرح پدافند غیرعامل ، موجب حل مشکل تامین آب شرب  جمعیت بیش از 4 میلیونی استان اصفهان می شود.

امینی در خصوص روند اجرای این طرح، گفت: شرکت آب منطقه ای اصفهان اکنون در حال احداث تصفیه خانه و خطوط آبرسانی این طرح است، تاکید مدیریت استان هم  بر اتمام هر چه سریع تر سامانه دوم آبرسانی اصفهان است تا در ایام پیک تابستان بتوانیم از ظرفیت این سامانه استفاده کنیم.

وی با تاکید بر اینکه افق سامانه اول آبرسانی اصفهان بزرگ در سال 86 تمام شد و بعد از آن بایدسامانه دیگری وارد مدار می شد، افزود: از سال 86 تاکنون توانستیم  با اعمال مدیریت مصرف آب را عادلانه میان مشترکین توزیع کنیم بطوریکه سرانه مصرف آب در اصفهان از 189 لیتر در شبانه روز  در سال 86  به 149 لیتر  در سال 97 کاهش یافته است.

تجهیز تمام نقاط شهر به ایستگاه آنلاین مدیریت فشار
وی با اشاره به اقدامات فنی پیرامون توزیع عادلانه آب ، گفت: در این راستا شهر اصفهان برای عبور از شرایط سخت به 23 بخش تقسیم شد، همچنین 56 شهر و 300 روستا  که تحت پوشش طرح آبرسانی اصفهان بزرگ هستند مجهز به سامانه هوشمند تله متری شدند که این امر موجب توزیع میلیمتری آب شد ونیز تمام نقاط شهر مجهز به ایستگاه آنلاین مدیریت فشار شد.

وی افزود: در حال حاضر حدود 11 هزار لیتر بر ثانیه آب مورد نیاز مردم  از طریق تصفیه خانه آب باباشیخعلی تامین می شود  و مابقی نیاز آبی در بخش شرب از طریق چاهای متفرقه باید کیفیت لازم را داشته و مورد تایید مرکز بهداشت استان باشد تامین می شود این در حالیست که  خط قرمز ما در استفاده از آب های زیرزمینی ،کیفیت است.

جیره بندی آب  دراصفهان نداریم
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان تصریح کرد: با وجود کمبود آب ، اصلا  امکان جیره بندی آب در استان اصفهان وجود ندارد و با مدیریت مصرف و توزیع تابستان را با خیال راحت پشت سر می گذاریم.

امینی در خصوص آبدهی  چاه های فلمن، گفت: در سالهایی که بارش نرمال بوده است آبدهی چاه های فلمن به بیش از 3 هزار لیتر بر ثانیه رسیده بود  که متاسفانه طی یک دهه گذشته به دلیل وقوع  خشکسالی ،اکنون آبدهی  این چاه ها حدود  300 لیتر بر ثانیه است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در ادامه در خصوص کاهش  میزان پرت آب و یا آب بدون درآمد در شبکه های شهری، اظهار کرد: طی چند سال گذشته با اقدامات فنی  شرکت آبفا اصفهان، میزان آب بدون به 16.1 درصد رسیده که پایین ترین رقم در کشور است.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر