۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۰۲
کد خبر: ۷۴۸۹۰
سخنگوی صنعت آب با بیان اینکه خشکسالی هیدرولوژیکی همچنان در کشور برقرار است، گفت: هم‌اکنون ۶ استان کشور با تنش آبی روبرو هستند که به ترتیب شامل تهران، بوشهر، قزوین، فارس، سمنان و چهارمحال و بختیاری می‌شود.

به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری تسنیم، فیروز قاسم‌زاده، سخنگوی صنعت آب اظهار داشت: ایران دارای اقلیم خشک و نیمه خشک است و بیش از 80 درصد کشور در محدوده اقلیم خشک قرار دارد.
سخنگوی صنعت آب کشور با بیان اینکه مجموع بارندگی در سطح اقلیم خشک کشور از تنوع جدی برخوردار است، افزود: برای مثال در مناطقی مانند فلات مرکزی شاهد بارندگی 45 میلی‌متر هستیم، این در حالی است که در برخی دیگر از مناطق 1400 میلی‌متر بارندگی دریافت می‌شود.

وی همچنین به جبهه‌های بارشی مختلف و تاثیر فعالیت آن بر وضعیت منابع آبی کشور اشاره و تصریح کرد: فعالیت جبهه‌های بارشی مدیترانه، دریای سرخ و موسمی هند، وضعیت منابع آبی کشور را در طول یک سال آبی مشخص می‌کند.

قاسم‌زاده با بیان اینکه میزان بارش‌ها در کل پهنای کشور در سال آبی جاری 3 درصد بیش از شرایط نرمال به ثبت رسیده است، ادامه داد: این در حالی است که بارندگی در نقاط مختلف کشور متفاوت بوده به طوری‌که میزان بارندگی در تهران نسبت به شرایط نرمال 55 سال گذشته 19 درصد کاهش یافته و در مقابل شاهد افزایش 50 درصدی بارش‌ها در استان‌های یزد و سیستان و بلوچستان بودیم.

سخنگوی صنعت آب کشور یادآور شد: هم‌اکنون 6 استان کشور با تنش آبی روبرو هستند که به ترتیب شامل تهران، بوشهر، قزوین، فارس، سمنان و چهارمحال و بختیاری می‌شود.

وی با بیان اینکه کشور در سه سال آبی متوالی اخیر با کاهش جدی بارندگی روبرو شده است، اظهار کرد: آورد بخش عمده‌ای از رودخانه‌ها تا چند ماه اخیر صفر یا نزدیک به صفر بوده و همین مساله موجب شد تا وضعیت مخازن آب تعداد قابل توجهی از سدهای کشور در شرایط نامناسب قرار گیرد.

* خشکسالی هیدرولوژیکی همچنان در کشور برقرار است

قاسم زاده در ادامه تاکید کرد: اثرات منفی سه سال آبی کم بارش فقط در صورتی جبران می‌شود که طی چندین سال میزان بارش‌های کشور افزایش قابل توجهی یابد.

سخنگوی صنعت آب کشور با بیان اینکه خشکسالی هیدرولوژیکی همچنان در کشور برقرار است، افزود: این شرایط زمانی بهبود می‌یابد که چشمه‎ها پرآب و دبی پایه رودخانه‌ها تامین شود.

وی بارش‌های سیل‌آسا و رگباری را نقطه مقابل بارش‎های متداوم و موثر دانست و گفت: در سال‌های اخیر بارندگی‌ها عمدتا رگباری و سیل‌آسا بوده است این در حالی است بارندگی، زمانی موثر است که ملایم و متداوم در طول زمستان رخ دهد. امسال نیز شاهد بارندگی نامتوازن به صورت رگباری در استان‌های کشور بودیم.

وی در همین زمینه ادامه داد: زمانی که بارندگی رگباری باشد سیل رخ می دهد و در مکان‌هایی که سازه‌هایی مانند سد وجود نداشته باشد این منابع آبی از دسترس خارج می شود.

قاسم زاده با بیان اینکه هم اکنون میزان ذخایر آبی در بیش از 20 سد کشور به 100 رسیده است خاطرنشان کرد: نکته حائز توجه در این زمینه این است که وزارت نیرو در مکان‌هایی که آب مطمئن وجود داشته باشد برای تامین آب منطقه در بخش‌های مختلف از جمله شرب، کشاورزی و صنعت اقدام به احداث سد می‌کند.

* بازدید هیئت فنی ایران از رودخانه «ساری‌سو»

سخنگوی صنعت آب با بیان این موضوع که نیمی از مساحت دنیا در سطح حوضه های آبریز مشترک بین بیش از 150 کشور قرار گرفته‌ است، اظهار داشت: ایران نیز با کشورهای همسایه دارای آب‌های مشترک است که در همین راستا معاهدات متعددی با این کشورها در خصوص نحوه بهره‌برداری و پروتکل‌های نظارتی منعقد کرده و براساس مفاد این معاهدات، هماهنگی‌های فنی لازم به عمل می‌آید.

قاسم‌زاده با اشاره به اینکه پروتکل استفاده از آب‌های «ساری‌سو» و «قره‌سو» از سال 1955 میلادی بین ایران و ترکیه مبادله شده است، بیان داشت: بر همین مبنا یک هیئت فنی از کشور ایران متشکل از نمایندگان دفتر اطلاعات و داده های آب کشور و شرکت آب منطقه ای آذربایجانغربی بهمراه هیات فنی ترکیه و با حضور مرزبانی طرفین، از رودخانه «ساری‌سو» بازدید به عمل آورد و در نقاط تعیین شده در پروتکل، اندازه‌گیری‌های لازم صورت گرفت.

سخنگوی صنعت آب کشور خاطرنشان کرد: در این بازدید به تداوم رعایت حقابه ایران در رودخانه «ساری‌سو» توسط کشور ترکیه تأکید شد.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر