۰۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۴
کد خبر: ۷۴۷۸۵
شرکت راکت لب یک ماهواره کوچک رصد زمین را برای ناسا به فضا برد. این ماهواره گرمای از دست رفته در مناطق قطبی را رصد می کند.

به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری مهر ، برای انجام این عملیات یک موشک الکترون از مقر راکت لب در نیوزلند دیروز در ساعت ۷:۴۱ دقیقه به وقت گرینویچ به فضا پرتاب شد و همراه خود یکی از ۲ ماهواره کیوب ست ماموریت PREFIRE را برای بررسی آب وهوا به مدار زمین برد.

این ماهواره ۵۳ دقیقه پس از پرتاب در مدار زمین رها شد. راکت لب همچنین قرار است دومین ماهواره ماموریت PREFIRE را نیز به مدار زمین پرتاب کند. تاریخ دقیق ماموریت آینده هنوز اعلام نشده اما احتمالا تا ۳ هفته آینده انجام می شود.

هر دو ماهواره این ماموریت کیوب ست ۶U هستند. کیوب ست های PREFIRE به مدارهای مختلف در ارتفاع ۵۲۵ کیلومتری زمین می روند و از آنجا گرمای از دست رفته از مناطق قطبی را اندازه گیری می کنند. طبق گفته راکت لب تاکنون چنین اقدامی هیچ گاه به طور سیستماتیک از مدار زمین انجام نشده است.

۲ ماهواره PREFIRE از بالای قطب شمال و قطب جنوب می گذرند و اشعه های مادون سرخ گرمایشی را اندازه می گیرند که سبب می شود مدل های آب وهوایی صحیح تر باشند و به پیش بینی تغییرات ناشی از گرمایش جهانی کمک می کند.

عملیات انجام شده در کل چهل و هشتمین پرتاب موشک ۱۸ متری الکترون است که برای حمل ماهواره های کوچک به مدار زمین طراحی شده است.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر