۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۸
کد خبر: ۷۴۶۹۳
شرکت آسترازنکا پس از اعتراف به اینکه واکسن کووید ۱۹ تولید آن به عوارض جانبی نادر، اما مرگبار منجر می‌شود، واکسن‌های کرونای خود را از سراسر جهان جمع آوری کرد

به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری مهر، ایندپندنت نوشت؛ قبلا این داروساز انگلیسی- سوئدی مجوز بازاریابی واکسنی به نام Vaxzevria را در اتحادیه اروپا پس داده است. مجوز مذکور تاییدیه‌ای برای بازاریابی دارو در کشور‌های عضو اتحادیه اروپا است و این شرکت اعلام کرده بود دلیل پس دادن مجوز نیز اشباع بازار با واکسن‌های به روز رسانی شده برای مقابله با شاخه‌های جدید ویروس کرونا است.

درخواست جمع آوری واکسن از اتحادیه اروپا در ۵ مارس سال جاری میلادی ثبت شده و از هفتم ماه می (دیروز) نیز اجرایی شده است. آسترازنکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: از آنجا که نسخه‌های متعددی از واکسن‌های کووید۱۹ توسعه یافته اند، در بازار مازاد واکسن وجود دارد.

این شرکت اخیرا اعتراف کرد یکی از واکسن‌های آن به نام کووید شیلد ممکن است در مواردی نادر به ایجاد لخته خونی و کاهش پلاکت‌های خون منجر شود.

البته پس از آنکه شکایتی دسته جمعی از این شرکت در انگلیس ثبت شد، آسترازنکا به این عارضه جانبی اعتراف کرد. در شکایت ثبت شده، آمده بود واکسن به مرگ و میر و جراحت‌هایی منجر می‌شود و شاکیان خواستار حدود ۱۰۰ میلیون پوند غرامت برای ۵۰ قربانی شده بودند.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر