۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۰
کد خبر: ۷۴۶۴۹
با بودجه ۱۳ میلیارد دلار
آمریکا قراردادی ۱۳میلیارد دلاری برای ساخت هواپیمای آخرالزمانی بسته که در صورت حمله هسته‌ای از رییس جمهور آمریکا محافظت وقابلیت کنترل و فرماندهی عملیات از آسمان را برای مقامات فراهم می‌کند.

به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری مهر، دیلی میل نوشت؛ آمریکا یک ناوگان از هواپیما‌های آخرالزمانی در اختیار خواهد داشت که طبق گزارش‌ها نشانه‌ای از آمادگی این کشور برای جنگ جهانی سوم است.

نیروی هوایی آمریکا اعلام کرد قراردادی ۱۳ میلیارد دلاری برای توسعه هواپیما‌هایی امضا کرده که جایگزین بویینگ‌های قدیمی می‌شوند که برای حفاظت از رییس جمهور طی حملات هسته‌ای استفاده می‌شد.

این بودجه به شرکت سیرا نوادا تخصیص یافته که جانشین هواپیمای E-۴ B Nightwatch می‌شود که دارای یک پست فرماندهی متحرک و قادر به مقاومت در برابر انفجار‌های هسته‌ای و تاثیرات الکترومغناطیسی است. طبق پیش بینی‌ها این پروژه «مرکز عملیات هوابرد بقا» (Survival Airborne Operations Center) نام گرفته و تا ۲۰۳۶ میلادی تکمیل می‌شود.

در این میان نیرو‌های هوایی آمریکا ناوگانی متشکل از ۴ هواپیمای E-۴ B در اختیار دارد که حداقل یکی از آن‌ها همیشه در وضعیت آماده باش است. اما این هواپیما‌های بویینگ قدیمی شده و برخی قطعات آن‌ها نیز منسوخ شده اند.

شرکت سیرا نوادا در همین زمینه اعلام کرده مشغول ساخت یک مرکز کنترل هوابرد برای آینده است. در بیانیه شرکت آمده است: چنین مرکزی در حقیقت یک هواپیمای بسیار مخصوص است که فرماندهی، کنترل و ارتباطات حیاتی طی رویداد‌های اضطراری در سطح ملی را برای رییس جمهور، وزیر دفاع و رییس ستاد مشترک آمریکا فراهم می‌کند.

البته هنوز جزییاتی از طراحی هواپیما منتشر نشده، اما احتمالا مشابه E-۴ B Nightwatch خواهد بود.

هواپیما‌های آخرالزمانی فعلی دارای سیستم ارتباطات ماهواره‌ای پیشرفته، حفاظ‌های گرمایشی و هسته‌ای، سیستم کنترل آکوستیک، سیستم تهویه هوای پیشرفته برای خنک نگه داشتن قطعات الکتریکی هستند.

همچنین این هواپیما‌ها قادر به سوختگیری در هوا هستند و می‌توانند به مدت ۳۵.۴ ساعت در هوا و در حالت عملیاتی بمانند. موتور‌های چنین هواپیمایی که قادر به حمل ۸۰۰ هزار پوند هستند، ۵۲۵۰۰ پوند پیشرانش دارند. هر هواپیمای E-۴ B حدود ۲۳۱ فوت طول و پهنای بال آن‌ها ۱۹۵ فوت است. ساخت هریک از این هواپیما‌ها ۲۲۳ میلیون دلار هزینه دارد.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر