۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۲۷
کد خبر: ۷۴۶۴۰
یک گروه حامی حریم خصوصی در اتریش به نام NOYB از اوپن‌ای آی شکایت و آن را متهم کرده اطلاعات نادرستی که چت جی پی تی فراهم می‌کند را اصلاح نکرده است.

به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری مهر، رویترز نوشت؛ این امر احتمالا قوانین حریم خصوصی اتحادیه اروپا را نقض می‌کند.

چت جی پی تی که در اواخر ۲۰۲۲ میلادی به شکوفایی هوش مصنوعی مولد منجر شد، می‌تواند مکالمه‌های انسانی را تقلید و فعالیت‌هایی مانند خلاصه سازی متون بلند، نوشتن شعر و حتی ارائه ایده‌هایی برای یک مهمانی با موضوع خاص را انجام دهد.

گروه NOYB اعلام کرد شاکی این پرونده که شخص مشهوری است از چت جی پی تی درباره تولدش سوال کرده و چت بات به جای آنکه به کاربر اعلام کند اطلاعات کافی در این زمینه را ندارد، مرتبا اطلاعات غلط ارائه کرده است. این گروه همچنین اعلام کرد اوپن‌ای آی درخواست شاکی برای اصلاح یا پاک کردن داده‌ها را رد و اعلام کرده نمی‌تواند داده‌ها را تصحیح کند و همچنین این چت بات هیچ گونه اطلاعاتی درباره داده‌های پردازش شده، منبع یا دریافت کننده آن‌ها را فاش نکرده است.

در همین راستا NOYB به سازمان حفاظت از داده اتریش شکایت کرده و خواستار تحقیق درباره فرایند پردازش داده اوپن‌ای آی و اقدامات اتخاذ شده برای تضمین صحت داده‌های پردازش شده توسط مدل‌های زبانی بزرگ شرکت شده است.

وکیل این سازمان در بیانیه‌ای اعلام کرد: واضح است که شرکت‌ها هم اکنون نمی‌توانند چت بات‌هایی مانند چت جی پی تی را به پیروی از قانون اتحادیه اروپا در خصوص پردازش داده‌های افراد ملزم کنند. اگر سیستم نتواند نتایجی درست و شفاف ارائه کند، نمی‌توان از آن برای تولید داده درباره افراد استفاده کرد. این فناوری باید از الزامات قانونی پیروی کند.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر