۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۸:۲۸
کد خبر: ۷۴۵۷۷
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: در توافقنامه ای با پاکستان مقرر شد که به منظور برقراری ارتباطات تجاری و صنعتی مرزنشینان، شهرک‌های صنعتی مشترک ساخته شود تا امنیت مرز‌ها ارتقا یابد.

به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ، فدا حسین مالکی اظهار داشت: اخیراً مرز‌های شرقی متأثر از یکسری تحرکات گروهک‌ها واقع شده و مشکلاتی را برای استان‌های شرقی و به ویژه مناطق چابهار، راسک، زاهدان و کرمان به وجود آورده است. طبیعی است دولت پاکستان و افعانستان باید در این خصوص پاسخگو باشند چرا که اکثر مقرهای پایگاه‌های تروریست‌ها در پاکستان واقع شده است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: در ملاقات‌هایی که با فرماندهان کل ارتش پاکستان انجام شد آنها نیز بر آسیب دیدن از این گروهک‌ها اشاره داشتند و بر لزوم انجام عملیات مشترک هر دو کشور در مبارزه با تروریست‌ها تأکید شد تا از این طریق مشکل برطرف شود.
نماینده مردم زاهدان در مجلس با توجه سفر هفته آینده رئیس جمهور به کشور پاکستان و تأثیر مثبت آن بر معادلات منطقه‌ای، گفت: ایران و پاکستان دو کشور قدرتمند در حوزه‌های مختلف دانش فنی، هسته‌ای و تکنولوژی هستند و با توجه به اینکه هم مرز نیز هستند، ارتباطات تنگاتنگی با هم دارند. براساس آخرین توافقنامه بین دو کشور در پاکستان قرار بر این شد که در طول مرز‌های دو کشور شهرک‌های مختلف صنعتی مشترک به منظور برقراری زمینه تجاری و صنعتی مرزنشینان ساخته شود تا امنیت به مرز‌ها بازگردد.
وی با تأکید بر اینکه رشد اقتصادی در چابهار و سیستان و بلوچستان موجب ارتقاء امنیت در کشور پاکستان نیز می‌شود، بیان کرد: از آنجایی که هر از چند گاهی وقوع یکسری اتفاقات ناخوشاید به طور مستقیم یا غیرمستقیم در چابهار منجر به کاهش سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در این شهر می‌شود، نیاز است تا در سفر پیش رو رئیس جمهور با شهباز شریف نخست‌وزیر پاکستان و زرداری رئیس جمهور پاکستان در این خصوص مذاکرات لازم انجام شود، چرا که اگر چابهار و سیستان بلوچستان از نظر موقعیت تجاری، اقتصادی و صنعتی رشد پیدا کرده و برجسته‌تر شود ضرری برای کشور پاکستان نخواهد داشت و حتی باعث بهبود وضعیت مسیر ترانزیتی که از پاکستان عبور می‌کند نیز می‌شود و در نهایت این مسئله به نفع دو کشور خواهد بود.
رئیس فراکسیون مرزنشینان مجلس ادامه داد: باید تلاش شود تا امنیت در استان‌ها برقرار باشد چرا که در تعاریف سیاسی دغدغه احساس ناامنی بیشتر از خود ناامنی آسیب می‌رساند. از صاحبان تریبون و بزرگان استان انتظار می‌رود تا از مطرح کردن صحبت‌هایی که باعث کدورت و شکاف بین مردم می‌شود، پرهیز کنند و ضروری است به دنبال وحدت و همدلی بین شمال و جنوب و شیعه و سنی در استان باشیم.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین بر ضرورت انسداد مرز‌ها تأکید کرد و گفت: این مسئله در کمیسیون امنیت با حضور وزیر کشور و مسئولان امنیتی مطرح شد، لذا ضروری است در سفر هفته جاری رئیس جمهور نیز این مسئله مطرح و مورد رسیدگی قرار گیرد.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر