۱۹ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۹:۰۳
کد خبر: ۷۴۴۷۸
خوزستان مدیر گروه واحد مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت غرب اهواز با اشاره به اینکه بهار فصل تخم‌ریزی بسیاری از حشرات است، از شناسایی دو نفر مبتلا به مالاریا در حوزه غرب شهرستان اهواز خبر داد.

به گزارش پایداری ملی به نقل از ایسنا، عبدالعزیز بلاسم با اعلام این خبر گفت: افراد شناسایی‌شده، در خارج از استان خوزستان مبتلا شده‌اند و پس از بروز علایم، توسط پرسنل مرکز بهداشت غرب اهواز شناسایی و تحت مراقبت و درمان قرار گرفته‌اند.

وی افزود: بیماری مالاریا نوعی بیماری انگلی است که از طریق نیش پشه آنوفل به انسان منتقل می‌شود. پشه آنوفل بومی ایران است و در تمام مناطق کشور، گونه‌های مختلف آن وجود دارد، اما استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان بیشترین موارد مالاریا بومی کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

بلاسم تصریح کرد: کشور‌های همسایه مانند افغانستان و پاکستان جزو کانون‌های این بیماری محسوب می‌شوند و افرادی که سابقه سفر به استان‌ها و کشور‌های آلوده را دارند در صورت مشاهده تب و لرز حتما باید از نظر مالاریا بررسی شوند.

وی ادامه داد: علائم اصلی این بیماری شامل تب، لرز و تعریق به صورت متناوب است و سایر علائم بالینی در افراد مختلف ممکن است دیده شود، بنابراین افراد در صورت سفر به مناطق جنوب شرقی کشور و بروز تب و لرز باید به نزدیک‌ترین واحد بهداشتی مراجعه کنند.

مدیر گروه واحد مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت غرب اهواز گفت: بیماریابی فعال در جمعیت‌های هدف به منظور پیشگیری از انتقال بیماری انجام می‌شود و پرسنل بهداشت علاوه بر اینکه در طول ماه در مناطق مختلف کار شناسایی این بیماری را از طریق نمونه‌گیری از افراد مشکوک و بررسی آب‌های راکد بررسی می‌کنند، در صورت شناسایی یک فرد مبتلا، اخذ نمونه از اطرافیان وی و همچنین درمان و پیگیری مبتلایان را نیز بر عهده دارند.

وی افزود: تمامی مراکز، پایگاه‌ها و خانه‌های بهداشت آمادگی ارائه خدمات بیماریابی و درمان مالاریا را دارند.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر