۰۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۰
کد خبر: ۷۴۳۰۰
رهبر معظم انقلاب:
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت‌کنندگان مسابقات بین‌المللی قرآن کریم که امروز برگزار شد، فرمودند: انشاءالله نصرت الهی شامل حال مردم فلسطین خواهد بود و دنیای اسلام نابودی غده سرطانی صهیونیستی را به چشم مشاهده خواهد کرد.

به گزارش پایداری ملی، شرکت‌کنندگان در چهلمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران با حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

گزیده‌ای از بیانات رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار به شرح زیر است:
رهبر انقلاب: امیدواریم که میل به قرآن و گرایش به فهم معارف قرآن، روز به روز در بین مردم ما و مردم همه جهان اسلام و امت اسلامی گسترش پیدا کند، به این احتیاج داریم.

این قرآنی که شما تلاوت می‌کنید، کتاب هدایت است، همه به هدایت احتیاج داریم، کتاب ذکر است، ذکر یعنی اضاله غفلت، ما غالبا دچار غفلت هستیم، آحاد بشر غالبا معلومات خودشان را هم از یاد می‌برند و دچار غفلت می‌شوند.

قرآن کتاب حکمت است، حکمت یعنی بیان حقیقت زندگی که انسان به آن‌ها احتیاج دارد.

قرآن کتاب تبیین و رفع ابهامات و جهالت‌هاست، مکرر هم در قرآن تکرار شده است. کتاب مجید، کریم، نور و برهان است.

این‌ها توصیف قرآن در خودِ قرآن است، قرآن را خودِ قرآن به ما معرفی و توصیف می‌کند.
در کلام امیر مؤمنان (ع) که شاگرد برجسته قرآن و پیامبر اعظم (ص) است، تعبیرات بلندی در نهج‌البلاغه وجود دارد. قرآن بهار دل‌هاست، همچنان که در بهار عالم و زمین زنده می‌شود، قرآن دل‌ها را زنده می‌کند.

مشروح بیانات رهبر معظم انقلاب:
حضرت آیت‌لله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار شرکت‌کنندگان در چهلمین دوره مسابقات بین‌المللی حفظ و قرائت قرآن کریم، عمل به معارف قرآن را برآورنده نیاز‌های آحاد بشریت و جوامع بشری دانستند و با انتقاد از عمل نکردن به معارف و دستورات قرآن از جانب سران کشور‌های اسلامی، در موضوع غزه، گفتند: امروز نیرو‌های مقاومت غزه و فلسطین با ایستادگی خود در مقابل دشمن خبیث صهیونیستی، در حال عمل به دستورات قرآن هستند و به لطف الهی پیروزی نصیب ملت فلسطین خواهد شد و دنیای اسلام حتما نابودی غده سرطانی صهیونیست را به چشم خواهد دید.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم که به بیان توصیف و معرفی قرآن می‌پردازند، افزودند: قرآن، «کتاب هدایت»، «کتاب ذکر و از بین بَرنده غفلت» و «کتاب حکمت و نور و برهان» است و حضرت علی (ع) که شاگرد برجسته قرآن است، این کتاب آسمانی را کتاب زنده‌کننده دل‌ها و درمان درد‌های بزرگ بشریت می‌خواند.
حضرت آیت‌لله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: کسانی که قرآن را کتاب «کُنجِ معابد» و برای ارتباط شخصی بشر با خداوند می‌دانند و «اسلام سیاسی» و «اسلام سازنده نظام اجتماعی» را قبول ندارند در واقع در نقطه مقابل توصیف قرآن از خود و توصیف حضرت امیرالمؤمنین (ع) از قرآن هستند.

ایشان، تلاوت قرآن و فنون و هنر‌های تلاوت را یکی از راه‌های مؤثر برای تشویق مسلمانان به انس با قرآن و فهم معارف آن برشمردند و گفتند: متأسفانه امروز شکایت رسول‌الله (ص) به خداوند درباره مهجور بودن قرآن، یکی از واقعیت‌های تلخ بخش‌های زیادی از دنیای اسلام است که نتیجه آن عمل نشدن به دستورات و معارف قرآنی است.

رهبر انقلاب اسلامی، موضوع غزه را مسأله بزرگ دنیای اسلام خواندند و افزودند: آیا سران و مسئولان کشور‌های اسلامی به دستور قرآن که می‌گوید؛ «با دشمنان خدا و مسلمانان ارتباط برقرار نکنید» عمل می‌کنند؟ و چرا سران کشور‌های اسلامی علناً به قطع رابطه خود با رژیم قاتل صهیونیستی و قطع کمک به این رژیم، اقدام نمی‌کنند؟

حضرت آیت‌لله خامنه‌ای افزودند: خداوند متعال آحاد ملت‌های مسلمان را به دلیل اینکه به دولت‌های خود برای قطع پشتیبانی از رژیم صهیونیستی فشار نیاوردند و همچنین دولت‌های اسلامی را به دلیل عمل نکردن به دستورات قرآنی مورد سوال و مؤاخذه قرار خواهد داد.

ایشان تأکید کردند: البته مقاومت غزه و فلسطین با ایستادگی خود در مقابل دشمن صهیونیستی در حال عمل به معارف و دستورات قرآنی و روی دیگر این ماجرا هستند و به لطف خداوند و براساس وعده‌های قرآنی، نصرت الهی شامل حال آن‌ها خواهد شد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه امروز دنیای اسلام و آزادگان جهان عزادار مردم غزه هستند، گفتند: مردم غزه مورد ظلم کسانی قرار گرفته‌اند که هیچ بویی از انسانیت نبرده‌اند و بر همین اساس بزرگترین وظیفه، حمایت از مردم مظلوم غزه و ایستادگی شجاعانه نیرو‌های مقاومت و حمایت از کسانی است که به مردم غزه کمک می‌کنند.

حضرت آیت‌لله خامنه‌ای در پایان خاطرنشان کردند: امید ما به لطف و نصرت الهی تمام نخواهد شد و دنیای اسلام حتما نابودی غده سرطانی صهیونیست را مشاهده خواهد کرد.

در این دیدار پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، تعدادی از قاریان و حافظان ممتاز و بین‌المللی قرآن از کشورمان و برخی کشور‌های دیگر به تلاوت قرآن و اجرای «ابتهال» و «فراز خوانی قرآن» پرداختند.

همچنین حجت‌الاسلام و المسلمین خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گزارشی از برگزاری چهلمین دوره مسابقات بین‌المللی حفظ و قرائت قرآن کریم در تهران ارائه کرد.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر