۱۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۸
کد خبر: ۷۴۲۳۲
یک ربات ۴ پا در واحدهای سرن (سازمان اروپایی پژوهش‌های هسته‌ای) آزمایش شده که می تواند در مسیرهای ناهموار حرکت و آتش سوزی و نشت آب را شناسایی کند.

به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری مهر، اینترستینگ انجینرینگ نوشت؛ در اقدامی جدید برای ارتقای اکتشافات در واحدهای حساس مجموعه تحقیقاتی سرن یک ربات به نام CERNquadbot به کار گرفته شده که اخیرا تست اولیه حفاظت از تشعشعات آن در آزمایشگاه تکمیل شده است.

این سگ رباتیک فصل جدیدی در تحقیقات سرن برای یافتن همراهانی چابک و انطباق پذیر است که بتوانند در محیط های پر چالش راهبری کنند. ابزار مذکور در ساختمان ۹۳۷ قرار دارد که اغلب پیشرفته ترین ربات های CERN در آنجا توسعه می یابند.

سگ رباتیک CERNquadbot نام داردو برخلاف ربات های پیشین که به طور عمده چرخ دار بودند، ۴پااست. این ربات ثبات و قابلیت مانور بالایی هنگام راه رفتن روی سطوح درهم ریخته و ناهموار دارد.کریس مک گریوی یک مهندس رباتیک در این مجموعه با اشاره به اهمیت این دستاورد می گوید: کف تسهیلات سرن انبوهی از سیم های درهم ریخته و لوله ها وجود دارد که ممکن است بلغزند و حرکت کنند و به همین دلیل ربات های چرخ دار و حتی انسان ها نیز نمی توانند از روی آنها گذر کنند.

مهارت های CERNquadbot فراتر از ثبات آن است. ربات مذکور مجهز به الگوریتم های پیشرفته برای کنترل است. به این ترتیب سگ رباتیک آماده نظارت بر شرایط محیطی و ردیابی هرگونه اختلال مانند نشتی آب یا آتش سوزی است. همچنین CERNquadbot می تواند نشتی آب یا آتش سوزی را به موقع شناسایی کند. تمام این رویدادها روی عملیات ماشین ها در تونل ها و واحدهای سرن تاثیر می گذارند.

هریک از ربات های سرن طوری طراحی شده اند تا تکمیل کننده همتایان خود باشند.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر