۰۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۲
کد خبر: ۷۴۲۰۵
دانشگاه آزاد اسلامی درخصوص اختلال روز‌های اخیر در فرآیند انتخاب واحد، اطلاعیه‌ای صادر کرد.

به گزارش پایداری ملی به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی به دلیل اختلال‌های پیش آمده در فرآیند انتخاب واحد طی روز‌های اخیر، دانشگاه آزاد اسلامی اطلاعیه‌ای صادر کرد.

در متن این اطلاعیه آمده است:

درخصوص اختلال ایجادشده در فرآیند انتخاب واحد طی روز‌های اخیر، ضمن عرض پوزش از کلیه دانشجویان و همکاران، به اطلاع می‌رساند با توجه به حملات سایبری صورت‌گرفته با هدف ایجاد اختلال در فرآیند انتخاب واحد و ایجاد نارضایتی برای دانشجویان، دانشگاه آزاد اسلامی با جدیت نسبت به مقابله با این حملات اهتمام ورزیده و تیم‌های فنی و تخصصی رصد و پایش ضمن شناسایی منشأ حملات، اقدامات لازم برای رفع این حملات را در دستورکار قرار داده‌اند.

لازم به ذکر است در پی حملات مذکور، هیچ‌گونه هک و دسترسی غیرمجاز به داده‌ها در سامانه انتخاب واحد صورت نگرفته و نوع حمله در طبقه‌بندی‌های امنیتی با عنواون DDoS و DoS شناخته می‌شود که منجر به خارج شدن سرویس از دسترس می‌شود. کلمه DDoS مخفف عبارت Denial Of Service Attack به معنای حمله انکار سرویس است و این نوع حمله به گونه‌ای است که سرویس به حد انکار (عدم پذیرش درخواست) می‌رسد و دیگر پاسخی از سمت سرور به متقاضی ارسال نخواهد کرد. به عبارت ساده؛ ارسال تقاضا‌های زیاد به سمت سیستم هدف با قصد اینکه سرور موردنظر توان پاسخگویی خود را از دست بدهد، صورت می‌پذیرد. ساختار این حمله سایبری بدین صورت است که از تعداد بالایی سیستم تقاضا به سمت سرور هدف ارسال می‌شود. از طرفی، چون قدرت پاسخگویی سرور محدود است و می‌تواند به تعداد مشخصی پاسخ دهد، با زیاد شدن تقاضاها، سربار تقاضای سرور زیاد شده و قدرت پاسخگویی خود را از دست می‌دهد.

همچنین به اطلاع می‌رساند در حمله DDoS اطلاعات سرور آسیب نمی‌بیند و صرفاً سرور کارآیی و سرویس‌دهی خود را از دست می‌دهد و یا محدود شده و اختلال ایجاد می‌شود.

با توجه به نوع حملات، تدابیر لازم توسط تیم‌های تخصصی و امنیت شبکه صورت گرفته و سرویس انتخاب واحد مجدداً در دسترس قرار گرفته است. همچنین با توجه به تنوع حملات، ارتقا و افزایش سیاست‌های امنیتی در دو نوبت دیروز و امروز انجام شده و پیش‌بینی تکرار این موضوع محتمل است که بر این اساس اقدامات پیشگیرانه نیز در دستورکار تیم رصد، پایش و اقدام قرار گرفته است.

بر این اساس؛ به اطلاع کلیه دانشجویان می‌رساند برای آن دسته از دانشجویان که در روند انتخاب واحد با مشکل مواجه شده‌‎اند، طی روز‌های آتی فرصت مجدد انتخاب واحد (انتخاب واحد تکمیلی) در نظر گرفته و اطلاع‌رسانی خواهد شد.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر