۰۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۶
کد خبر: ۷۴۱۸۰
رئیس ستادکل نیروهای مسلح گفت: شعر و ادبیات به عنوان هنری اثرگذار، توانسته با بسیج مردم در دفاع مقدس و پس از آن در توصیف و شرح رشادت‌ها و شهادت‌ها، تبیین و چرایی دفاع مقدس و دفاع از حریم آل‌الله، بروز و ظهوری شایسته داشته باشد.

به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری فارس، محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در پیامی به بیست‌وپنجمین کنگره ملی شعر دفاع مقدس و مقاومت، ادبیات و شعر را عاملی برای تهییج و بیسج مردم و حماسه‌آفرینی در دفاع مقدس و سال‌های پس از آن شد.

متن پیام به شرح زیر است.

رهبر معظم انقلاب فرمودند: «یکی از معجزات عالم خلقت همین پدیده‌ شعر است، زیبایی در شعر است.»

با درود و صلوات بر حضرت محمد و آل محمد صلوات الله علیه و آله واهداء سلام؛

در فرهنگ غنی و اصیل ایرانیان آزادگی، ایثار و خودباوری نماد و نمود بارزی دارد. در این میان شعر دفاع مقدس نیز که الهام گرفته از حماسه عاشورای حسینی علیه‌السلام و میراث قرون متمادی در فرهنگ ماست، همچون خورشید در ادبیات ایرانیان می‌درخشد.

به واقع آزادگی و ارجمندی انسان جزو ارزش‌های دینی و ملی هر ایرانی است و هرگاه سرزمین و ارزش‌های دینی ما در معرض شبیخون و خطر قرار گرفته، فرزندان غیرتمند این خطه که تربیت یافتگان مکتب حسینی و پرورش یافته فرهنگ ایرانی، اسلامی بوده‌اند، به پا خواسته و با دل و جان و اعتقاد قلبی حماسه‌هایی آفریده‌اند که تاریخ کمتر به چشم دیده است.

ادبیات و به ویژه شعر که به فرمایش مقام معظم رهبری، سرمایه و ثروت ملی است، به عنوان هنری اثرگذار، توانسته با تهییج و بسیج مردم در طول سالیان دفاع مقدس و پس از آن در توصیف و شرح رشادت‌ها و شهادت‌ها، تبیین و چرایی دفاع مقدس و دفاع از حریم آل الله، بروز و ظهوری شایسته داشته باشد.

اما در این روزهای پر فراز و نشیب و در گام دوم انقلاب اسلامی، رسالت صاحبان اندیشه و ذوق و قلم به ویژه شاعران خوش قریحه، تبیین شرایطی است که در آن جهان سلطه و زیادت خواه، با تکیه بر نبرد ترکیبی و ابزار رسانه‌های نوین، به جنگی تمام عیار با محور مقاومت و در رأس آن مردم خداجوی ایران، برخاسته و از سویی با جنایات بی حد و حصر خود، مردم مظلوم فلسطین، خاصه غزه را به خاک و خون کشیده است.

اینک این جوانان فهیم و غیور ایرانی هستند که وظیفه دارند از سرمایه هویت ملی و مبانی اعتقادی کشور، با همه وجود و همت خود دفاع کنند و انتظار می‌رود مسئولان با میدان دادن به جوانان دلسوز و علاقه‌مند به پیشرفت و تعالی کشور، در حوزه‌های مختلف، به ویژه در حوزه ادبیات، باعث شکوفایی و کشف استعدادهای نهفته و تعالی فرهنگ و هنر باشند.

در پایان توفیق بیش از پیش شاعران گرانمایه و سایر دست اندکاران این کنگره عظیم را در خدمت به ترویج و تبیین فرهنگ ایثار و شهادت و آرمان‌های انسان ساز مکتب امام خمینی(ره) و حرکت در مسیر تحقق رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی را از خداوند رحمان و حکیم خواستارم.

رئیس ستادکل نیروهای مسلح
سرلشکر پاسدار محمد باقری»

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر