۲۷ دی ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۷
کد خبر: ۷۴۱۵۱
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به اینکه یک چهارم افراد جامعه مبتلا به سل نهفته هستند، گفت: سیستان و بلوچستان و گلستان در میان استان‌های کشور بیشترین آمار بروز و شیوع سل را دارد.

به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری تسنیم، حبیب غزنوی اظهار داشت: سیستان و بلوچستان و گلستان در میان استان‌های کشور بیشترین آمار بروز و شیوع سل را دارد و در حال حاضر بروز بیماری سل در حوزه زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ۱۷ در ۱۰۰ هزار نفر است که بالغ بر نیمی از این بیماران را سل ریوی فعال تشکیل می‌دهد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به اینکه افراد مبتلا به سل فعال می‌توانند ۵ تا ۱۵ نفر دیگر را از طریق تماس نزدیک در طول یک سال آلوده کنند، گفت: بیماری سل پس از گذشت یک دوره نهفتگی چند ماهه تا چند ساله از زمان عفونت اولیه رخ می‌دهد و تقریباً حدود ۲ میلیارد نفر معادل یک چهام جمعیت جهان به میکروب سل آلوده و در خطر ابتلا به بیماری سل قرار دارند و هر ساله حدود ۹ میلیون نفر به سل فعال مبتلا شده و حدود ۱.۵ میلیون نفر در اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.

وی با اشاره به این موضوع که اختلال مصرف الکل و استعمال دخانیات خطر ابتلا به سل را افزایش می‌دهد، افزود: افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مانند افرادی که مبتلا به HIV، سوء تغذیه یا دیابت هستند، یا افرادی که از دخانیات استفاده می‌کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.

غزنوی خاطرنشان کرد: کارگاه دو روزه آموزشی کنترل و مبارزه با سل و جذام و بازآموزی مهارت‌های آزمایشگاهی تشخیصی این بیماری‌ها، به مدت دو روز با حضور کارشناسان ستادی و آزمایشگاهی و پزشکان و کارشناسان مراکز هماهنگ کننده سل و جذام و همراهی اساتید مجرب دانشگاه در محل دانشگاه علوم پزشکی در حال برگزاری است.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر