۰۶ آبان ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۵
کد خبر: ۷۳۶۷۸
سردار جلالی در توانیر مطرح کرد
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور از تلاش این سازمان برای استفاده از هوش مصنوعی برای پیشگیری از تحقق حملات سایبری با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان و تولید کننده محصولات سایبری داخلی خبر داد.

به گزارش پایداری ملی، رزمایش سراسری ارزیابی آماده به کاری مولد‌های برق اضطراری مراکز حیاتی در شبکه‌های توزیع برق در سراسر کشور، با حضور سردار جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، آرش کردی، مدیرعامل شرکت توانیر و تنی چند از مدیران وزارت نیرو و صنعت برق در شرکت توانیر برگزار شد.

سردار جلالی در این رزمایش با بیان اینکه امسال در ۲۰ سالگی تشکیل سازمان پدافند غیرعامل کشور، شاهد تصویب و ابلاغ قانون تشکیل سازمان پدافند غیرعامل کشور هستیم، اظهار داشت: با تصویب این قانون، مصوبات کارگروه دائمی پدافند غیرعامل از ضمانت اجرای خوبی برخوردار شده است.

وی ادامه داد: سال گذشته با همکاری شرکت توانیر، دستور العمل بکارگیری و استفاده از مولد‌های برق اضطراری در زیرساخت‌ها تدوین و ابلاغ شد که تفاوت آن با گذشته این بود که زیرساخت‌های حیاتی، حساس، مهم و قابل حفاظت، زیر پوشش اجرای این دستورالعمل برده شد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه با توجه به اینکه این دستورالعمل مجدد در کارگروه دائمی، مطرح و مصوب و ابلاغ شده است، می‌توان از این ظرفیت برای برخورد با مستنکفین در مورد اجرای این دستورالعمل بهره برد، گفت: این دستورالعمل از ظرفیت تبدیل شدن به یک شبکه ۱۰ هزارمگاواتی برق به صورت اضطرای برای کشور، برخوردار است.

اهمیت استمرار خدمات رسانی در زیرساخت‌ها

وی با بیان اهمیت حفظ تداوم کارکرد در زیرساخت‌های خدمات رسان مانند برق تصریح کرد: تلاش دولت سیزدهم برای جلوگیری از خاموشی در تابستان و رضایت مردم از این موضوع، شاهدی بر اهمیت استمرار خدمات رسانی در زیرساختهاست.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور مدیریت بحران و مدیریت مناسب توزیع در شرایط پیک را یک اقدام ارزشمند و براساس الزامات پدافند غیرعاملی دانست و گفت: با این وجود چاره اندیشی برای ناترازی صنعت برق و بکارگیری راهکار‌های جبرانی از جمله موضوعاتی است که باید به طور جدی به آن توجه کرد.

تدوین شیوه نامه تسهیل استفاده از برق هسته‌ای

سردار جلالی با بیان اینکه یکی از راهکار‌های جبرانی ناترازی در صنعت برق استفاده از برق هسته‌ای است، پیشنهاد داد تا مقدمات یک تفاهمنامه سه جانبه بین سازمان پدافند غیرعامل کشور، وزارت نیرو و سازمان انرژی هسته‌ای به منظور تدوین شیوه نامه تسهیل استفاده از برق هسته‌ای، فراهم گردد.

وی همچنین استفاده از منابع زغال سنگ را با رعایت الزامات زیست محیطی یکی از راهکار‌های تامین انرژی برای تولید برق عنوان کرد.

به گفته سردار جلالی، یک راهبرد جدی در حوزه حل ناترازی برق، ضمن کاهش و مدیریت مصرف و مدیریت بحران در شرایط اضطرار، افزایش و تنوع بخشی به منابع تولید برق است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، زیرساخت‌های برق را یکی از اهداف تهدیدات سایبری دشمن برشمرد و خاطرنشان کرد: طبیعتا مصون سازی این زیرساخت‌ها در برابر تهدیدات سایبری، یه موضوع بسیار مهم است که تاکنون دستاورد‌های ارزشمندی کسب شده است.

وی مصونیت سایبری و آمادگی برای مقابله در برابر تهدیدات را از جمله عناصری دانست که باید همواره نسبت به تقویت آن اهتمام جدی صورت گیرد که در این زمینه تربیت و تامین نیروی متخصص و تجهیزات مدرن بسیار مهم است.

به گفته سردار جلالی، اولین تجربه موفق کشور در رویکرد عملیات پیشگیرانه در خنثی سازی حملات دشمن در تهدیدات سایبری در حوزه برق بوده است که این الگو می‌تواند به سایر زیرساخت‌های خدمات رسانه نیز تعمیم یابد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور همچنین از تلاش این سازمان برای استفاده از هوش مصنوعی برای پیشگیری از تحقق حملات سایبری با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان و تولید کننده محصولات سایبری داخلی خبر داد.

تطابق توانیر با اصول و اهداف پدافند غیرعامل

«آرش کردی» مدیرعامل توانیر نیز در این رزمایش اظهار داشت: تعداد ۱۷ هزار و ۲۴۸ مرکز بازدید و وضعیت مولدهای اضطراری آنها ارزیابی شد.

وی ادامه‌داد: در این بازدیدها ۹ هزار و ۳۵ مولد برق مورد رصد و پایش قرار گرفت که نسبت به سال گذشته افزایش ۴۰۰ درصدی دارد.

مدیرعامل توانیر گفت: آماده به‌کاری مولدهای اضطراری مراکز حساس و حیاتی در این بازدیدها ۵۲.۲ درصد بوده است.

وی ادامه داد: مولدهای اضطراری در دو سال گذشته کمک خیلی خوبی به صنعت برق کردند و سبب شدند خاموشی در شبکه رخ ندهد.

مدیرعامل توانیر، پیوند صنعت برق با پدافند غیرعامل را به حدی عمیق دانست که شناخت مرزهای تفاوت آنها مشخص نیست.

کردی خاطرنشان‌کرد: تطابق ما با اصول و اهداف پدافند غیرعامل کاملا مشهود است، چگونگی تعامل و همکاری بین ما و سازمان پدافند غیر عامل نشان از آن دارد که چقدر در تحقق اهداف این سازمان موفق بودیم.

وی افزود: تلاش شد با امکانات موجود به شکلی حرکت کنیم که حداکثر بهره وری را داشته باشیم. نوع و چگونگی رابطه ما در دوره های گذشته خوب بوده و از تجربیات و راهنمایی سازمان بخوبی استفاده کرده ایم.

این مقام مسئول گفت: امسال در اوج مصرف برق با اقدام های مدیترتی به نحوی عمل کردیم که به تولید صنعتی، رفاه اجتماعی و بخش خانگی آسیبی وارد نشد.

کردی ادامه‌داد: توانستیم ناترازی برق را جبران کنیم و در این زمینه ۹۰۰ مگاوات در بخش اداری از مولدها استفاده کردیم.

وی اضافه‌کرد: اگر همکاری مشترکان نبود امسال کسری برق معضل ایجاد می کرد.

مدیرعامل توانیر اظهار داشت: امسال با توجه به استقرار گنبد حرارتی در خاورمیانه و با وجود اینکه پیش بینی می شد شرایط سختی را به لحاظ تامین برق داشته باشیم، اما توانستیم به‌خوبی پیک مصرف را پشت سر بگذاریم.

کردی گفت: افزایش دما باعث شد ما بدبینانه ترین حالت ممکن را پیش بینی کنیم، هر یک درجه افزایش دما افزایش مصرف یک‌هزار و ۸۰۰ مگاواتی را در پی داشت و پیش بینی می شد که بدترین سناریوها اتفاق بیفتد.

وی افزود: مصرف در روزهای متعددی از ۷۳ هزار مگاوات بالاتر رفت و در یک روز پیک مصرف ۷۳ هزار و ۴۶۳ مگاوات را داشتیم که این رقم افزایش مصرف ۲۶ درصدی را نسبت به روز قبل از آن نشان می‌داد.

این مقام مسئول با بیان اینکه متوسط رشد مصرف در پیک امسال ۶ درصد بوده است، خاطرنشان‌کرد: ما امسال در ۳۵ روز پیک مصرف سال گذشته را شکستیم که دلیل آن افزایش دما بود، این در حالی است که رکورد مصرف در سال ۱۴۰۱ فقط ۱۷ روز بود.

وی به رواج سیستم های ذخیره ساز برق در جهان اشاره کرد و گفت: اکنون ۸۹ درصد ذخیره سازی برق در جهان توسط باتری های لیتیومی انجام می شود.

مدیرعامل توانیر بر ضرورت حرکتبه سمت استفاده از ذخیره سازها تاکید کرد و از آمادگی همراهی توانیر با سازمان پدافند غیرعامل در این زمینه خبر داد.

کردی بیان‌داشت: مطالعات اولیه در این زمینه برای شهر تهران انجام شده است و به‌زودی نتایج آن حاصل خواهد شد.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر