۲۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۱
کد خبر: ۷۳۵۴۹
اداره کل هواشناسی تهران یک هفته پس از هشدار نارنجی، دوباره با صدور هشداری از تکرار فعالیت سامانه بارشی همراه با ناپایداری شدید جوی در این استان خبر داد.

به گزارش پایداری ملی به نقل از مهر، اداره کل هواشناسی تهران یک هفته پس از هشدار نارنجی، دوباره با صدور هشداری از تکرار فعالیت سامانه بارشی همراه با ناپایداری شدید جوی در این استان خبر داد.

سطح این هشدار نارنجی است و اعلام شده که از بعدازظهر دوشنبه رگبار و رعدوبرق شدید، وزش باد خیلی شدید، احتمال بارش تگرگ، قله‌ها بارش برف و کولاک ارتفاعات به ویژه ارتفاعات شمال و شمال غرب استان را فرا می‌گیرد.

این اداره کل افزوده است: در نیمه شمالی استان بارش باران گاهی رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید تا خیلی شدید، مناطق مستعد احتمال بارش تگرگ و در نیمه جنوبی استان «رگبار پراکنده باران گاهی با رعدوبرق، وزش باد شدید تا خیلی شدید (تندباد لحظه‌ای)، مناطق مستعد احتمال گرد وخاک» انتظار می‌رود.

در ادامه هشدار هواشناسی تهران آمده است: منطقه اثر فعالیت سامانه استان تهران به ویژه مناطق شمالی و ارتفاعات است که اثرات مخاطره آمیزی نظیر «امکان سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، آب‌گرفتگی معابر، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات در نواحی کوهستانی، خسارت به سازه‌های موقت از جمله 'گلخانه‌ها، داربست‌ها و شکستن درختان کهن‌سال، احتمال صاعقه و بارش تگرگ» در پی دارد.

اداره کل هواشناسی تهران توصیه کرده است برای مواجهه مناسب با شرایط از استحکام سازه‌ها، سالم بودن پوشش‌های پلاستیکی و بسته بودن درب و پنجره‌های گلخانه‌ها با توجه به وزش باد شدید اطمینان شود. همچنین ضرورت استحکام بخشی به نهال‌های تازه کشت شده با نصب قیم برای مقاومت در برابر وزش باد شدید اقدام شود.

علاوه بر این توصیه شده است بهره برداران و پیمانکاران عرصه‌های منابع طبیعی و آبخیز داری برای شرایط پیش رو آمادگی داشته باشند.

خودداری از تردد عشایر و چرای دام در ارتفاعات با توجه به احتمال بارش باران و وقوع صاعقه، لایروبی کانال‌ها و زهکش های مزارع و باغات به منظور خروج آب‌های سطحی ناشی از باران و برداشت سریع میوه باغات نظیر انار و سیب در شهرستان‌های فیروزکوه و دماوند و سایر شهرستان‌های دارای محصول حساس برداشت نشده (ذرت) از دیگر توصیه‌های اداره کل هواشناسی تهران است.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر