۲۲ مهر ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۴
کد خبر: ۷۳۵۲۹
چین الزامات امنیتی برای شرکت‌های ارائه دهنده سرویس‌های مبتنی بر هوش مصنوعی مولد و همچنین فهرست سیاه منابع غیر قابل استفاده برای آموزش این فناوری را منتشر کرده است.

به گزارش پایداری مهر به نقل از خبرگزاری مهر، رویترز نوشت؛ فناوری هوش مصنوعی مولد با کمک داده‌های پیشین می‌تواند یک اقدام را بیاموزد و محتوایی مانند متن یا تصویر براساس آموزش دریافتی را تولید کند.

کمیته ملی استانداردسازی امنیت ملی چین این الزامات را منتشر کرده است. مقامات اداره امنیت سایبری چین (CAC)، وزارت صنعت و فناوری اطلاعات و پلیس از اعضای این کمیته هستند.

این سازمان دولتی چین پیشنهاد کرده محتوا‌های به کار رفته برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی مولد عمومی ارزیابی شوند و مواردی که بیش از ۵ درصد اطلاعات غیرقانونی و مخرب دارند، در فهرست سیاه قرار گیرند.

اطلاعات غیرقانونی و مخرب شامل حمایت از تروریسم یا خشونت و همچنین سرنگونی نظام سوسیالیستی، آسیب زدن به وجهه کشور و تضعیف وحدت ملی و ثبات اجتماعی است.

طبق پیش نویس قوانین اطلاعات سانسورشده در اینترنت چین نیز نباید برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی مولد به کار رود. قانون در حالی منتشر می‌شود که حدود یک ماه قبل رگولاتور‌ها به چند شرکت فناوری چینی از جمله موتور جستجوی بایدو اجازه دادند چت بات‌های مبتنی بر هوش مصنوعی را برای عموم مردم عرضه کنند.

CAC از ماه آوریل اعلام کرد از شرکت‌ها می‌خواهد ارزیابی امنیتی از سرویس‌های مبتنی بر هوش مصنوعی مولد را قبل از عرضه آن‌ها برای عموم مردم، ارائه کنند.

در ماه جولای رگولاتور فضای سایبری چین اقداماتی برای نظارت بر چنین سرویس‌هایی منتشر کرد که به گفته تحلیلگران بسیار سختگیرانه‌تر از اقدامات ذکر شده در پیش نویس قانون منتشر شده در آوریل هستند.

طبق پیش نویس الزامات امنیتی منتشر شده، سازمان‌های آموزش دهنده این مدل‌های هوش مصنوعی باید رضایت افرادی را کسب کنند که اطلاعات شخصی شان از جمله داده‌های بیومتریک آن‌ها برای آموزش این فناوری به کار می‌رود.

همچنین دستورالعملی درباره اجتناب از نقض قوانین مالکیت معنوی نیز ارائه شده است.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر