۲۹ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۲
کد خبر: ۷۳۳۴۰
سرلشکر باقری:
رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح، گفت: نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی این است که همکاری‌های بلندمدت ایران و روسیه به نفع دو کشور بوده و به همین جهت سند همکاری‌های طولانی مدت ایران و روسیه در حال تدوین است.

یه گزارش پایداری ملی، سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری عصر روز سه شنبه در دیدار ارتشبد «سرگئی شویگو» وزیر دفاع فدراسیون روسیه با اشاره به اهمیت تحکیم روابط دو کشور، اظهار کرد: براساس تصمیم رهبران دو کشور روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدراتیو روسیه در مسیر رشد و توسعه قرار دارد و خوشبختانه این رابطه در بستر زمان ابعاد نوینی پیدا کرده است.

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح افزود: تحولاتی که امروز در سطح جهان ایجاد شده است، بیانگر این است که دوره جهان تک‌قطبی خاتمه یافته و ساختار نظام بین‌المللی به سمت و سوی یک جهان چندقطبی در حال حرکت است.

سرلشکر باقری در این رابطه، گفت: برآیند موضع‌گیری‌های دو کشور ایران و روسیه نیز بیانگر همین مسأله است که حرکت تحولات جهانی به سمت و سوی نظام چندقطبی در حال تسریع است.

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح خطاب به وزیر دفاع روسیه، گفت: سخنرانی جنابعالی در کنفرانس امنیتی مسکو نیز نشان‌دهنده حرکت ساختار قدرت جهانی و موازنه قوا به سمت و سوی نظام چندقطبی است.

سرلشکر باقری ادامه داد: نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی این است که همکاری‌های بلندمدت ایران و روسیه به نفع دو کشور بوده و به همین جهت سند همکاری‌های طولانی مدت ایران و روسیه در حال تدوین است.

وی تصریح کرد: این سند از ابعاد نظامی و دفاعی قوی برخوردار است و می‌تواند بستر مناسبی برای توسعه همکاری‌های طولانی‌مدت دو کشور باشد.

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح با تأکید بر لزوم تلاش دو کشور جهت ارتقای همکاری‌های دوجانبه، افزود: با وجود توسعه‌ای که در سال‌های اخیر در روابط دو کشور ایجاد شده است، ما همچنان معتقدیم که ظرفیت‌های استفاده نشده قابل‌توجهی در روابط دو کشور وجود دارد و باید با تلاش بیشتر روابط دو کشور را به سطح مطلوب رساند.

سرلشکر باقری خاطرنشان کرد: بخش‌های نظامی ایران و روسیه به واقع جزو پیشگامان ارتقای روابط دو کشور هستند و بدون تردید برگزاری کمیسیون‌های مشترک نظامی و دفاعی میان دو کشور می‌تواند روند این مسیر رو به رشد را تسریع کند.

وی با اشاره به تعامل در حوزه نیروی دریایی میان دو کشور، گفت: تاکنون همکاری‌های مطلوبی در بخش نیرو‌های دریایی دو کشور انجام شده که در این خصوص می‌توان به برگزاری رزمایش‌های مشترک دریایی اشاره کرد و باید این روند توسعه یابد.

سرلشکر باقری گفت: جمهوری اسلامی ایران برگزاری رزمایش مشترک در فوریه سال آینده را زمینه‌ای جهت ارتقای سطح روابط دفاعی و نظامی دو کشور عنوان کرد.

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح همچنین در راستای حل و فصل مناقشات منطقه‌ای و برطرف کردن اختلافات میان دو کشور همسایه آذربایجان و ارمنستان، اعلام آمادگی کرد.

همچنین وزیر دفاع روسیه نیز ضمن قدردانی از میزبانی جمهوری اسلامی ایران، هدف از این سفر را توسعه همکاری‌های دفاعی در زمینه‌های مورد علاقه دو کشور بیان کرد.

ارتشبد «سرگئی شویگو» نیز از آمادگی کشورش جهت حل و فصل مناقشات دو کشور همسایه آذربایجان و ارمنستان خبر داد.

وزیر دفاع روسیه همچنین بر همکاری‌های آموزشی، تبادل دانشجو در سطوح دانشگاهی و برگزاری رزمایش‌های مشترک میان دو کشور تأکید کرد.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر