۱۲ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۴
کد خبر: ۷۳۲۴۴
مرکز تحقیقات هوش مصنوعی و تحلیل داده‌ها وابسته به دانشکده مکانیک، برق و کامپیوتر با حضور قائم مقام رییس دانشگاه آزاد اسلامی در واحد علوم و تحقیقات، افتتاح شد.

به گزارش پایداری ملی به نقل از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، یکی از زیرساخت‌های ضروری دانشگاه‌های پیشرفته، وجود مراکز تحقیقاتی پیرامون موضوعات خاص در هر واحد دانشگاهی است. واحد علوم و تحقیقات به لحاظ جایگاه استراتژیک در حوزه تولید علم و مرجعیت علمی و سوابق درخشان در زمینه فنی و مهندسی، علوم پایه و فناوری‌های همگرا، کشاورزی، دامپزشکی، علوم انسانی و به خصوص رشته‌های مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق و مهندسی پزشکی، نیازمند تأسیس مرکز تحقیقات هوش مصنوعی و تحلیل داده است.

مهدی اسلامی سرپرست مرکز تحقیقات هوش مصنوعی و تحلیل داده‌های واحد علوم و تحقیقات در رابطه با فعالیت‌های این مرکز گفت: با توجه به وجود مراکز صنعتی، اقتصادی و واحد‌های تولیدی فراوان شهر تهران و شهر‌های اطراف و همچنین استان‌های مجاور، پیش بینی می‌شود این مرکز بتواند توجه اغلب این مراکز را به خود جلب کند.

وی ادامه داد: وجود ۹۸ گروه تخصصی، ۱۴۷ مرکز آزمایشگاهی، ۴۷ نشریه تخصصی، ۲۱ مرکز تحقیقاتی و بیش از ۶۰ انجمن علمی در واحد علوم تحقیقات، می‌تواند زمینه جذب حدود ۵۰ هزار دانشجو و ۵۵۰ نفر اعضای هیات علمی را برای انجام فعالیت‌های میان رشته‌ای فراهم آورد. ضرورت تأسیس شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و هسته‌های فناور در حوزه هوش مصنوعی، می‌تواند بر اهمیت این مرکز بیافزاید.

به گفته وی، این مرکز با اهدافی چون؛ ارزش آفرینی از طریق انجام تحقیقات میان رشته‌ای در حوزه هوش مصنوعی و علوم داده، ایجاد پل ارتباطی با صنعت و انتقال نیاز‌های صنعت به دانشگاه، انتقال آخرین دستاورد‌های علم و فناوری در حوزه هوش مصنوعی به صنایع، کارخانجات و اصناف، ارتقاء سطح آگاهی و مهارت‌های جامعه در حوزه هوش مصنوعی و تحلیل داده، استفاده از امکانات سخت افزاری، نرم افزاری واحد علوم و تحقیقات برای توسعه پژوهش‌های مبتنی بر هوش مصنوعی و تحلیل داده، درآمدزایی و گسترش علم و فناوری، تولید خدمات/محصولات جدید با استفاده از فناوری‌های نوین و یافتن بازار‌های جدید برای محصولات حوزه هوش مصنوعی با استفاده از فناوری‌های نوین، راه‌اندازی شده است.

سرپرست مرکز تحقیقات هوش مصنوعی و تحلیل داده‌ها، عضو هیات علمی مهندسی برق واحد علوم و تحقیقات، دارای سابقه در تأسیس مراکز تحقیقاتی و راه اندازی مراکز تحقیق و توسعه برای صنایع پیشرفته مخابراتی، دارای فعالیت‌های علمی و پژوهشی در زمینه‌های هوش مصنوعی (یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق) پردازش سیگنال (پردازش تصویر و گفتار)، الکترونیک دیجیتال و اینترنت اشیاء، مربی استارت آپ‌ها و داور رویداد‌های کارآفرینی و مدرس دوره‌های مختلف راه اندازی و توسعه کسب و کار است.

مرکز تحقیقاتی هوش مصنوعی و تحلیل داده واحد علوم و تحقیقات در محل ساختمان کتابخانه و مرکز اسناد علمی مرحوم دکتر حبیبی، طبقه اول، بلوک C، اتاق شماره ۷۷ واقع شده است.

براساس این گزارش، مأموریت‌های مرکز تحقیقات هوش مصنوعی و تحلیل داده‌ها به شرح زیر است:
• جذب پژوهشگران، محققین، اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی
• جذب مدیران و پژوهشگران صنعت به مرکز تحقیقات
• تحقیقات راهبردی-کاربردی جهت تولید علم/فناوری در زمینه هوش مصنوعی با هدف توسعه فناوری و کاربرد‌های آن در صنایع و بازار‌های مختلف
• پژوهش‌های کاربردی جهت ارتقاء حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی، تجاری، علم و فناوری با کمک هوش مصنوعی و تحلیل داده
• ارتباط با صنایع جهت برآورده ساختن نیاز‌های تحقیقاتی آن‌ها یا کمک به پیشبرد تولیدات
• برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت و میان مدت در حوزه هوش مصنوعی و تحلیل داده برای بازار‌های داخل و خارج دانشگاه
• تحقیق و پژوهش بر روی کاربرد هوش مصنوعی در حوزه بهداشت و سلامت
• تحقیق و پژوهش بر روی کاربرد هوش مصنوعی در حوزه‌های حمل و نقل
• تحقیق و پژوهش بر روی کاربرد هوش مصنوعی در حوزه‌های مالی و تجاری و خرده فروشی
• تحقیق و پژوهش بر روی کاربرد هوش مصنوعی در رسانه، تبلیغات و منابع انسانی
• تحقیق و پژوهش بر روی کاربرد هوش مصنوعی در امنیت سایبری و پدافند غیرعامل
• تحقیق و پژوهش بر روی کاربرد هوش مصنوعی در تحلیل کلان داده
• جهت‌دهی به فعالیت‌های پژوهشی و گسترش پژوهش‌های بنیادی و تبدیل آن به محصول
• انجام طرح‌های بنیادی و کاربردی حوزه هوش مصنوعی با تأکید بر فناوری‌های نوین
• تلاش برای تاسیس آزمایشگاه همکار در حوزه هوش مصنوعی و تحلیل داده

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر