۲۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۵
کد خبر: ۷۳۰۹۳
سردار شکارچی:
معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح گفت: قدرت دفاعی ما به خلیج فارس و دریای عمان محدود نمی‌شود، بلکه سطح اقتدار دفاعی ما به سطحی رسیده که باید در سطح بین‌المللی بیندیشیم.

به گزارش پایداری ملی به نقل از دفاع‌پرس، سردار «ابوالفضل شکارچی» معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح روز (پنجشنبه) در آیین تجلیل از خبرنگاران که در سازمان پدافند غیرعامل کشور برگزار شد، اظهار داشت: بر خبرنگاران و شهدای بزرگ دوران دفاع مقدس و به‌ویژه شهدای دفاع از حرم و امنیت کشور درود می‌فرستیم؛ شهدای بزرگی که ثمره تلاش آن‌ها پیشرفت و اقتدار دفاعی کشور است؛ مانند شهید «حسن باقری» که به‌عنوان خبرنگار به عرصه انقلاب اسلامی ورود پیدا کرد و شاید بتوان ‌گفت اولین خبرنگاری بود که به نمایندگی از سایر خبرنگاران به خارج از کشور رفت و سپس در دوران دفاع مقدس به‌عنوان فرمانده‌ای تیزهوش، دانشمند و مؤثر در دفاع مقدس ورود پیدا کردن و در همان کسوت هم به شهادت رسید.

سردار شکارچی ادامه داد: البته شهید «صارمی‌» را هم‌ داریم ‌که شهید مقاومت است و نیز سایر عزیزانی که در دوران دفاع مقدس و دفاع از حرم به شهادت رسیدند.

معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح خطاب به خبرنگاران گفت: شما خبرنگاران نقش برجسته‌ای در تبیین موفقیت‌ها و ‌پیشرفت‌های نظام به‌ویژه در بخش دفاعی دارید.

وی به تلاش‌های خبرنگاران حوزه دفاعی اشاره کرد و با بیان اینکه نظرات و پیشنهادات خبرنگاران موجب ارتقاء و تعالی حوزه دفاعی امنیتی خواهد شد، افزود: تفاوت حوزه دفاعی امنیتی با سایر حوزه‌ها در موضوع «اسرار» است؛ بدین معنی که گاهی انتظارات خبرنگاران درست است، اما در نیرو‌های مسلح محدودیت‌هایی وجود دارد که سایر حوزه‌ها تا این اندازه با محدودیت مواجه نیستند؛ به عبارت دیگر، برخی از محدودیت‌ها در پروتکل‌های نیرو‌های مسلح قرار دارد.

فقط بخش محدودی از اخبار مربوط به ناوگروه ۸۶ رسانه‌ای شد
سردار شکارچی عنوان کرد: خیلی از کار‌ها و رونمایی‌ها در نیرو‌های مسلح صورت می‌گیرد که هیچ خبری از آن منتشر نمی‌شود؛ چون بخش عمده‌ای از توان دفاعی کشور قابل بیان نبوده و در این زمینه جایی برای تبلیغات نیست؛ لذا در رابطه با توان بازدارندگی فقط بخش‌هایی از آن را بازگو می‌کنیم؛ به‌عنوان مثال درخصوص اخبار مربوط به ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش، بخشی جزئی از آن رسانه‌ای شد؛ زیرا بنا نیست که همه اسرار آن بیان شود.

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح با بیان اینکه درخصوص برخی وقایع نمی‌توانیم «روایتگر اول» باشیم، اظهار داشت: افکار عمومی به کارکرد، تکنیک و تحلیل‌های خبرنگاران گره خورده است و ما از خبرنگاران به‌عنوان افسران جنگ رسانه‌ای در سطح راهبردی کشور انتظاراتی داریم؛ حال چنانچه در داخل کشور تحلیل رسانه‌ای اشتباه صورت گیرد، رسانه‌های بیگانه بر آن موج‌سواری می‌کنند.

وی با اشاره به اخبار منتشرشده در خصوص ترور شهید فخری‌زاده، بیان کرد: زمانی که شهید فخری‌زاده ترور شد، توسط رسانه‌ها ۱۲ نوع خبر منتشر شد؛ چون هر کس می‌خواست گفتمان خاصی را به‌صورت اختصاصی برای رسانه خود داشته باشد؛ در صورتی که این نوع خبررسانی، افکار عمومی را متزلزل می‌کند؛ هرچند با مسئولان هم مصاحبه کردند، ولی برخی نظرات با همدیگر تفاوت بسیاری داشت؛ چون همه مسئولان که از آن‌ حادثه اطلاع ندارند.

سردار شکارچی ادامه داد: ۸۰ درصد مخاطبانی که با آن‌ها مصاحبه شد، هیچ اطلاعی از مسایل خاص این اقدام تروریستی نداشتند و از سوی دیگر کاری را که در دست بررسی قرار دارد، نمی‌توان اطلاع‌رسانی کرد؛ ما باید اشتباهات و نقاط ضعف دشمن را رصد کنیم و سپس وقتی می‌خواهیم با واقعیت صحنه کار رسانه‌ای انجام دهیم، دشمن را به‌عنوان دروغگو به دنیا معرفی کنیم.

معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: این در حالی است که در دنیا همانند رسانه‌های ما عمل نمی‌کنند؛ زیرا چنانچه مسئولی در مورد اقدامی موضعی بگیرد، موضع آن در تکمیل اقدامی است که صورت می‌گیرد.

نقش خبرنگاران در ارتقاء توان دفاعی کشور
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه خبرنگاران هم در زمینه اقتدار دفاعی و هم در ارتقاء قدرت بازدارندگی کشور سهیم هستند، باید توجه داشه باشند که سماجت بر پرسیدن برخی سوالات در حوزه دفاعی و امنیتی، می‌تواند باعث خدشه‌دار شدن امنیت ملی کشور شود.

سردار شکارچی گفت: ما در شرایط بسیار سخت و پیچیده جنگ نرم و جنگ شناختی قرار داریم؛ زیرا امپراطوری رسانه‌ای دشمن افکار عمومی جامعه را شبانه‌روز مورد بمباران قرار می‌دهد؛ از این روی، شما خبرنگاران دو رسالت صیانت از افکار عمومی، ذهن و باور مردم در مقابل این هجوم دشمن و همچنین هجوم به کانون‌های رسانه‌ای دشمن را بر عهده دارید که البته هر دو رسالت باید به موازات هم انجام شود.

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح بیان کرد: اگر فقط در موضع دفاعی و انفعال در برابر حملات رسانه‌ای دشمن قرار بگیریم، در باخت ما هیچ شکی وجود نخواهد داشت؛ به‌عنوان مثال در دفاع مقدس چنانچه تا ابد پشت دروازه اهواز می‌ماندیم، هیچ‌گاه نمی‌توانستیم خرمشهر را آزاد کنیم؛ در واقع اینکه در دفاع مقدس به پیروزی رسیدیم، برای آن بود که مقابل دشمن، آرایش تهاجمی گرفتیم؛ لذا آرایش امروز افسران‌ جبهه نرم هم باید آرایش هجومی باشد نه دفاعی؛ نکته دیگر اینکه نقطه کانونی امپراطوری رسانه‌ای دشمن را که در رأس آن آمریکا قرار دارد، باید مورد حمله قرار دهیم.

آمریکا برای جلوگیری از فروپاشی خود تلاش می‌کند
وی تصریح کرد: آمریکا را به‌عنوان قدرت جهانی به حساب نیاورید؛ چون آن‌ها دنبال جلوگیری از فروپاشی خود هستند. امروز، هم قدرت‌های نوظهور و هم انقلاب اسلامی ضرباتی را بر پیکره آمریکای جنایتکار وارد کردند که به هیچ عنوان نمی‌تواند آسیب‌هایی را که دیده است، جبران کند؛ مهم‌ترین این آسیب‌ها این است که هیبت آمریکا در بین ملت‌های جهان شکسته شده است و این تا صد سال دیگر هم قابل بازسازی نیست؛ به‌عنوان مثال در جنگ نفتکش‌ها در دفاع مقدس اکثر کشور‌های جهان در خلیج فارس پرچم آمریکا را بر روی نفتکش‌های خود نصب می‌کردند، اما امروز پرچم آمریکا بر روی نفتکش‌های خود هم اعتبار ندارد.

سردار شکارچی ادامه داد: با وجود این، آمریکایی‌ها ما را به ایجاد ناامنی در خلیج فارس متهم می‌کنند؛ در حالی که خلیج فارس خانه کشور‌های منطقه است و باید به آمریکایی‌ها گفت که شما در اینجا چه کار دارید؟ این سوال را رسانه‌ها باید از آمریکایی‌ها، انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها بپرسند.

معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح گفت: آمریکا و متحدانش ما را به ایجاد ناامنی متهم می‌کنند، در صورتی که ما تمامی تلاش خود را با همکاری سایر کشور‌های منطقه انجام می‌دهیم تا به امنیت منطقه خدشه‌ای وارد نشود؛ آن‌ها برای غارت منابع کشور‌های منطقه می‌آیند، بعد‌ ما را به ایجاد ناامنی در آب‌های بین‌المللی متهم می‌کنند!

ایران در خط مقدم امن‌سازی منطقه قرار دارد
وی افزود: ما اگر هم عامل تهدید باشیم، فقط برای آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی تهدید محسوب می‌شویم و برای کشور‌های منطقه هیچ تهدیدی نیستیم؛ چون با کشور‌های منطقه دارای منافع مشترک هستیم؛ پس یکی از الزامات این‌ منطقه ایجاد امنیت است که جمهوری اسلامی ایران در خط مقدم امن‌سازی منطقه قرار دارد و برای آن هزینه هم می‌کند؛ آرایش برای امن‌سازی است؛ نه ایجاد ناامنی.

سرکرده همه دزد‌ان جهان آمریکاست
سردار شکارچی اضافه کرد: دقیقاً نقطه مقابل ما آمریکا قرار دارد که آرایش آن ایجاد ناامنی است. سرکرده همه گردن‌کلفت‌ها و سردسته همه دزد‌ان جهان و نفت‌دزد‌ها آمریکاست؛ لذا عقل سلیم می‌گوید که باید با این دزدی مقابله کرد؛ پس اقدامات ما به معنای ایجاد ناامنی نیست. اینکه نباید گذاشت آمریکا آبراه‌ها را ناامن نکند و تجارت آزاد و بین‌المللی را به چالش نکشاند و به بهانه امنیت و با شعار امنیت منطقه را ناامن نکند، موضوعی است که باید رسانه‌ها در انجام آن کمک کنند و آن را علاوه بر افکار عمومی داخل به افکار عمومی بین‌المللی هم انتقال داد.

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح یادآور شد: هر حرکتی که آمریکا در آبراه‌های بین‌المللی انجام می‌دهد، در جهت این است که منافع همه ملت‌ها فدای منافع آمریکا شود؛ آن‌ها در این رابطه شعار می‌دهند که «هر کس با‌ ما نیست، دشمن بشریت است»؛ پس باید با این تفکر امپریالیستی مقابله کرد؛ البته کشور‌های منطقه هم این را فهمیده‌اند؛ لذا اگر رزمایشی در منطقه انجام‌ می‌دهیم این رزمایش‌ها برای ایجاد ناامنی نیست، بلکه برای تقویت امنیت منطقه است.

بستر‌های عمق‌بخشی امنیت را در هر کجا که لازم بدانیم، ایجاد می‌کنیم
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی هم در دفاع مقدس و هم بعد از آن و نیز در راهبرد‌های آینده خود به هیچ عنوان نگاه و قصدی برای اشغال و تعرض به منطقه‌ای را نداشته و ندارد،‌ بلکه آنچه را که انجام می‌دهد در راستای حفظ منافع ملی است و بستر‌های عمق‌بخشی امنیت را در هر کجا که لازم بداند، ایجاد می‌کند.

سردار شکارچی افزود: به عنوان مثال، وقتی ناوگروه ۸۶ به اقیانوس اطلس و آرام اعزام می‌شود، برای این‌است که باید بستر‌های امنیتی را در آبراه‌های بین‌المللی ایجاد کنیم و این حق ماست؛ به عبارت دیگر قدرت دفاعی ما به خلیج فارس و دریای عمان محدود نمی‌شود، بلکه سطح اقتدار دفاعی ما به سطحی رسیده که باید در سطح بین‌المللی بیندیشیم.

وی گفت: ما برای اینکه بتوانیم از حقوق خود در هر جایی و هر زمان و مکانی دفاع کنیم، باید اقتدار خود را به سطح بسیار بالایی برسانیم. همه دشمنان در خارج از کشور به‌ویژه امپریالیسم آمریکا به دنبال این هستند که اقتدار دفاعی ایران به سوی افول برود تا در داخل با یک حرکت کوچک از سوی دشمنان، براندازی نظام جمهوری اسلامی و تغییر نظام رخ دهد.

معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به محدودیت‌های موجود در زمینه اخبار دفاعی و امنیتی خاطرنشان کرد: نیرو‌های مسلح چنانچه صلاح بدانند که خبری منتشر شود، به طور حتم با خبرنگاران ارتباط برقرار می‌کنند.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر