۱۵ تير ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۱
کد خبر: ۷۲۸۸۹
با پیگیری‌های حقوقی بین المللی وزارت ارتباطات اتفاق افتاد؛
اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) اعلام کرد که ارایه خدمات از سوی استارلینک در مرز‌های جمهوری اسلامی ایران به دلیل عدم رعایت قوانین سرزمینی، غیرمجاز است.

به گزارش پایداری ملی به نقل از ایسنا، اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) در گزارش روز گذشته خود، مصوبات آخرین جلسه Radio Regulations Board (RRB) را اعلام کرد که براین اساس، ارایه خدمات از سوی استارلینک در مرز‌های جمهوری اسلامی ایران به دلیل عدم رعایت قوانین سرزمینی، غیرمجاز است.

مطابق یکی از قطعنامه‌های ITU، ارایه خدمات از سوی یک شرکت خارجی در چارچوب مرز‌های کشور دیگر منوط به دریافت مجوز از سوی آن کشور است که در بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد استارلینک برای ارایه اینترنت ماهواره‌ای هیچ مجوزی را تاکنون از جمهوری اسلامی ایران دریافت نکرده است.

RRB ضمن تشکر از ایران برای ارایه اطلاعات و ارزیابی‌های تکمیلی و تایید آنها، از عدم پاسخگویی کشور نروژ (بعنوان کشور مرجع ماهواره‌های استارلینک) ابراز تأسف کرده و یکبار دیگر و بطور رسمی مقامات آن کشور را ملزم به همکاری در این رابطه کرد.

طبق اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در ماه‌های گذشته این وزارتخانه بار‌ها اعلام کرده بود که در صورت پذیرش قوانین سرزمینی ایران توسط اپراتور‌های اینترنت ماهواره ای، ایران از فعالیت آن‌ها به‌ویژه برای اتصال نقاط روستایی دورافتاده استقبال می‌کند.

مصوبه اخیر اتحادیه بین المللی مخابرات زمینه را برای فعالیت قانونی استارلینک در ایران فراهم خواهد کرد.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر