۰۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۲
کد خبر: ۷۲۶۶۹
آلفابت و اتحادیه اروپا تصمیم دارند قبل از وضع قوانینی برای نظارت بر هوش مصنوعی، پیمانی برای توسعه این فناوری با شرکت‌های اروپایی و غیر اروپایی ببندند.

به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری مهر، رویترز نوشت؛ تیری برتون کمیسر اتحادیه اروپا در امور بازار‌های داخلی پیش‌تر با ساندار پیچای، مدیر ارشد اجرایی گوگل و شرکت مادر آن (آلفابت) در بروکسل دیدار کرده بود.

کمیسر اتحادیه اروپا در امور بازار‌های داخلی در بیانیه‌ای اعلام کرد: پیچای و من به توافق رسیدیم که نمی‌توانیم منتظر بمانیم تا قوانین هوش مصنوعی به طور واقعی اجرا شود و باید قبل از پایان یافتن مهلت قانونی با تمام توسعه دهندگان هوش مصنوعی که هم اکنون مشغول فعالیت هستند یک پیمان اختیاری امضا کنیم.

وی همچنین از کشور‌های اروپایی و قانونگذاران منطقه خواست جزئیات قوانین پیشنهادی کمیسیون را تا قبل از پایان سال نهایی کنند.

البته هر دو گروه هنوز مذاکرات برای حل اختلاف نظرهایشان را آغاز نکرده اند.

نگرانی‌ها درباره پتانسیل هوش مصنوعی برای واژگون کردن شیوه عملکرد جامعه و کسب و کار‌ها در حال افزایش است. از سوی دیگر این فناوری با سرعتی بالا در حال پیشرفت است. دولت‌ها مشغول فعالیت هستند تا راهی برای کنترل پیامد‌های منفی این فناوری بدون از دست دادن مزایای آن یا از بین بردن نوآوری بیابند.

مارگارت وستاگر کمیسر رقابت اتحادیه اروپا نیز با پیچای دیدار و به نیاز برای همکاری با یکدیگر تاکید کرد. او در توئیتی نیز نوشت: ما هرچه سریع‌تر نیاز به یک قانون هوش مصنوعی داریم. اما فناوری مذکور با سرعت بالایی در حال تحول است، بنابراین هم اکنون نیازمند توافق‌های داوطلبانی درباره قوانین جهانی برای هوش مصنوعی هستیم.

به گفته وستاگر اتحادیه اروپا و آمریکا تصمیم دارند همکاری درباره هوش مصنوعی را گسترش دهند تا قبل از اجرایی شدن قانون حداقل استاندارد‌ها را ایجاد کنند.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر