۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۲
کد خبر: ۷۲۶۳۱
رهبران کشور‌های گروه ۷ درباره نیاز به حکمرانی منطبق با ارزش‌ها در زمینه هوش مصنوعی مولد توافق کردند.

به گزارش پایداری ملی به نقل از مشرق، بلومبرگ نوشت همچنین آن‌ها بر نگرانی درباره پتانسیل مخرب فناوری‌های با سرعت در حال گسترش توافق کردند.

رهبران در بیانیه مشترک اجلاس G ۷ اعلام کردند دولت‌ها تصمیم دارند در اقدامی موسوم به «فرایند هیروشیما» مذاکراتی در سطح کابینه درباره این مشکل انجام دهند و نتایج آن را تا پایان سال اعلام کنند.

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن برای تضمین انسان محور و ایمن بودن هوش مصنوعی مولد، خواهان همکاری برای ایجاد یک جریان داده ایمن و برون مرزی و تعهد به کمک مالی به چنین اقدامی شد.

ژاپن به عنوان مدیر در سال جاری خواهان پشتیبانی برای استفاده عمومی و صنعتی هوش مصنوعی و همزمان نظارت بر ریسک‌های آن شد. نخست وزیر این کشور گفت: بسیار مهم است که با پتانسیل‌ها و ریسک‌ها به درستی برخورد کنیم.

هر چند کشور‌های عضو این اجلاس درباره شیوه قانونمندسازی هوش مصنوعی با یکدیگر متفاوت عمل می‌کنند، اما رهبران آن درباره ایجاد یک انجمن به نام «فرایند هوش مصنوعی هیروشیما» تا پایان سال توافق کردند تا درباره موضوعات هوش مصنوعی مانند حقوق کپی رایت و اخبار جعلی بحث کنند.

پس از آنکه چت جی پی تی شرکت «اوپن آ آی» رقابتی را میان شرکت‌ها ایجاد کرد تا فناوری را سریع‌تر توسعه دهند، درخواست‌هایی برای وضع مقرراتی که منعکس کننده نظرات رهبران صنعتی و دولت‌های سراسر جهان باشد، مطرح شد.

دولت‌ها بیم آن دارند که توسعه این فناوری که می‌تواند متونی مانند نوشته انسان و عکس و ویدئو بسازد، اگر بدون کنترل انجام شود، به گسترش یک ابزار قدرتمند برای تولید اخبار جعلی و اختلال سیاسی منجر می‌شود. سم آلتمن مدیر ارشد اجرایی اوپن آ آی نیز به همراه مدیر حریم خصوصی شرکت «بیزینس ماشین» از سناتور‌های آمریکایی خواستند قوانین هوش مصنوعی بیشتری وضع کنند.

سازمان جهانی بهداشت نیز به طور جداگانه در بیانیه‌ای اعلام کرد استفاده از استفاده سریع از هوش مصنوعی به خطر خطا‌های پزشکی را همراه دارد و احتمالاً اعتماد به این فناوری را از بین می‌برد و پذیرش آن را به تأخیر می‌اندازد.

ریشی سوناک نخست وزیر انگلیس نیز خواهان ایجاد سیاستی برای مدیریت ریسک و مزایای هوش مصنوعی شد و آلتمن و دیگران را به انگلیس دعوت کرد. در این میان اتحادیه اروپا در قانونمندسازی ابزار‌های هوش مصنوعی یک گام به جلو برداشته و از شرکت‌ها خواسته تا تضمین کنند به کاربران اطلاع داده شود چه زمان با هوش مصنوعی ارتباط برقرار کرده اند و از این فناوری برای شناسایی افراد در اماکن عمومی استفاده نشود.

از سوی دیگر دولت ژاپن تمایل به نظارت بر هوش مصنوعی با دستورالعملی آسانگیرانه‌تر از قوانین اتحادیه اروپا دارد.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر