۲۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۸
کد خبر: ۷۲۲۶۸
رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت گفت: کاهش پوشش واکسیناسیون سرخک و نظام مراقبتی سبب شیوع بیماری سرخک در کشور خواهد شد.

به گزارش پایداری ملی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، محسن زهرایی رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت گفت:از سال ۸۳ سرخک سه گانه سرخک، سرخجه و اوریون را در سبد واکسیناسیون کشوری قرار داده ایم و این واکسن سه گانه در دو نوبت ۱۲ و ۱۸ ماهگی برای نوزادان تزریق می‌شود و خوشبختانه پوشش واکسیناسیون ایران در مقایسه با سایر کشور‌های دنیا در صدر قرار دارد و پوشش واکسن در کشور در حدود ۹۵ درصد است. در کنار نظام مراقبت گواهی نامه حذف سرخک و سرخجه را در سال ۹۸ اخذ کرده ایم.

به گفته وی بیماری سرخک در خیلی از کشور‌های دنیا و به خصوص همجوار رایج است و به دلیل پوشش نا مناسب واکسیناسیون این بیماری در کشور‌ها وجود دارد. در سال گذشته بیش از ۹ میلیون مورد بیماری سرخک در دنیا رخ داده است که منجر به بروز ۱۲۸۰۰۰ مرگ در کودکان زیر پنج سال شده و حدود ۲۲ کشور طغیان‌هایی از این بیماری را داشته اند.

به گفته او افزایش موارد در کشور‌های همجوار و تردد آن‌ها باعث بروز هشدار بیماری می‌شود.

او بیان کرد: در سال گذشته ۲۲۸ مورد بیماری سرخک در کشور شناسایی شده که بیش از ۵۰ درصد از موارد مربوط به افراد غیر ایرانی بودند و بقیه شامل افراد در تماس با بیماران بوده که به این عارضه مبتلا شده اند.

او گفت: دریافت حذف سرخک موفقیتی بزرگ در زمینه رصد بیماری و نظام مراقبتی در بین خانواده‌ها است. کاهش پوشش واکسیناسیون سرخک و کاهش نظام مراقبتی سبب شیوع این بیماری در کشور خواهد شد.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر