۰۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۸
کد خبر: ۷۱۸۴۴
واکنش معاون حقوقی رئیس جمهور به تصمیم نسنجیده پارلمان اروپا
معاون حقوقی رئیس جمهور در واکنش به تصمیم نسنجیده پارلمان اروپا در تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران، این اقدام را مصداق نقض صریح حقوق بین‌الملل دانست و بر حق مشروع ایران برای «عمل متقابل» در برابر اروپا تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پایداری ملی به نقل از روابط عمومی معاونت حقوقی رئیس جمهور، دکتر محمد دهقان معاون حقوقی رئیس جمهور در واکنش به اقدام اخیر پارلمان اروپا گفت: اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط پارلمان اتحادیۀ اروپا، که در اصل یکصد و پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به عنوان نیروی نظامی رسمی کشور شناخته شده است، تبعیت کورکورانه از سیاست‌های ایالات متحدۀ آمریکا و بی‌حرمتی به اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ساختار‌های برآمده از آن به حساب می‌آید.

همراهی با سیاست‌های آمریکا، اروپا را به میدان جنگ تبدیل کرده است

وی با بیان اینکه همراهی اروپا با سیاست‌های ایالات متحدۀ آمریکا امروز این قارۀ را به میدان جنگی تبدیل کرده که از زمان پایان جنگ دوم جهانی بی‌مانند است، تاکید کرد: تروریستی خواندن سپاه پاسداران، بر خلاف مقررات حقوق بین‌الملل و ناقض استقلال سیاسی و حاکمیت ملی جمهوری اسلامی ایران بوده و موجبات مسئولیت بین‌المللی اتحادیه اروپایی را فراهم می‌کند.

سپاه پرچم‌دار مبارزه با تروریسم در چهارچوب موازین حقوق بین‌الملل

معاون حقوقی رییس جمهور با اشاره به نقش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تأمین امنیت منطقه‌ای و مبارزه با گروه‌های تروریستی بیان داشت: سپاه پاسداران پرچمدار مبارزه با تروریسم در منطقه با رعایت موازین حقوق بین الملل است.

اقدام نسنجیده پارلمان اروپا تقابل با استقلال سیاسی ایران است

وی همچنین اظهار داشت: این اقدام نسنجیده پارلمان اروپا صرفاً اقدام علیه بخشی از نیرو‌های مسلح ایران نیست، بلکه با هدف تقابل با حاکمیت ملی و استقلال سیاسی ایران صورت پذیرفته است.

دکتر دهقان با اشاره به اینکه دولت و مردم ایران هیچ گاه عدم ایفای تعهدات ناشی از برجام توسط کشور‌های اروپایی را فراموش نمی‌کنند، اظهار داشت: بخشی از مشکلات امروز مردم ایران ناشی از تبعیت کشور‌های اروپایی از آمریکا در اعمال مجدد تحریم‌های یکجانبه علیه ملت ایران است.

پیروی اروپا از تحریم‌های یکجانبه آمریکا، مشارکت در نقض حقوق بشر علیه ملت ایران است

وی خاطرنشان کرد: با وجود نقض مستمر دستور موقت دیوان بین‌المللی دادگستری از سوی دولت ایالات متحدۀ آمریکا در تداوم اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه ایران، دولت‌های اروپایی ترجیح دادند با سکوت خود و پیروی عملی از تحریم‌های یک‌جانبۀ آمریکا شریک این دولت در نقض حقوق بشر شهروندان ایرانی باشند.

نقض صریح حقوق بین‌الملل از سوی اروپا با اقدام اخیر

معاون حقوقی رئیس جمهور با تاکید بر اینکه اقدام پارلمان اروپایی برخلاف اصل بنیادین عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشور‌ها است، ادامه داد: این اصل، که برگرفته از اصل برابری دولت‌ها در حقوق بین‌الملل است، در اسناد بین‌المللی و آرای قضایی متعدد مورد شناسایی و تأکید قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۷۰ قطعنامۀ ۲۶۲۵، که با نام اعلامیۀ روابط دوستانه نیز شناخته می‌شود، را مورد پذیرش قرار داد که در آن بخش جداگانه‌ای به «اصل مربوط به تعهد عدم مداخله در امور مربوط به صلاحیت داخلی هر کشور، مطابق با منشور» اختصاص داده شده بود، افزود: پیش از این، مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۶۵ طی قطعنامۀ ۲۱۳۱، اعلامیه عدم پذیرش مداخله و دخالت در امور داخلی کشور‌ها را پذیرفته بود.

مبنای مشروعیت عمل متقابل ایران در برابر تصمیم اروپا

محمد دهقان در پایان تاکید کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که با استناد به ماده ۷ قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا، مصوب ۱۳۹۸، کلیه کشور‌هایی که به هر نحو از تصمیم ایالات متحده امریکا مبنی بر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی تبعیت یا حمایت نمایند، را مشمول عمل متقابل قرار دهد.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر