۰۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۶
کد خبر: ۷۱۶۵۵
محققان آلمانی که دستگاه‌های ثبت اطلاعات بیومتریک در «ای- بی» خریده اند، متوجه شده اند اطلاعات حساس نظامی آمریکا روی کارت حافظه این دستگاه‌ها ذخیره شده است.

به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری مهر، انگجت نوشت؛ این اطلاعات شامل اثر انگشت، اسکن عنبیه چشم، عکس، نام و توصیف افرادی با ملیت کشور‌های عراق و افغانستان است. به نوشته نشریه نیویورک تایمز، بسیاری از این افراد با ارتش آمریکا همکاری کرده اند و ممکن است هدف حملاتی قرار بگیرند.

گروهی از محققان به نام «Chaos Computer Club» به رهبری ماتیاس مارس؛ ۶ دستگاه در‌ای بی خریدند که قیمت بیشتر آن‌ها کمتر از ۲۰۰ دلار بود.

نشریه «اینترسپت» در سال ۲۰۲۱ میلادی گزارش داد طالبان دستگاه‌های ثبت اطلاعات بیومتریک مشابهی را از ارتش آمریکا ضبط کرده و همین امر سبب شد تا محققان در این باره پژوهشی انجام دهند. آن‌ها می‌خواستند بدانند آیا دستگاه‌های مذکور حاوی داده‌های افراد محلی و خارجی است که به ارتش آمریکا کمک کرده اند یا خیر.

آن‌ها از نتیجه تحقیق شگفت زده شدند. محققان مذکور در کارت حافظه یکی از دستگاه‌ها نام ها، ملیت، عکس ها، اثرانگشت و اسکن عنبیه ۲۶۳۲ نفر را کشف کردند. متا داده دیگر نیز نشان داد از دستگاه در نزدیکی قندهار در افغانستان و در تابستان ۲۰۱۲ استفاده شده است. دستگاه دیگری در اردن در ۲۰۱۳ استفاده شده بود و حاوی اثر انگشت و اسکن عنبیه گروه اندکی از پرسنل نظامی آمریکا بود.

چنین دستگاه‌هایی برای شناسایی شبه نظامیان، شناسایی افراد محلی و خارجی که به مقر‌های آمریکا دسترسی دارند و ارتباط میان افراد و رویداد‌ها به کار می‌رود.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در این باره به نیویورک تایمز گفته است: از آنجا که اطلاعات موجود در این دستگاه‌ها را بررسی نکرده ایم، نمی‌توانیم صحت داده‌ها را تایید کنیم یا درباره آن نظر بدهیم. وزارت دفاع تقاضا دارد هردستگاهی که حاوی اطلاعات خصوصی است، برای تحلیل بیشتر ارائه شود.

با توجه به حساسیت اطلاعات یافت شده در دستگاه ها، محققان تصمیم دارند هرگونه داده‌ای در دستگاه‌ها که به شناسایی افراد منجر می‌شود را حذف کند. همچنین یکی از محققان اشاره کرد افرادی که اطلاعات شان در چنین دستگاه‌هایی وجود دارد، حتی در صورت تغییر هویت ایمن نخواهند بود.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر