۳۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۳
کد خبر: ۷۱۵۸۸
تحقیقاتی که بر اساس اسناد داخلی توییتر انجام شده است، نشان می‌دهد توییتر به تقویت پروپاگاندای ارتش آمریکا در خاورمیانه از جمله تبلیغات ضد ایران، کمک کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی پایداری ملی، به نقل از ایسنا، پایگاه خبری الجزیره در گزارشی نوشت: تحقیقات لی فانگ، خبرنگار نشریه آنلاین اینترسپت که با استفاده از اسناد داخلی توییتر انجام شده است، نشان می‌دهد توییتر با پنتاگون برای تقویت تبلیغات رسانه‌ای درباره فعالیت‌های ارتش آمریکا در خاورمیانه همکاری کرده و با وجود وعده‌هایی که برای متوقف کردن کمپین‌های نفوذ دولتی داده، اجازه داده است حساب‌های جعلی، روایت‌هایی در جهت حمایت از آمریکا منتشر کنند.

توییتر مخفیانه فهرست سفید ویژه‌ای از حساب‌هایی که توسط فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) اداره می‌شوند، ایجاد کرد و اجازه داد این حساب‌ها از شناسایی شدن به عنوان هرزنامه و حساب جعلی، مستثنی شوند و امکان مشاهده بیشتر آن‌ها در این پلتفرم را فراهم کرد.

بر اساس تحقیقات خبرنگار اینترسپت، پس از اینکه مقامات ارتش آمریکا از توییتر خواستند امکان مشاهده بیشتر ۵۲ حساب عرب زبان برای نشر گسترده پیام‌های خاص را فراهم کند، توییتر بی سر و صدا این قابلیت را در سال ۲۰۱۷ معرفی کرد.

حساب‌های اولویت دار سنتکام، اطلاعاتی در حمایت از روایت‌های ارتش آمریکا از جمله انتقاد از ایران، حمایت از جنگ مورد حمایت آمریکا و عربستان در یمن و ادعا‌هایی درباره دقت فوق العاده حملات پهپادی آمریکا منتشر کردند.

سنتکام متعاقبا در مواردی با استفاده از تصاویر پروفایل و بیو‌های جعلی برای نشان دادن این که حساب‌های کاربری مذکور توسط افراد عادی در خاورمیانه اداره می‌شوند، مالکیت خود بر این حساب‌ها را پنهان کرد.

به گفته فانگ، اگرچه توییتر اعلام کرده است اجازه فعالیت‌های نفوذ فریبکارانه که با پشتوانه دولتی انجام می‌شوند را نمی‌دهد، اما این شرکت شبکه اجتماعی، از فعالیت پوششی سنتکام مطلع بوده و اجازه داده است این حساب‌ها حداقل تا ماه می‌سال ۲۰۲۲ در این پلتفرم فعالیت کنند.

فانگ روز سه شنبه در توییتر اعلام کرد: یک مقام توییتر که با من صحبت می‌کرد، گفت: از این تغییر پنهانی، احساس فریب خوردگی می‌کند. با این حال، بسیاری از ایمیل‌هایی که در طول سال ۲۰۲۰ ارسال شدند، نشان می‌دهند مدیران ارشد توییتر به‌خوبی از شبکه وسیع حساب‌های جعلی و تبلیغات پنهانی وزارت دفاع آمریکا مطلع بودند و این حساب‌ها را معلق نکردند.

این افشاگری، جدیدترین مورد از مجموعه گزارش‌های منتشر شده از اسناد داخلی توییتر است که توسط ایلان ماسک در اختیار خبرنگاران و نشریات متعدد قرار گرفته است.

ایلان ماسک که یکی از ثروتمندترین افراد جهان است و توییتر را در اکتبر خریداری کرد، مدیریت قبلی این شرکت را به سانسور و حمایت از دیدگاه‌ها و شخصیت‌های لیبرال متهم کرده و انتشار این اسناد را در جهت تلاش برای افزایش شفافیت درباره فعالیت‌های این پلتفرم شبکه اجتماعی در دوران مدیریت قبلی، اعلام کرده است.

اسناد داخلی توییتر وجود لیست سیاهی که دسترسی به چهره‌های محافظه کار را محدود کرده و همچنین تلاش‌های داخلی در توییتر که به ممنوعیت دائمی حضور دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا در این پلتفرم منتهی شد را نشان داده است.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر