۳۰ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۱
کد خبر: ۷۱۵۸۳
رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست در خصوص شرایط منابع آبی کشور هشدار داد که چراغ‌های قرمز وضعیت تأمین آب کشور روشن شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی پایداری ملی، علی سلاجقه؛ معاون رئیس‌جمهور در دهمین جلسه ستاد ملی سیاست‌گذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گردوغبار، در خصوص تأکیدات رئیس‌جمهور دررابطه با محیط‌زیست گفت: در دومین جلسه از شورای‌عالی محیط‌زیست، جناب رئیس‌جمهور در خصوص موضوعات مختلف محیط زیستی صحبت کردند و یکی از مطالبات جدی ایشان اجرایی‌شدن قانون هوای پاک بود. ایشان به وزیر کشور مأموریت دادند که نشست‌های تخصصی هوای پاک برگزار شود و دیشب نشست هوای پاک استان تهران برگزار شد که خوشبختانه آنجا تصمیمات عملیاتی خوبی برای چند ماه انتهایی سال گرفته شد.

وی با بیان اینکه یکی از درخواست‌های رئیس‌جمهور محترم در سفر به استان البرز، برطرف‌کردن مشکل تالاب صالحیه بود، تصریح کرد: من در این منطقه چرای شتر را دیده‌ام و از آنجا به‌عنوان یک منبع برداشت استفاده می‌شود. بعضی از مناطق ما به‌خاطر چرای دام حساس شده‌اند. در بعضی از نقاط تنها بحث چرای دام اهلی مطرح نیست و چرای حیات‌وحش هم به‌نوعی مشکل ایجاد می‌کند.


تعطیل‌کردن مدارس و کسب‌وکار‌ها باید آخرین گزینه باشد


به گفته رئیس سازمان محیط‌زیست، تغییر اقلیم تمام زیرساخت‌های کشور و کل جهان را تحت‌تأثیر قرار داده است بنابراین نباید تصور شود که کشور در شرایط عادی است و می‌بایست به‌صورت عادی کار انجام دهیم.

سلاجقه با تأکید بر اینکه مردم برای آلودگی هوا در رنج و مشقت هستند، گفت: تعطیل‌کردن مدارس و کسب‌وکار‌ها باید آخرین گزینه باشد. باید ابتدا تکالیف دستگاهی انجام شود. این اتفاق را باید از زوایای مختلف مورد بررسی قرارداد، مردم از لحاظ روحی و روانی تحت‌فشار هستند.

وی افزود: سازمان حفاظت محیط‌زیست مکلف است که آمار و ارقام واقعی مصرف انرژی را در بیاورد تا ببینیم چه اتفاقی در کشور در حال رخ‌دادن است.

رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست در خصوص شرایط منابع آبی کشور اذعان داشت: چراغ‌های قرمز وضعیت تأمین آب کشور روشن شده است. هرچند وقت یکی از استان‌ها با مشکل مواجه می‌شود و در بحث مدیریت منابع آب اینکه به‌صورت مسکن از جای دیگری آب بیاوریم اصلاً پذیرفته شده نیست. منابع آب کشور قابل مدیریت است و نباید مردم را بترسانیم.

وی تصریح کرد: امروزه علم خیلی از کار‌ها را راحت انجام می‌دهد. ظرفیت‌های مختلف آبی در کشور وجود دارد که باید توسط مسئولین شناسایی شود و وزارت نیرو به‌عنوان متولی امر باید تمام منابع آب کشور را شناسایی و اولویت‌بندی کند. بعد هم به لحاظ کیفی و کمی ارزیابی بشوند تا در مواقع موردنیاز هرکدام وارد مدار بشوند و کشور با مشکل مواجه نشود.

در تالاب‌ها حقابه‌ها رعایت نشده است

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با تأکید بر اهمیت رعایت حقابه تالاب‌ها گفت: متأسفانه در تالاب‌ها اصلاً حقابه‌ها رعایت نشده است. از ابتدا حرف ما همین بود که حقابه را سر تالاب تحویل بدهند و حقابه تالاب، حقابه کشاورزی و شهری نیست. شما از آن ابتدا آب را رها می‌کنید و در این مسیر مصرف‌کننده‌های متعددی وجود دارند که آب را استفاده می‌کنند. ما در ارومیه شدیداً مشکل داریم و به مرز بحران رسیده‌ایم. ارومیه حقابه دارد و باید سریع تعیین تکلیف بشود. آنچه امروز به‌عنوان خسارت می‌بینیم ماحصل خشک‌شدن همین تالاب‌های ما است که به‌صورت طبیعی آب داشتند.

وی در ادامه گفت: در خصوص تالاب‌های مشترک بین‌المللی، خوشبختانه الان همه اعضای دولت بسیج شده‌اند و در مسائل مشترک خیلی خوب در کنار هم کار می‌کنند. وزیر محترم نیرو چندین بار در بحث افغانستان جلسه تشکیل داده‌اند. سازمان محیط‌زیست هم مکلف است همان بحثی که سال ۸۴ شروع شده، را ادامه دهد.

معاون رئیس‌جمهور دررابطه‌با استقبال کشور‌های دیگر برای استفاده از تجربیات محیط زیستی ایران گفت: خوشبختانه کشور‌های همسایه استقبال خوبی می‌کنند حتی با وزیر امور خارجه مصر هم که صحبت می‌کردم، ابراز تمایل کردند که مشارکت کنند. چون وقتی وارد فرودگاه قاهره می‌شوید، از اطراف رود نیل مدام گردوغبار بلند می‌شود. به ایشان گفتم این اتفاق قابل‌درمان است و بیایید در اجلاس تهران شرکت کنید.

سلاجقه درباره طرح بیابان‌زدایی که سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور مطرح شده است، متذکر شد: سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور به‌صورت قانونی تکلیف دارد که سالانه ۳۰۰ هزار هکتار بیابان‌زدایی انجام دهد. یک مانده اعتبار ۷-۸ هزار میلیاردتومانی داشته‌اند که من این موضوع را در هیئت دولت مطرح کردم و فکر می‌کنم در اعتبارات سال ۱۴۰۲ به نحوی دیده شده است و باید پیگیری شود تا در اختیار قرار بگیرد.

براساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست، وی ادامه داد: فکر می‌کنم ظرفیت اجرایی سازمان منابع طبیعی خیلی بیشتر از سالانه ۳۰۰ هزار هکتار است و می‌توانند سالانه یک میلیون هکتار بیابان‌زدایی داشته باشند. این کار را در اولویت آبخیز تالابی قرار دهید که هم تالاب را به‌عنوان یک منبع از دست ندهیم و هم بتوانیم از برداشت‌ها جلوگیری کنیم.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر