۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۸
کد خبر: ۷۱۳۷۷
اتوکلاو از مهمترین تجهیزات آزمایشگاهی است که جهت استریل کردن کاربرد دارد که توسط محققان یک شرکت دانش بنیان با کمترین هزینه ساخته شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پایداری ملی به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، امین امیدی، عضو هیات مدیره یک شرکت دانش بنیان با اشاره به این که اتوکلاو از مهمترین دستگاه‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی است که با استفاده از حرارت بخار آب تحت فشار، جهت استریل کردن کاربرد دارد، گفت: نابود کردن تمامی اشکال حیات شامل روش حرارت بخار آب تحت فشار و یا مواد غیر متحرک که شامل روش‌هایی همچون شیمیایی و غیر شیمیایی است می‌شود.

کاربرد اتوکلاو در صنایع شیمیایی

وی گفت: اتوکلاو بیشترین کاربرد را در پزشکی برای استریلزاسیون دارد و همچنین در صنایع شیمیایی برای به عمل آمدن پوشش‌ها و پکلانش لاستیک استفاده می‌شود.

امیدی با بیان اینکه اتوکلاو به صورت یک استوانه در دار است و در ابعاد صنعتی نیز طراحی شده است، گفت: دستگاه اتوکلاو برای مراکز عمومی بهداشت، آزمایشگاه بالینی، تحقیقاتی و میکروبیولوژی که استریل کردن در آن‌ها اهمیت دارد کاربرد بسیاری دارد.

به گفته وی، باکتری‌ها در دمای بالا زنده نمی‌مانند پس برای استریل کردن مواد پلاستیکی حساس مناسب است که از اتوکلاو استفاده شود.

مدیر شرکت دانش بنیان گفت: اتوکلاو دارای سیستم مصرف بهینه انرژی با راندمان بالا و سیستم کنترل پسماند دمای المنت است و همچنین مجهز به سیستم کنترل سطح آب الکترونیکی است.

وی ادامه داد: گیره‌های نگهدارنده، درب نشکن و آنتی باکتریال نیز در اتوکلاو به کار رفته است تا دستگاهی ایمن در اختیار کاربر قرار گیرد.

این مدیر حوزه دانش بنیان توضیح داد: این نوع تجهیزات دانش بنیان ایران ساخت یک دوم نمونه‌های خارجی قیمت دارد و ساخت هر کدام از آن‌ها در سال صد‌ها هزار دلار صرفه جویی ارزی رقم می‌زند.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر