۲۳ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۸
کد خبر: ۷۱۰۳۹
طبق اعلام مایکروسافت، گروه هکری تازه کشف شده ای با استفاده از یک باج افزار جدید به شرکت های حمل ونقل و لجستیکی در اوکراین و لهستان حمله کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی پایداری ملی، به نقل از خبرگزاری مهر، رویترز نوشت؛ هکرهای سایبری طی یک ساعت در روز سه شنبه هفته گذشته طیف وسیعی از سیستم ها را هدف گرفتند. به گفته مایکروسافت کارشناسان نتوانسته بودند این حمله سایبری را به هیچ یک از گروه های هکری شناخته شده مرتبط کنند.

با این وجود محققان متوجه شدند عملیات های هک شباهت زیادی به هک های قبلی یک گروه سایبری مرتبط با دولت روسیه دارد که سازمان های دولتی اوکراین را مختل کرده بود.

باج افزار جدید «پرستیژ»(Prestige) نام دارد و برخی قربانیان آن هدف یک حمله سایبری دیگر با بدافزار «فاکس لرد» یا « هرمیتک وایپر» نیز قرار گرفته بودند.

در ابتدای حمله روسیه به اوکراین، حمله سایبری با بد افزار مذکور صدها رایانه در اوکراین، لیتوانی و لاتیویا را زمین گیر کرد.

باج افزار« پرستیژ» داده های قربانیان را رمزگذاری می کند و یادداشتی برای آنها باقی می گذارد که در آن نوشته شده داده ها فقط با خرید ابزار رمزگشایی قابل دسترسی خواهند شد.

محققان مایکروسافت در چند مورد اشاره کرده اند هکرها قبل از به کارگیری باج افزار، کنترل سیستم های قربانیان را در دست داشتند. این امر نشان می دهد هکرها قبلا اطلاعات را سرقت کرده و منتظر لحظه مناسب برای انجام حمله باج افزاری بودند.

از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ میلادی، اوکراین هدف حملات سایبری متعددی بوده است.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر