۱۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۸
کد خبر: ۷۱۰۰۱
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: امروز با تهدیدات ترکیبی در زمینه‌های مختلفی مواجه هستیم که همزمان توسط دشمنان علیه ما بروز می‌کند و باید خود را برای چنین صحنه و تقابلی آماده کنیم.

به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری مهر، سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح صبح امروز (شنبه) در سیزدهمین جشنواره «مالک اشتر» نیروهای مسلح که در محل این ستاد برگزار شد، با اشاره به تأکید امام خامنه‌ای بر ارتقای توان رزمی نیروهای مسلح، گفت: طی روزهای گذشته دو مراسم بزرگ در سطح نیروهای مسلح با حضور فرمانده معظم کل قوا برگزار شده است که این توجه و عنایت از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی نسبت به نیروهای مسلح، جای تشکر و قدردانی دارد.

وی با بیان اینکه فرمانده معظم کل قوا بعد از ۲ سال از شیوع ویروس کرونا در دو مراسم تقدیر از پیشکسوتان نیروهای مسلح و دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های نیروهای مسلح حضور یافتند، افزود: این توفیق حاصل شد تا در هر دو مراسم از فرمایشات و راهنمایی‌های ارزشمند فرمانده معظم کل قوا بهره‌مند شویم و امید است که همه ما بتوانیم با اجرای دقیق رهنمودهای ایشان مسیر رشد و تعالی را طی کنیم و در محضر پروردگار، روسفید باشیم.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه ضمن تبریک هفته فرماندهی انتظامی کل کشور، بیان کرد: با توجه به شرایط امنیتی که امروز کشور به واسطه توطئه دشمنان با آن مواجه شده است، جا دارد از خدمات و زحمات فرماندهان و کارکنان فراجا به جهت ایجاد نظم و امنیت در سراسر کشور تشکر کنیم و قطعاً این مجاهدت‌ها و تلاش‌ها در پیشگاه پروردگار ثبت و ماندگار خواهد شد.

سرلشکر باقری با اشاره به وقایع اخیر و بروز ناامنی‌هایی در کشور، عنوان کرد: در روزهای گذشته دشمنان به واسطه یک بهانه کوچک، توطئه و فتنه بزرگی را علیه انقلاب اسلامی رقم زدند تا مسیر پیشرفت کشور را کند و ناهموار کنند؛ اما ملت بزرگ ایران با درک عمیق و بصیرت نافذ به میدان آمد و پشتیانی خود را از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در برابر توطئه‌گران استکباری اعلام کردند.

وی اضافه کرد: البته دشمنان با ابهام‌افکنی و دروغ‌پردازی در بستر فضای مجازی، عده‌ای از جوانان و نوجوانان کشور را فریب دادند و این افراد فریب‌خورده ممکن است مسیر آشوبگری را با تهییج عناصر مزدور ادامه دهند که البته مسئولیت و مأموریت فرماندهی انتظامی کل کشور با همکاری سپاه و بسیج این است که با دقت کامل و با رعایت تمامی موازین، امنیت و آرامش کامل را به کشور بازگردانند تا کشور در سایه امنیت مسیر رشد و تعالی خود را طی کند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه مهم‌ترین سرمایه و عامل پیشرفت هر سازمانی، نیرو و سرمایه انسانی آن سازمان و نهاد است، تصریح کرد: فرماندهان ما باید تلاش کنند تا نیروی انسانی ضمن بهره‌وری عالی، هر روز بر توانمندی و ارتقای سطح کیفی‌اش افزوده شود.

سرلشکر باقری تأکید کرد: فرماندهان نباید نسبت به وضعیت موجود قانع باشند. شایسته‌گزینی و شایسته‌سالاری و مراقبت نسبت به افزایش تخصص و مهارت کارکنان و همچنین استفاده از توانمندی و تخصص افراد و مدیریت مناسب این سرمایه عظیم قطعاً می‌تواند زمینه رشد بیشتر را فراهم کند.

وی با بیان اینکه امروز فضای مجازی نسبت به گذشته جلوه بیشتری پیدا کرده است، افزود: اطلاعات کافی از فضای مجازی، سواد رسانه‌ای و مراقبت نسبت به آسیب‌های این فضا یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید به آن توجه شود. به‌طور قطع ارتقای آگاهی در این رابطه در مصون ماندن افراد از آسیب‌های این فضا می‌تواند کمک قابل توجهی داشته باشد؛ تأکید می‌کنم که تمامی فرماندهان ما در سطوح مختلف نسبت به این موضوع حساسیت داشته باشند و با مسئولیت‌پذیری کامل در این رابطه حرکت کنند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: مسئولان و فرماندهان ما باید نسبت به اتفاقاتی که امروز و یا در آینده در فضای مجازی رخ می‌دهد، درک و فهم عمیق داشته باشند و همچنین با احساس مسئولیت و بصیرت کافی خانواده‌ها، کارکنان و دیگر افراد جامعه را نیز نسبت به این فضا آگاه و در این رابطه روشنگرانه عمل کنند.

سرلشکر باقری عنوان کرد: طبیعی است که به موازات پیشرفت روش‌ها و پیچیده‌تر شدن امکانات دشمنان برای ایجاد انحراف در جامعه، نیروهای مسلح ما در تمام سطوح نیاز به تعمیق در معنویات، دین‌شناسی و بصیرت سیاسی داشته باشند، از این رو باید اذعان کرد که امروز با پیشرفت‌هایی که دشمنان در این مسیر داشته‌اند، دیگر روش‌های سنتی گذشته و انجام اقدامات تکراری و کم‌اثر، پاسخگوی این وضعیت نیست و تعلل در این زمینه ممکن است که ما را دچار عقب‌ماندگی کند.

وی افزود: تأکید می‌کنم علاوه بر مسئولیت اساسی که عزیزان ما در نمایندگی ولی فقیه در سپاه و روحانیت معظم عقیدتی سیاسی سازمان‌های نیروهای مسلح در تمامی سطوح بر عهده دارند، فرماندهان نیز از این مسئولیت مبرا نیستند؛ چرا که فرماندهان، مأموریت‌های خود را با رزمندگانی می‌خواهند انجام دهند که روح، فکر و ذهن‌شان در معرض تهاجمات گوناگون فرهنگی، سیاسی و اعتقادی دشمنان قرار دارد. از این رو، باید نسبت به این موضوع کاملاً حساس و مراقب باشیم.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: آنچه که بیش از گفتن و تأکید کلامی در این رابطه تأثیرگذار است، رفتار و عمل ماست؛ به واقع نیروها و همکاران و رزمندگان تحت امر ما به رفتار، عمل و نحوه زندگی و سلوک ما بیشتر از گفته‌های ما توجه می‌کنند و تأثیر می‌پذیرند، به همین جهت باید تلاش کنیم تا رفتار، منش، عمل و کردارمان راهنمای خوبی برای همکاران و همرزمان ما باشد.

سرلشکر باقری تاکید کرد: امروز دشمنان تلاش می‌کنند تا اولاً در میان مجموعه نیروهای مسلح و ثانیاً در میان مردم و نیروهای مسلح، تفرقه، اختلاف و دو دستگی ایجاد کنند؛ این در حالی است که به‌حمدالله در این رابطه روز به روز اخوت و برادری و هماهنگی و هم‌افزایی در میان نیروهای مسلح بیشتر و بهتر شده است. اما باید مراقب بود و نباید از هجمه‌های دشمن در این رابطه غفلت کرد.

وی عنوان کرد: امروز نیروهای مسلح یک ید واحده و یک مجموعه به هم پیوسته هستند که فقط رنگ لباس‌هایشان متفاوت است و همگی در راستای تأمین امنیت که مهم‌ترین سرمایه اجتماعی و زمینه‌ساز تحقق زیرساخت‌های اقتصادی است، گام برمی‌دارند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به تأکیدات مکرر فرمانده معظم کل قوا، گفت: نگاه به پیامدها و اثربخشی اقدامات و کسب نتایج قانع‌کننده در میادین باید مورد توجه فرماندهان نیروهای مسلح باشد؛ چراکه عملکرد مناسب و صحیح موجب حصول اطمینان و اثربخشی و فرآیندسازی در راستای کسب پیشرفت‌های بزرگ‌تر خواهد شد.

سرلشکر باقری افزود: هر برنامه‌ریزی خط مشی و طرحی که داریم، باید در ورطه عمل نیز مراحل تکمیلی و روند رو به جلو را طی کند، در طول این فرآیند مورد بازرسی قرار گیرد و در نهایت نیز نتایج رضایت‌بخشی را در پی داشته باشد.

وی تصریح کرد: فرمانده معظم کل قوا بارها بر ضرورت توجه بر تهدیدات ترکیبی تأکید کرده‌اند و به واقع نیز ما امروز با تهدیدات ترکیبی مواجه هستیم؛ تهدیدات نظامی، امنیتی، فرهنگی، تهدیدات نوظهور و بعضاً ناشناخته که به‌صورت همزمان و با ترکیب اندیشیده توسط دشمنان علیه ما بروز می‌کند و ما باید خود را برای چنین صحنه و تقابلی آماده کنیم. همچنین فرمانده معظم کل قوا فرمودند بازی جنگی که در این رابطه انجام می‌دهید، باید در جهت مقابله با جنگ ترکیبی باشد؛ که این کارِ فوق‌العاده سنگین و پیچیده بر عهده ما و سایر فرماندهان نیروهای مسلح است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با تأکید بر اهمیت آینده‌نگری و آینده‌پژوهی در حوزه تهدید شناسی، خاطرنشان کرد: تحقیقات و پژوهش‌های ما باید به گونه‌ای باشد که ما را در برابر تهدیدات آینده مجهز و آماده کند؛ چراکه هزینه‌های غافلگیری و نداشتن طرح و برنامه لازم، قابل توجه و سنگین است.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر