۲۲ تير ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۴
کد خبر: ۷۰۲۹۳
واکسن سازان ایرانی در دوران شیوع ویروس کرونا با اعتماد به دانشمندان جوان این مرزو بوم دوئل سختی با واکسن سازان جهان داشته‌اند؛ به طوری که اکنون واکسن برکت پلاس تنها واکسن بین واکسن‌های موفق ایرانی کروناست که به شکل اختصاصی علیه امیکرون ساخته و تایید شده است.
به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری فارس، کرونا از زمانی که قصد کرد جسم و روح مردم جهان را بیازارد، دشمنان قسم خورده‌ای بنام دانشمندان و متخصصان واکسن ساز در نقاط مختلف جهان داشت که شبانه روز در تلاش بوده‌اند تا واکسنی علیه این بیماری مرموز ساخته و روانه باز دارو و درمان جهان کنند تا مردم کمتر مورد آزار و اذیت این ویروس هزار چهره قرار گیرند.

کرونای جهانی و تحریم ایران توسط کشورهای مطرح جهان 

هنوز یادمان نرفته که جهان ما را در تحریم واکسن و ملزومات پزشکی مبارزه با کرونا قرار داده بود؛همه جا هول و ولای کرونا و جان گرفتن بی قید و شرطش روح و روان هر مرد و زن و کودک ایرانی را می‌آزرد؛کادر بهداشت و درمان در سخت‌ترین شرایط قرار گرفته بودند و آمار جانباختگان کرونایی و سوگ و غم بازماندگان، فضای غمناک و آزار دهنده‌ای را  ایجاد کرده بود.

اما در ایران نیز دانشمندان ساعی و پر تلاش ما با همت مثال زدنی، از همان روزهای اول ورود این ویروس به کشور عزم خود را جزم کردند تا واکسنی تمام داخلی علیه این بیماری ساخته و در جهان پزشکی خود را به عنوان یک واکسن ساز مطرح سازنند.

این همت بلند با تولید 6 واکسن به سرانجام و فرجامی خوش رسید و ایران را در جمع واکسن سازان مطرح و برتر جهان قرار داد.

واکسن برکت چراغ اول واکسن سازی ضد کرونا را روشن کرد 

در این میان، واکسن برکت به عنوان اولین واکسن ضد کرونای ایرانی چراغ اول واکسن سازی علیه کرونا را در ایران و غرب آسیا روشن کرد و به دنبال آن واکسن‌های دیگری همچون پاستوکووک، کووپارس، فخرا، نورا و اسپایکوژن پای در میدان مبارزه با کرونا گذارده و هر روز افتخار جدیدی در باشگاه واکسن سازان جهان برای ایران اسلامی کسب کردند.

«برکت» چگونه به باشگاه تولیدکنندگان واکسن جهان پیوست؟

خودباوری و حمایت از جوانان دانشمند تیم تخصصی شرکت دارویی برکت مثل همیشه کار خودش را کرد. دانشمندان جوان ایرانی با بررسی شیوه‌های مبتنی بر ویروس‌های تضعیف شده، فعال و کشته شده به پلتفرم مناسبی برای ساخت واکسن رسیدند.


با راه‌اندازی خط تولید واکسن داخلی سنگ اندازی‌ها برای تحریم‌های بیشتر از سوی آمریکا و متحدانش جانی دوباره گرفت. جلوگیری از نقل و انتقال منابع مالی، ممانعت از انتقال تجهیزات در فرودگاه‌های مبدا و احتکار مواد اولیه از تلاش‌های این کشورها برای محدود کردن تولید واکسن در کشور بود.

جدال کرونا و واکسن سازان با ورود سویه‌ها و جهش‌های جدید کرونا داغ و داغ‌تر شد؛ به طوری که کووید 19 هرروز با تغییر شکل خود سعی در به دام انداختن افراد زیادتری را داشت.اُمیکرون واریانت جدیدی بود که سرو صدای زیادی کرد و با سرعت انتقال زیاد نگرانی‌ها را به شکل فزاینده‌ای افزایش داد.

گزارش‌های ابتلای خانوادگی به این نوع از ویروس جهش یافته کرونا حاکی از آن بود که واکسن‌های موجود توانایی کمتری برای تولید آنتی‌بادی برای مقابله با این سویه را در بدن ایجاد می‌کنند.

این چنین شرایط خاصی بار دیگر دانشمندان جوان و ساعی ما در قالب شرکت دارویی برکت را به تکاپو انداخت و این بار نیز با همت و تلاش شبانه روزی خود برای ساخت واکسنی اختصاصی علیه امیکرون اقدام کردند. 

واکسن اختصاصی برکت برای امیکرون ۲۹ روز بعد از ورود سویه جدید

با گذشت تنها یک ماه از شناسایی سویه امیکرون در کشور، گروه دارویی برکت ساخت واکسن اختصاصی مقابله با این سویه را به نتیجه رساند. خنثی سازی ویروس در تست حیوانی به طور صد درصد با استفاده از این واکسن به ثبت رسیده است و همین موضوع مطلوب بودن اثر بخشی این واکسن را تایید می‌کند.

متخصصان گروه دارویی برکت تولید واکسن اختصاصی امیکرون را به نتیجه رساندند و پس از موفقیت در مرحله حیوانی، با مجوز کمیته اخلاق و سازمان غذا و دارو ، نخستین واکسن ایرانی امیکرون وارد فاز تست انسانی شد.

در اوائل اسفند ماه سال گذشته تست انسانی و مطالعه بالینی نخستین واکسن ایرانی اختصاصی سویه اُمیکرون انجام شد.

حسن جلیلی، مدیرعامل کارخانه شفا فارمد در مراسم انجام فاز بالینی برکت پلاس گفت: اغلب واکسن سازهای بزرگ دنیا هم مشغول به‌روزرسانی و انجام مطالعه بالینی واکسن‌های ویژه امیکرون خود هستند و مجموعه شفافارمد هم مانند قبل، پیشتازانه و تنها یکماه پس از شناسایی سویه امیکرون در کشور، موفق شد نخستین واکسن ایرانی ویژه این سویه را ساخته و مراحل تست حیوانی را با موفقیت ۱۰۰ درصدی پشت‌سر بگذارد.

مدیرعامل کارخانه تولید واکسن برکت تأکید کرد: تولید انبوه این واکسن جدید در کارخانه شفافارمد آغاز شده تا به محض صدور مجوز اضطراری، در اختیار وزارت بهداشت قرار بگیرد و در حجم بالا به دست مردم برسد.
تست بالینی برکت پلاس در اسفند 1400

بعد از موفقیت و اثربخشی100 درصدی واکسن جدید کوو ایران برکت ویژه سویه امیکرون در مرحله تست حیوانی و ارسال مستندات، مطالعه بالینی این واکسن از ابتدای اسفند ۱۴۰۰ با تزریق واکسن برکت پلاس به ۲۱۰ داوطلب آغاز شد.

در این مطالعه واکسن کوویران برکت پلاس به ۲۱۰ داوطلب که دز اول و دوم خود را یکی از دو واکسن برکت و سینوفارم زده بودند، تزریق شد و نهایتا مستندات و نتایج این کارآزمایی برای وزارت بهداشت ارسال شد.

صدور مجوز استفاده از برکت پلاس توسط وزارت بهداشت

اما خبر خوش دیروز منتشر شد؛ با این مضمون که شب گذشته سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت،رسما اعلام کرد: پس از بررسی مستندات مراحل کارآزمایی بالینی این واکسن و نتایج اثربخشی و ایمنی‌زایی آن، مجوز تزریق اضطراری واکسن برکت‌پلاس را صادر کرده است که می‌تواند به عنوان دز یاد آور در این مرحله استفاده شود.

حالا واکسن برکت پلاس به عنوان اولین واکسن ایرانی ضد امیکرون پای در میدان واکسن سازان کرونا گذاشته و با افتخار محصول خود را با اطمینان کامل به جامعه درمانی و پیشگیری علیه کرونا عرضه کرده است.اما این پایان کار نیست ؛ بلکه مسیر مبارزه تا نابودی کامل ویورس کرونا هنوز به نقطه پایان نرسیده و تلاش دانشمندان ایرانی نیز پایان ناپذیر است و راه ابتکار و خلاقیت در این میدان مبارزه همچنان باز است.

گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر