۰۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۱
کد خبر: ۷۰۰۹۵
به گفته محققان پرتغالی با افزایش موارد ابتلا در بریتانیا و ایالات متحده ویروس آبله میمون ممکن است بیش از حد انتظار در حال جهش باشد.
به گزارش پایداری ملی به نقل از ایسنا، دانشمندان می‌گویند آخرین گونه آبله میمون که زمانی به بخش‌هایی از آفریقا محدود می‌شد در مقایسه با ویروس‌های مرتبطی که در سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ در گردش بود، حدود ۵۰ تنوع ژنتیکی دارد و بر اساس نتایج تحقیقات جدید، محققان دریافتند ویروس در طول شیوع کنونی از جمله تعدادی تغییرات کوچک در کد ژنتیکی، انواع ژن‌های جزئی و یک ژن حذف‌ شده، همچنان به تکامل خود ادامه می‌دهد.

جوآئو پائولو گومز، از موسسه ملی بهداشت لیسبون و یکی از محققان این تحقیق، گفت: پیدا کردن جهش‌های زیادی در ویروس آبله میمون ۲۰۲۲ کاملا غیرمنتظره بود زیرا بر اساس ویژگی‌های ژنومی این نوع ویروس احتمالا هر سال نباید بیش از یک یا دو جهش داشته باشد.

ویروس آبله میمون نسبت به ویروس کرونا که باعث کووید ۱۹ می‌شود، پایدارتر و کندتر جهش می‌یابد. در گذشته آبله میمون به راحتی از فردی به فرد دیگر سرایت نمی‌کرد و هنوز هم مشخص نیست که چگونه جهش‌های مشاهده شده در ویروس آبله میمون فعلی ممکن است هر یک از این ویژگی‌ها یا شدت بیماری ناشی از آن را تغییر دهد.

به گفته محققان برای درک بهتر تغییرات ویروس به تحقیقات بیشتری نیاز است.

آبله میمون که از گروه ویروس آبله است، معمولا علائمی شبیه آنفلوآنزا ایجاد می‌کند و به دنبال آن بثوراتی مشاهده خواهد شد که اغلب از صورت آغاز و در بدن پخش می‌شود. این بیماری در برخی موارد می‌تواند کشنده باشد.

مقامات در سراسر جهان در حال ردیابی تکامل شیوع آبله میمون هستند و واکسیناسیون را به گروه‌های در معرض خطر بیشتری گسترش می‌دهند تا سعی کنند شیوع این ویروس را مهار کنند. در زمان نگارش این مطلب بیش از ۳۳۰۰ مورد در سراسر جهان گزارش شده است.

انتظار می‌رود کمیته اضطراری سازمان بهداشت جهانی به زودی اعلام کند که آیا شیوع بیماری را یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی با نگرانی بین‌المللی(بالاترین سطح هشدار آن) می‌داند یا خیر.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده دنبال گسترش استفاده از واکسن آبله میمون برای کودکان است و در این مورد می‌گوید که این ویروس همان‌طور که انتظار می‌رود، رفتار می‌کند.

گرگوری آرمسترانگ، مدیر دفتر تشخیص مولکولی پیشرفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده در مرکز ملی بیماری‌های نوظهور و زئونوز، در این زمینه گفت: ما در حال تعیین توالی تمام نمونه‌هایی هستیم که می‌توانیم به آن دست پیدا کنیم.  

وی افزود: مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده در حال دریافت نمونه از آزمایشگاه‌های بهداشت عمومی است.

وی تاکید کرد: همه شواهد تاکنون نشان می‌دهد که ویروس همان‌طور که ما پیش‌بینی می‌کردیم رفتار می‌کند. این ویروس بسیار پایدارتر از تعداد زیادی از ویروس‌هاست و ما پیش‌بینی نمی‌کنیم که با سرعت سارس کوو ۲جهش پیدا کند.

نتایج این تحقیق در نشریه Nature Medicine منتشر شده است.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر