۰۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۶
کد خبر: ۷۰۰۹۲
رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری و دستورات مکرر ایشان در طول سالیان و همچنین در ماه‌های اخیر گفت: تولید ۱۰هزار مگاوات برق جدید را به‌صورت کمّی هدف‌گذاری کرده‌ایم و این مهم در دستور کار قرار گرفت.
به گزارش پایداری ملی به نقل از تسنیم، محمد اسلامی معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی درباره بتن‌ریزی واحدهای شماره 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر اظهار داشت: شب گذشته بتن‌ریزی دیواره راکتور واحد شماره 2 آغاز و بخشی از پیشرفت عملیات عمرانی این واحد انجام شد و در این لحظه قرار است تحکیم بستر ساختمان‌های جانبی واحدهای 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر انجام شود و در مرحله بعد قرار است سپرکوبی با هدف آماده‌سازی سایت به‌منظور احداث واحدها و تأسیساتی را که قرار است اجرایی شود انجام دهیم.

وی افزود: موضوع حائز اهمیت این است که از این به بعد و با توجه به اراده‌ای که اکنون در دولت وجود دارد و با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، تمام بخش‌هایی را که مقرر شده است در پروژه فعال شود به‌صورت همزمان و با همدیگر فعال کنیم تا راندمان و بهره‌وری را در این بخش افزایش و ارتقاء دهیم و تلاش می‌کنیم تأخیری به پروژه تحمیل نشود تا بتوانیم با سرعت بالاتری امور را دنبال کنیم و این طرح را به نتیجه برسانیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه "امروز شاهدیم که همه به‌صورت فوق‌العاده شتابان برای توسعه نیروگاه‌های اتمی در حال حرکت هستند زیرا با توسعه این نیروگاه‌ها می‌توان برق و انرژی پایدار تولید کرد"، توضیح داد: در نیروگاه شماره یک به‌صورت ثابت حدود 1000 مگاوات برق تولید می‌شود که به‌صورت پیوسته و با فرکانس ثابت این برق تولیدی به شبکه تزریق می‌شود و این مسئله برای وزارت نیروی ایران و همچنین وزارت انرژی کشورهای جهان بسیار کارساز خواهد بود زیرا برق تولیدی می‌تواند به‌صورت همیشگی در شبکه وجود داشته باشد.

اسلامی تصریح کرد: باید توجه داشت سایر نیروگاه‌ها متأثر از شرایط آب‌وهوایی دچار کاهش ظرفیت می‌شوند و راندمان خود را از دست می‌دهند اما نیروگاه‌های اتمی علاوه بر نداشتن هیچ آلایندگی؛ دارای عمر بهره‌برداری بالاتر و حداقل 2برابری نسبت به سایر نیروگاه‌ها هستند. تولید برق در این نیروگاه‌ها پایدار است و نقصانی در روند تولید آن مشاهده نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: امروز تولید برق هسته‌ای مورد استقبال واقع شده است و ما نیز با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری و دستورات مکرر ایشان در طول سالیان و همچنین در ماه‌های اخیر؛ تولید 10 هزار مگاوات برق جدید را به‌صورت کمّی هدف‌گذاری کرده‌ایم و این مهم در دستور کار قرار گرفته است و باید توجه داشت این طرح غیر از تولید 2هزار مگاوات برقی است که اکنون عملیات اجرایی آن در دست اجراست و روند آن قابل مشاهده است و این موارد کمک می‌کند تا گام بزرگی در توسعه این قبیل طرح‌ها و برنامه‌ها برداریم.

اسلامی عنوان کرد: همچنین امسال کار متفاوتی را آغاز کرده‌ایم به‌طوری که یک نیروگاه 360مگاواتی تمام ایرانی را طراحی می‌کنیم که مقرر شده بود برای ساخت آن با کشورهای خارجی همکاری شود و امروز این هدف را به‌صورت قاطعانه تغییر داده‌ایم و با استفاده از ظرفیت ملی، ساخت نیروگاه تمام‌ایرانی را هدف‌گذاری کرده‌ایم تا بتوانیم کشور را در زمره صاحبان این صنعت قرار دهیم.

وی تصریح کرد: از تمام سازندگان، صاحبان صنایع بزرگ و شرکت‌های داخلی دانش‌بنیان دعوت می‌کنم به این پروژه ملحق شوند و کمک کنند تا برگ زرینی را به نام ملت ایران در تاریخ ثبت کنیم زیرا با این کار تراز کشور از نظر تکنولوژی و صنعتی به تراز هسته‌ای تبدیل خواهد شد و در نتیجه می‌توانیم در زمره کشورهای پیشرو و در تراز هسته‌ای قرار بگیریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین درباره تولید و تأسیس آب‌ شیرین‌کن در نیروگاه‌های اتمی گفت: یکی از مطالبات دیرینه مردم عزیز بوشهر، آب‌شیرین‌کن بوده است و از نیروگاه اتمی این موضوع را مطالبه کرده‌اند و در سفر اخیر رئیس جمهور به استان بوشهر خواهش کردیم که این مسئله حتماً به سازمان انرژی اتمی ایران ابلاغ شود زیرا در سال‌های گذشته این مهم به‌صورت مطالبه مردمی مطرح شده اما در برنامه این سازمان قرار نگرفته بود و باید توجه داشت ما ظرفیت 10هزار مترمکعبی درون نیروگاه داریم که مصارف داخلی را تأمین می‌کند و اکنون 5 هزار واحد آن فعال است و 5 هزار متر واحد در دست تعمیر و بازسازی است.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه ظرفیت تولید 70 هزار مترمکعبی از سوی رئیس جمهور تأیید شد و این مهم به سازمان انرژی اتمی ایران ابلاغ شده است و ما اقدام به طراحی خواهیم کرد تا علمیات اجرایی این طرح به‌محض تعیین پیمانکار، آغاز شود.

اسلامی بیان کرد: امیدوارم مطالبه دیرینه مردم عزیز استان بوشهر محقق شود و ما بیش از این بدهکار و شرمنده مردم صبور این استان نشویم زیرا معتقدیم این طرح مطالبه به‌حقی است و ان‌شاءالله حتی زودتر از زمان‌بندی 2ساله در نظر گرفته‌شده این طرح اجرایی شود و به ثمر برسد.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر