کد خبر: ۶۹۶۱۵
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۰
رئیس سازمان انرژی اتمی:
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: غربی‌ها در حق آب سنگین دشمنی بسیار زیادی کردند و فشارهای سنگینی آوردند که ایران این ظرفیت را نداشته باشد، هدفشان این بود که این ظرفیت گرفته و برچیده شود.
به گزارش پایداری ملی به نقل از تسنیم، محمد اسلامی پیش از ظهر امروز در آئین افتتاح و بهره‌برداری طرح تولید کیت غربالگری بیماری‌های متابولیک نوزادان اظهار داشت: با همت جوانان دانشمند، سازمان انرژی اتمی و با مشارکت مرکز توسعه فناوری در دانشگاه آزاد در استان مرکزی، ما در امتداد تولید آب سنگین در فرآیند مهندسی مولکولی، به ایزوتوپ اکسیژن 18 دست پیدا کردیم.

وی افزود: این کار بومی‌سازی نیست و کار تحقیقات نتیجه‌گرا است و از مشتق آن ما امروز به کیت غربالگری نوزادان دست پیدا کردیم که یکی از نیازهای کشور است و تاکنون دو سه کشور محدود در دنیا که این محصول را دارند، به صورت کوپنی و کاملاً محدود آن را به کشور ما واگذار می‌کردند.

اسلامی تصریح کرد: ما امروز به عنوان یک قطب در تولید این کیت در جهان مطرح و جزو پنج کشور اول قلمداد می‌شویم که لطف الهی مشمول حال همکاران ما بوده است، کل این فرآیند یک سال طول کشیده است، یعنی محققان ما همت مضاعفی داشتند و سرمایه‌گذاری‌هایی انجام شده که مردم ما بتوانند از این ظرفیت استفاده کنند و در بدو تولد نوزادانی که دچار بیماری‌های متابولیک هستند از طریق این کیت تشخیصی سریع و زودهنگام، تشخیص داده شوند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: با مجوزی که از سازمان غذا و دارو گرفتیم این کیت الان قابل عرضه است، همچنین میزان تولید، بسیار بیشتر از میزان مصرفی است که در کشور متصور است و ما برای این کیت، برنامه‌های صادراتی هم در نظر داریم.

وی افزود: غربی‌ها در حق آب سنگین دشمنی بسیار زیادی کردند و فشارهای سنگینی آوردند که ایران این ظرفیت را نداشته باشد، هدفشان این بود که این ظرفیت گرفته و برچیده شود و کما این که در بعضی از کشورهای اروپای شرقی هم غربی‌ها این کار را انجام دادند.

اسلامی عنوان کرد: ولی مردم عزیز ما بدانند که با تدابیر حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی فناوری هسته‌ای هر روز خودش را بیشتر و بیشتر در عمق و در سطح گسترش می‌دهد به گونه ای که بتواند به صورت فراگیر تأثیرات خودش را در معیشت، زندگی و در سلامت جامعه نمایان و پدیدار کند و مردم بتوانند از ظرفیت آن بیش از گذشته استفاده کنند.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: