کد خبر: ۶۸۵۰۵
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۸
سردار جلالی در دیدار دبیر شورایعالی مناطق آزاد تشریح کرد؛
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر اهمیت ویژه حکمرانی یکپارچه در مناطق آزاد اظهار داشت: این مناطق از ظرفیت گسترده‌ای برای خنثی‌سازی جنگ اقتصادی برخوردار است که باید برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای استفاده از این ظرفیت در دستور کار قرار گیرد.
به گزارش پایداری ملی، سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با سعید محمد ، دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار که به میزبانی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد انجام شد، سردار جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور به تبیین نکاتی پیرامون اهمیت موضوع پدافند غیرعامل پرداخت و اظهار داشت: پدافند غیرعامل از جمله موضوعاتی است که مقام معظم رهبری (مدظله العالی) همواره بر اهمیت آن و ضرورت همکاری مسئولین دستگاه های اجرایی با سازمان پدافند غیرعامل کشور تاکید داشته اند.

مناطق آزاد واحد های عملیاتی خنثی کننده جنگ اقتصادی و تحریم

وی در ادامه به تشریح اهمیت نقش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به عنوان واحد های عملیاتی خنثی کننده جنگ اقتصادی و تحریم های دشمن پرداخت و توضیح داد: در این حوزه ظرفیت هایی وجود دارد که می توان از آن جهت برنامه ریزی عملیاتی رفع چالش های اقتصادی کشور بهره برد.

توسعه تبادلات اقتصادی با ارزهای ملی با هدف کاهش قدرت دلار

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به ضرورت توسعه تبادلات اقتصادی با ارزهای ملی با هدف کاهش قدرت دلار به عنوان مهمترین اسلحه دشمن در جنگ اقتصادی گفت: باید همکاری های اقتصادی منطقه‌ای و جهانی به سمت حذف دلار و استفاده از ظرفیت تبادلات مالی دوجانبه سوق پیدا کند.

مناطق آزاد دروازه ورود تکنولوژی‌های مدرن و کارآمد به کشور

سردار جلالی در بخش دیگری از سخنان خود مناطق آزاد را دروازه ورود تکنولوژی های مدرن و کارآمد به کشور دانست و افزود: این مناطق می تواند نقش موثری در توسعه و پیشرفت کشور ایفا کند. البته باید از تبدیل شدن مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به دروازه واردات و قاچاق غیر رسمی جلوگیری شود.

توجه به ملاحظات پدافند غیرعامل در صنایع مستقر در مناطق آزاد

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به لزوم استقرار ضابطه مند صنایع در مناطق آزاد و در نظر گرفتن ملاحظات پدافند غیرعامل متذکر شد: باید در کنار توسعه، به ایمنی و امنیت آن نیز توجه و آمادگی های لازم جهت جلوگیری از مخاطرات صنعتی و امنیتی در آن ها لحاظ شود.

برنامه ریزی جهت رفع آسیب پذیری‌های زیرساختی مناطق آزاد و پیش بینی برنامه های سالیانه جهت آموزش، فرهنگ سازی و تدوین طرح های عملیاتی و برگزاری مانورهای ارتقا آمادگی در برابر تهدیدات از دیگر موضوعات مطرح شده توسط رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور بود.

برنامه مناطق آزاد برای ایجاد تحول اقتصادی و فرهنگی

دکتر محمد نیز در ادامه این دیدار به ارائه گزارشی از وضعیت فعلی مناطق آزاد و مقایسه تطبیقی آن با وضعیت مناطق آزاد موفق در دنیا و چالش های این حوزه در سنوات گذشته پرداخت.

وی همچنین بر عزم دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بر ایجاد تحول در مدیریت این مناطق در جهت حرکت در مسیر رسالت اصلی تعیین شده تاکید کرد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ادامه به تدبیر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر ایجاد تحول اقتصادی و فرهنگی اشاره کرد و افزود: برنامه ریزی هایی در راستای تحقق این مهم و سرمایه گذاری در جهت تولید، صادرات، ارزآوری، تامین کالای اساسی و توسعه تکنولوژی و فناوری در مناطق آزاد در دستور کار قرار گرفته است.

به گفته وی پیش نیاز دستیابی به همه اهداف راهبردی در مناطق آزاد پیاده سازی حکمرانی یکپارچه ابلاغ شده در ماده 65 قانون احکام توسعه دائمی است.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: