۰۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۳
کد خبر: ۶۷۳۹۳
مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان شرقی:
مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان شرقی گفت: مسئولان سازمان‌ها و نهادهایی که به تذکرات پدافند غیرعامل توجه نمی‌کنند و اقدامات مصون سازی انجام نمی‌دهند به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.
به گزارش پایداری ملی، محمد باقر آقایی روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران به مناسبت هفته پدافند غیرعامل، اعلام کرد: در بحث پدافند غیرعامل با هیچ‌کس تعارف نداریم و درصدد راه‌اندازی کارگروه قضایی و پاسخگویی مسئولان در این کارگروه هستیم.

وی اظهار کرد: به دستگاه های اجرایی و شهرداری ها تذکر جدی داده ایم که هیچ پروژه ای بدون پیوست پدافند غیرعامل اجرا نشود.

وی با تاکید بر ضرورت ورود جدی شهرداری‌ها به موضوع پدافند غیرعامل، اظهار کرد: شهرداری ها در معرض تهدیدهای مختلف هستند و متاسانه رضایتی از عملکرد شهرداری ها در حوزه پدافند غیرعامل نداریم.

آقایی ادامه داد: با توجه به پیشرفت علم و فناوری، تهدیدها الگوی ثابتی ندارند و به صورت دایم در حال تغییر و دگرگونی هستند و برای اینکه بتوانیم در مقابل تهدیدها دفاع کنیم باید جنس تهدید، ابعاد و شکل تهدید و درصد وقوع و حوزه تهدید را بررسی و شناسایی کرده و برای هر تهدید سناریو و طرح مقابله آماده کنیم.

وی اضافه کرد: نگاه پدافند غیرعامل به فناوری استفاده از فرصت های به وجود آمده و دفاع در مقابل تهدیدات این فناوری هاست.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: ماهیت تهدیدات غیرطبیعی، علمی و تکنولوژی است و دفاع نیز باید به صورت علمی و فناوری باشد از این رو نگاه پدافند غیرعامل به تهدیدات نگاهی تخصصی است.

وی با اشاره به اینکه تهدیدهای تروریستی، شیمیایی، کالبدی، تهدید اطلاعات، سایبری، فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی در حوزه پدافند غیرعامل قرار دارند، گفت: بحران‌های هویت، مشروعیت، بحران مشارکت و بحران توزیع از جمله تهدیدات سیاسی و کاهش ارزش پولی نیز از جمله تهدیدات اقتصادی است.

آقایی همچنین گفت: رسانه ها مکمل پدافند غیرعامل هستند و معتقدیم خبرنگاران افسران صیانت از یک دارایی حیاتی به نام افکار عمومی هستند و نباید اجازه دهیم این زیرساخت مهم آسیب ببیند.

وی در رابطه با حمله اخیر سایبری به پمپ بنزین های کشور نیز گفت: هکی که برای پمپ بنزین ها رخ داد یکی از هزاران حمله بود که به چشم آمد و این نمی‌تواند عملکرد تمام دستگاه ها را زیر سوال ببرد.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در حوزه شیمیایی، سایبری و پرتوی آسیب پذیر هستیم، اظهار کرد: تهدیدات پرتوی را در استان احساس می کردیم که در این راستا قرارگاه پرتوی تشکیل و با همکاری دانشگاه تبریز نقشه راهی برای دستگاه‌های مربوطه تهیه شد و در اختیارشان قرار خواهد گرفت.
گزارش خطا
ارسال نظرات
نام
ایمیل
نظر