کد خبر: ۶۵۹۱۹
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۱
رئیس بیمارستان مرکز طبی کودکان با اشاره به توانایی ویروس کرونا دلتا بر درگیر کردن کودکان، گفت: درست است که این نوع ویروس می‌تواند سنین پایین‌تر را هم درگیر کند اما این به منزله شدت بیشتر علائم در کودکان نیست.
به گزارش پایداری ملی به نقل از فارس، دکتر رضا شروین بدو ریاست بیمارستان مرکز طبی کودکان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس اظهار داشت: با توجه به اینکه در طی روزهای اخیر؛ در چند بیمار با علائم کووید-19 توالی یابی ژن انجام گرفت، در حال حاضر سوش غالب در کشور، سوش دلتا می‌باشد و ویژگی‌های سوش دلتا، سرایت زیاد که به تبع آن ابتلای خانوادگی در این سوش افزایش می یابد و البته این الزاما به معنای افزایش مرگ و میر نیست ولی زمانی که سرایت بیشتر باشد خطرات نیز به تبع بیشتر خواهد شد.

وی در رابطه با علائم ویروس کرونا دلتا افزود: علائم این نوع ویروس با نوع کلاسیک آن تا حد زیادی مطابقت دارد ولی گوناگونی علائم در نوع دلتا بیشتر است که از جمله آنها می‌توان به تظاهرات گوارشی، تب بالا، درد های عضلانی، از بین رفتن حس بویایی و یا چشایی اشاره کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد: بعضا نیز علائمی مانند بیماری زیکا می‌تواند رخ دهد اما داشتن هرکدام از این موارد مانند کرونا کلاسیک به منزله وجود ویروس در بدن نیست و در حالت کلی ویروس کرونا در اکثر موارد یک بیماری است که خود به خود بهبود پیدا می‌کند و تعداد کمی از افراد هستند که به نوع شدید آن دچار می‌شوند و البته گسترش این بیماری به صورت خفیف نیز خطرات خود را خواهد داشت.

این فوق متخصص مغز و اعصاب کودکان با تاکید بر آموزش بهتر به مردم برای رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی خاطرنشان کرد: سلامت تک بعدی نیست و مردم ما هم نشان دادند که قانون مدار هستند و یکی از چالش‌هایی که عملا در عدم رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی وجود دارد، عدم وجود همگرایی و یکپارچگی در افزایش سواد پیشگیری از بیماری کووید -19 ، حساس سازی و جریان سازی موثر چه از جانب رسانه‌ها و چه از جانب متخصصین امر است.

بدو ادامه داد:نباید فضای عادی‌انگاری در کشور غلبه کند و نظرات کارشناسانه و عملیاتی به صورت مداوم مورد بررسی قرار گیرد و از ظرفیت‌های عظیم دانشی آن هم در حوزه سلامت بهره برداری موثر صورت گیرد.

وی با اشاره به توانایی ویروس کرونا دلتا بر درگیرکردن کودکان عنوان کرد: درست است که این نوع ویروس می‌تواند سنین پایین‌تر را درگیر کند اما این به منزله شدت بیشتر علائم در کودکان نیست و چه بسا می‌تواند این شدت کمتر نیز باشد ولی به تبع سن پایین گرفتاری آنها بیشتر بوده و خطر ابتلا خانوادگی افزایش پیدا می‌کند.

بدو تصریح کرد: یکی از مواردی که می‌تواند در آینده بار مراجعه به بیمارستان‌ها را افزایش دهد و یا حتی در کشور تاثیر خود را بگذارد، بازگشایی غیرکارشناسانه مدارس بوده و رفع شکاف آموزشی کنونی و دغدغه‌مندی در حوزه آموزش و بازگشایی مدارس قابل درک است و انتظار می‌رود جلسات هم‌اندیشی و کارشناسی با متخصص حوزه سلامت کودکان و سیاست گذاران این حوزه برگزار شود تا پیامدهای بازگشایی مدارس در شیوع مجدد و احتمالی کووید-19 به حداقل رسد.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: