کد خبر: ۶۵۵۷۳
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۰
انعقاد تفاهمنامه همکاری پدافند غیرعامل و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های مشترک، ولنگاری تولید داده‌های مکانی کشور توسط شرکت‌های خارجی و ضعف در نگهداری و صیانت از آن در برخی دستگاه‌های اجرایی است، اظهار داشت: واقعیت این است که دشمن در زمینه جمع آوری داده های مکانی بسیار فعال است.
به گزارش پایداری ملی و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پدافند غیرعامل کشور، سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور میهمان سازمان جغرافیای نیروهای مسلح بود. 

در ابتدای این مراسم، سردار جلالی به بازدید از نمایشگاه دستاورها و توانمندی‌های سازمان جغرافیای نیروهای مسلح پرداخت و در جریان آخرین ظرفیت‌ها و قابلیت‌های نوین این سازمان  قرار گرفت.

سردار جلالی، در این مراسم با بیان اینکه ماموریت سازمان پدافند غیرعامل کشور و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح می‌تواند در بسیاری از حوزه‌ها با یکدیگر هم‌افزایی و هماهنگی داشته باشد اظهار داشت: طبیعتا وقتی ماموریت‌های ما در کشور، رصد و احصای تهدیدات، مخاطرات و آسیب پذیری ها و انجام اقدامات برای کنترل، رفع و مقابله با آنها در کشور است، حوزه داده‌های مکانی در این میان بسیار کمک کننده و ارزشمند است.

ولنگاری در تولید و توزیع داده های مکانی دغدغه‌ مشترک دو سازمان

وی با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های مشترک ما، ولنگاری تولید و توزیع داده‌های مکانی توسط شرکت‌های خارجی و ضعف در نگهداری و صیانت از آن در برخی دستگاه‌های اجرایی است، تصریح کرد: واقعیت این است که دشمن در زمینه جمع آوری داده های مکانی بسیار فعال است و این موضوعی است که هرگز نباید از آن غفلت کرد. 

سردار جلالی تصریح کرد: وقتی ظرفیت های تولید و پردازش داده های مکانی در سازمان جغرافیایی و شرکت‌های بخش خصوصی داخلی وجود دارد درست نیست از خارجی‌ها استفاده کرد که هم هزینه بالا و هم خطر نشت و درز اطلاعات وجود دارد. 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور همچنین، رصد تهدیدات، احصای آسیب پذیری‌ها، رصد مخاطرات مرتبط با داده‌های مکان مرجع را یکی دیگر از ظرفیت‌های مشترک همکاری با سازمان جغرافيايي نيروهاي مسلح اعلام کرد.

سردار جلالی ادامه داد: در حوزه رصد تهدیدات، تحولات و تغییرات اقلیمی نیز می‌توان از ظرفیت سازمان جغرافيايي نيروهاي مسلح استفاده کرد.

رصد ماهواره ها به منظور مقابله با تهدیدات و لزوم توجه به الزامات پدافند غیرعامل در حوزه ناوبری و تحلیل مخاطرات زیرساختی نیز از جمله دیگر حوزه‌های همکاری مشترک دو سازمان پدافند غیرعامل کشور و سازمان جغرافيايي نيروهاي مسلح بود که در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

تاکید رهبر معظم انقلاب بر اشراف اطلاعاتی قوی است

امير سرتيپ دوم مجيد فخري، رئيس سازمان جغرافيايي نيروهاي مسلح نیز در این بازدید اظهار داشت: مقام معظم رهبری همواره به اشراف اطلاعاتی قوی تاکید دارند که سازمان جغرافيايي نيروهاي مسلح نقشی کلیدی در این میان ایفا می‌کند به طوری که سعی شده، همواره در حوزه ماموریتی خود ( با وجود تمام محدودیت‌ها)، داده‌‎های به روز و با حداقل خطا را در اختیار داشته باشد.

وی با اشاره به ارزش بالای اطلاعات مکانی در جهان توضیح داد: در حال حاضر در دنیا سرمایه‌گذاری عظیمی در این حوزه در حال انجام است که باید به آن توجه جدی داشت.

تعدد متولی ارائه داده‌های مکانی مخاطره‌آمیز است

فخری با اشاره به تاریخچه سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح گفت: در حال حاضر، نهادها و سازمان متعددی در کشور متولی داده‌های مکانی هستند که این خود مخاطرات متعددی را به دنبال دارد.

وی با اشاره به تهیه سند راهبردی سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح اظهار داشت: این سند مورد تایید وزیر محترم دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح قرار گرفت و این سند به عنوان نقشه راه پیش روی سازمان است که همه برنامه‌های آتی و ماموریت‌های خود را با این سند به پیش خواهیم برد.

در حاشیه این مراسم، تفاهمنامه همکاری میان سازمان پدافند غیرعامل کشور و سازمان جغرافيايي نيروهاي مسلح به امضا رسید.

این تفاهمنامه با هدف همکاری و تعامل علمی، پژوهشی، تحقیقاتی و تبادل اطلاعات مکانی بین سازمان پدافند غیرعامل کشور و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح در جهت استفاده از امکانات و توانمندی‌های علمی، نیروی انسانی و اطلاعاتی، تجربه و تخصص به امضای، سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی و امیر مجید فخری رسید.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: